Výsledek neodpovídá výkonu, extraligový mladší dorost odehrál nejlepší zápas základní části

02.12.2017, Gabriela Juříková

Základní část NOEN Extraligy mladšího dorostu v sobotu 2. prosince byla ukončena osmnáctým kolem. Porubští jako papírově nejslabší tým zavítali do WERK Arény, kde pátý tým tabulky celkem slušně potrápili. Nejenže otevřeli střeleckou listinu gólem v oslabení a druhý mohli dát v další nevýhodě, ale od druhé třetiny byli herně vyrovnaným soupeřem a ve třetím dějství Oceláře dokonce přestříleli. Při prvním startu v porubském dresu se v oslabení trefil Michal Rambousek a druhý puk poslal do třinecké brány Matěj Halata.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 18.kolo so 2.12.12:00
HC Oceláři Třinec
5:2(2:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Wardas (Ramík, Králík), 12. Kyselý (Kašpárek, Wantulok), 23. Przybyla (Hrůzek, Kašpárek), 36. Stročka (Lerchová), 41. Králík (Wardas) – 5. Rambousek (Moškoř), 38. Halata (Boguaj, Bechný). Rozhodčí: Čahoj – Marek, Stonavský. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 75. Střely na branku: 39:27. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Oceláři Třinec: Švančara – Hrůzek, Kyselý, Wantulok, Mituchovič, Chovaniak, Bujak, Cianciala – Procházka, Králík, Raszka, Przybyla, Wardas, Jurzyca, Lerchova, Kašpárek, Petrovický, Stročka, Hykl, Ramík
HC RT TORAX Poruba: Hurčík (23. Slíž) – Machů, Puchala, Dobeš, Havlík, Bechný, Gelnar – Foldyna, Krčmarský K., Fojtík – Kubík, Moškoř, Rambousek – Boguaj, Chovanec, Halata

V posledním kole základní části NOEN Extraligy mladšího dorostu se ve WERK Aréně hráči Poruby v první třetině více bránili, než útočili. Přesto to byli právě svěřenci trenéra Leksovského, kteří otevřeli střeleckou listinu gólem v oslabení, kdy vteřinu před návratem Martina Kubíka lehkým nahození překvapil gólmana Michal Rambousek. Gólman si v podstatě od začátku zápasu na kotouč ani nesáhl a už jej lovil zpoza brankové čáry, kterou v šesté minutě neuhájil.

Domácí pak šlápli na plyn a zvýšili v útočné třetině obrátky a v polovině úvodní třetiny vyrovnával Tommy Wardas střelou mezi rameno a levou tyč Hurčíkovy brány. Porubská pětice si nestačila přebírat hráče a vyrovnání bylo na světě. Hosté pak přečkali další oslabení, dokonce opět útočili, ale při vyhraném vhazování v pásmu Poruby, už Hurčík neuhlídal střelu od modré. Střela Denise Kysely těsně nad ledem mezi betony znamenala otočení skóre na stranu Třince. V závěru třetiny si i Porubští zahráli početní výhodu, jejíž menší část si přenesli do třetiny druhé.

Využít se ji ale nepodařilo. Jenže co se týče herního projevu, byla druhá dvacetiminutovka vyrovnanější. Porubští si zahráli třicet sedm vteřin přesilovku pět proti třem, a i když gólmana ostřelovali od modré, jako když držíte prst na spoušti fotoaparátu a ten dělá jeden snímek za druhým, puk si cestu za brankovou čáru mezi třemi tyčemi přesto nenašel.
Jakmile domácí ustáli i klasické oslabení, dostali se opět před Hurčíka a přelstěním obrany dokázali navýšit skóre na 4:1. Po nahrávce Laury Lerchové střílel přes ležícího gólmana Kristián Stročka. Porubská střídačka pak sáhla ke střídání gólmanů. Mateje Hurčíka v brankovišti vystřídal Marek Slíž.

Hostům se nedalo upřít nasazení i bojovnost a za to v čase 37:46 slavili druhou branku, kdy potrestali zmatky v ocelářské obraně. V rohu vybojoval kotouč Boguaj a otočkou poslal puk před branku, kde si sjížděl od střídačky Matěj Halata a okamžitě poslal puk švihem do odkryté brány. Švančara se nestačil přemístit a už jen ležící pozoroval, jak se před ním hosté radují.

Oceláři měli ve třetí třetině ještě pár vteřin početní výhody, kterou dokázali dorážkou a tlakem v brankovišti proměnit v pátou branku. Porubský brankář střelu Wardase sice zachytil, ale z výstroje mu vypadl, a jelikož hostující obránci nedůsledně čistili předbrankový prostor, radovali se Oceláři v deváté vteřině třetí třetiny popáté. Autorem dorážky byl Lukáš Králík.

Pak se ve třetí periodě už nic zásadního neudálo. Hrál se bojovný hokej se spoustou osobních soubojů a šancí na obou stranách. Několik jich spálili Porubští, kteří dobře forčekovali a získávali tak puky už v útočné třetině. Herně byli mladší dorostenci HC RT TORAX Poruba Třinci vyrovnaným soupeřem, jen jim haprovala koncovka a souboje tváří v tvář s gólmanem prohrávali. Poslední minutu odehrála Poruba bez gólmana poté, co si vzali oddechový čas, a jen se štěstím, nebo spíš nepřesnou muškou domácích forvardů, neinkasovali pošesté. Sami hosté měli možnost skórovat, ale v brance Třince byl pozorný Švančara.
Výsledek 5:2 vyznívá lépe pro Třinec, ale nevypovídá o herním dění na ledě. Hráči Poruby se výkonnostně zvedli a to budou potřebovat v další části soutěže.

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): Na tomtozápase jsou pěkné jen ty body, které jsme výhrou získali. Upozorňovali jsme kluky, aby utkání nepodcenili, aby hráli stejně jako ve středu s Havířovem. Ale asi měli v hlavě, že hrajeme s papírově slabším soupeřem a podle toho to taky vypadalo. S Havířovem hráli kluci na 100%, nyní to bylo jen na 10%. Poruba bojovala statečně, my jsme k utkání nepřistoupili dobře a po celé utkání jsme se z toho nemohli dostat. Ale padly nám tam naštěstí nějaké branky a klíčový moment bylo ubráněné dvojnásobné oslabení, kdy nás podržel gólman. Když to vezmu obráceně, ve využívání přesilovek, myslím si, že i vedeme tabulku, ale v tomto zápase jsme je nehráli ideálně.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Před zápasem jsme si řekli, že už to pojmeme jako přípravu na play-out. Kluci bojovali každou minutu, hráli, co jsme si řekli, a důležité bylo, že nevypustili žádný souboj. Škoda, že nevyšly střely v přesilovce pět na tři nebo samostatné akce po vybojovaných kotoučích v útočné třetině. Byl to asi nejlepší zápas, který jsme doposud odehráli.