Starší dorost v obměněné podobě přehrál australskou reprezentaci, rozhodl ve druhé třetině

18.03.2014, Gabriela Juříková

Australská reprezentace do osmnácti let v těchto dnech absolvuje na porubském zimním stadionu soustředění a v jejím rámci sehrála se staršími dorostenci přátelské utkání. Poruba celou první třetinu okupovala útočné pásmo, ale branku nevsítila. Austrálii stačilo pár pokusů a gólem do šatny vedla. Střeleckou převahu přetavili hosté v góly až ve druhé třetině. Čtyři branky vměstnali do jedenácti minut, když se ke třem trefám Jakuba Bialoně přidal Dominik Csabala. V závěrečném dějství diváci branku neviděli, jen mnoho šancí na obou stranách s převahou těch porubských. RT TORAX měl na soupisce některé mladší hráče, kteří by mohli v příští sezóně za tuto kategorii hrát, a vyhrál nad Austrálií 4:1.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. út 18.3.17:00
Reprezentace Austrálie
1:4(1:0, 0:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Bialoň (Vilček, Vospálek), 26. Bialoň (Konvička), 29. Csabala (Široký), 33. Bialoň. Rozhodčí: Mikula – Janda L., Moravec. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 99. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Reprezentace Austrálie: Mizen (30. Theobald) – Stringer, Pataky, Punler, Major, Hansen – Henning, Boyle, Zvonicek, Barnes, Allport, Webster, Kubara, Campbell, Sheard, McGuiness, Knott, Fabijan, Smith.
HC RT TORAX Poruba 2011: Remiáš (40. Mrázek) – Široký, Olšr, Halška, Šípek, Jendruš, Pažický, Prepsl, Prokeš – Csabala, Dohnal, Šustala – Bialoň, Vilček, Vospálek – Konečný, Malát, Konvička – Holub, Veselý, Dang.

Před zahájením zápasu zazněly na zimním stadionu v Porubě státní hymny obou zemí a pak se po úvodním buly hrálo jen na jednu branku. Nejblíže ke gólu byl Vilček, když tečoval střelu Bialoně z mezikruží. V čase 6:38 si Remiáš poprvé sáhl na puk. Allport po nahrávce McGuinesse střílel na porubskou bránu, ale mířil pouze do Remiášových betonů. V krátké době se před hostující Porubskou branku dostával opět Allport, ale jeho akce skončila ztrátou kotouče díky pádu.

Ve dvanácté minutě měli ke gólu blízko oba týmy. Porubský tým nastřelil tyč a Austrálie, v tomto utkání domácí tým, vytvořila před Remiášem dost nepřehlednou situaci, která nakonec skončila vyvezením kotouče z obranné třetiny. Porubští dostali možnost hrát přesilovku pěti proti třem, ale přestože gólmana Nicholase Mizenu zásobovali střelami, žádný kotouč neprošel až za jeho záda. V osmnácté minutě ujel Vilček spolu s Bialoněm a měli proti sobě pouze obránce Hansena. Vilček volil střelu, kterou Mizena vytěsnil do ochranné sítě.

Těsně před přestávkou, přesněji dvaatřicet vteřin, našel skulinku v postoji Remiáše Keiren Webster a domácí vedli brankou do šatny 1:0. Po přestávce se po mnoha předešlých šancích, Porubě povedlo vyrovnat. Do odkryté brány se po přihrávce Vospálka a Vilčka trefil Jakub Bialoň. Hosté postupně získávali zpět převahu a tak druhý gól na sebe nenechal dlouho čekat. V šesté minutě druhé třetiny se do střelecké listiny podruhé zapsal Jakub Bialoň. Mizena už ležel na ledové ploše, tak měl Bialoň lehkou práci.

Po třech minutách se stav utkání opět měnil. Dominik Csabala po nahrávce Širokého poslal kotouč pod padajícího Mizenu – 1:3. Austrálie se dostávala před porubskou branku velmi zřídka. A když, tak nijak významně ji nepohrozila. Trenér Lindsay poslal přesně v polovině utkání do branky druhého gólmana Tynana Theobalda a aniž by si pořádně sáhl na kotouč, v čase 32:08 inkasoval. Jakub Bialoň v oslabení ujel po pravém křídle a střelou do růžku nad gólmanovo rameno, zkompletoval hattrick. Austrálie se po rozpačitém začátku dostávala do zápasu a hrstce diváků ukázala, že umí hrát pěkně tvrdě do těla.

V porubské brance došlo také k výměně. Od třetí třetiny stál mezi třemi tyčemi Kryštof Mrázek. Na pozoru se musel mít při akci Fabijana s Henningem, když jeli na jediného obránce. Posléze se mezi dva obránce protlačil Barnes, ale k zakončení se, díky zásahu Olšra, nedostal. Australané si zahráli přesilovku, ale nedokázali se udržet v útočné třetině a střelecky aktivnější byly spíš hosté. K druhému gólu v oslabení měl jen krůček Konečný, ale puk se postavil na hranu a přeletěl vysoko nad bránu.

Poslední minuty zápasu byla Austrálie aktivní. Mrázek si dobře pohlídal první tyč při dorážce McGuinesse, kterému šikovně z rohu přihrál Webster. Následně se o druhou branku pokusil Fabijan se Zvonickem, ale druhému jmenovanému kotouč prošel pod hokejkou. Utkání skončilo výhrou hostí v poměru 1:4 a po všech pozápasových záležitostech se oba týmy společně vyfotily.

Steven Lindsay (Austrálie "18"): Byl to pro nás fantastický zápas, protože se potřebujeme připravit na šampionát. Začínáme tréninkový kemp, abychom zjistili, kde vlastně máme herně být, abychom byli silnější. Jednalo se o opravdu, ale opravdu super utkání. A to je největší rozdíl mezi hokejem v Česku a hokejem v Austrálii. V Austrálii není žádná ligová soutěž, takže nemáme tu pořádnou zátěž, zatímco v Česku jsou hráči zvyklí hrát pravidelně. Hlavním důvodem, proč jsme přijeli do Poruby je, že zde bylo i áčko Austrálie a že měli výborné zázemí. Samozřejmě víme o Nathanu Walkerovi, který v Ostravě také hrával, navíc většina týmu jej zná, jsou vlastně stejný ročník. Ale Ostravu jako takovou si prohlédneme až zítra, ale zdá se, že je to skvělé město. Je podobné těm v Austrálii se svým důlním dědictvím, ale moc času na prohlídky nebude, jsme zde, abychom hráli hokej. Ještě nás čeká utkání s Vítkovicemi a to se budeme muset setsakra připravit, určitě budou ještě rychlejší a ještě silnější. Máme toho ještě hodně před sebou, ale věřím, že sehrajeme výborné utkání, náročné, ale výborné. A jak říkám, přijeli jsme do Ostravy hrát hokej.

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): V tomto zápase jsme dali možnost mladším dorostencům, kteří by ročníkově měli v příští sezóně hrát za starší dorost, a udělat si tak představu o tom, kdo na to bude či nebude mít. Jedna velká neznámá byl pro nás i soupeř. Nevěděli jsme, co od něj očekávat. V první třetině jsme si vytvořili mnoho šancí, ale jejich proměňování nám vázne po celou sezónu, takže nic nového. Druhá třetina byla už gólově lepší, a i když šlo z naší strany jen o přátelské utkání, kluci se po obratu dostali do pohody a podle toho vypadal i zbytek zápasu.