První přípravný zápas staršího dorostu skončil remízou, Žilina stáhla čtyřbrankový náskok

09.08.2012, Kateřina Juříková

První přípravné utkání Poruby začalo o pár minut později, neboť soupeř ze Žiliny dorazil pozdě. Pozdní příjezd byl na hostech velice znát. Hráči Žiliny jeli něco přes 100km a dlouho seděli v autobuse, takže se není čemu divit, že po krátkém rozbruslení byli v první třetině ztuhlí a již ve dvanácté minutě prohrávali rozdílem čtyř gólů. Dvě branky domácích zajistil Jonáš Mládek. Do konce zápasu se již Porubě nepodařilo skórovat, zato hosté se vzpamatovali a nastříleli domácím čtyři branky. Utkání tedy skončilo nerozhodně 4:4.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. čt 9.8.14:00
MsHK Žilina
4:4(4:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. Mládek, 6. Laryš, 6. Mládek, 12. Havránek (Holaň) - 20. Jurík (Mičík), 25. Manesch (Prašil), 41. Janak (Rogoň), 59. Jurík (Vaňa V.). Rozhodčí: Mikula. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváci: 35. Průběh utkání: 4:0, 4:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mec, Filip – Ščurek, Bolek, Balcar, Štěpán, Hranoš, Síkora, Carbol, Charvát, Havránek, Kotas, Holaň, Kropka, Knopp, Laryš, Bartoň, Mládek, Gřeš, Kurnik, Sacher, Boleslavský.
MsHK Žilina: Haringa, Vico – Mičík, Vaňa V., Krivaček T., Kriváček M., Košut, Zahornadský, Szijarto, Janak, Rogoň, Jurík, Prašil, Ondruš, Vaňa M., Manesch, Gašparovič, Leitnan, Lasiver.

Hráči Žiliny dorazili půl hodiny před zahájením utkání, takže rychle absolvovali rozbruslení a pár minut po druhé hodině odpoledne začalo napínavé utkání. I když na hostech byla znát ztuhlost, Prašil mohl v začátku třetiny vsítit branku, jenže porubský gólman byl rychlejší.

První branka padla nešťastně. Žilinský hráč si kotouč kopl bruslí do vlastní brány. Tato branka byla připsána Jonáši Mládkovi. Zanedlouho padl další gól. Porubští se dlouho drželi v útočném pásmu a jejich boj byl završen, když se Lukáš Laryš trefil mezi gólmanovy betony.

Na hostech bylo hodně znát, že nejsou zdaleka v pohodě. Toho domácí hodně zneužívali a také se drželi častěji v útočném pásmu. Od poslední branky uběhlo jen pár sekund a Poruba opět skórovala. Puk do klece zasunul Jonáš Mládek.

Hosté začínali zatínat drápky. Rogon, Kriváček a Janak urputně doráželi puk do porubského gólmana. Ten se však nenechal zlomit a všechny dorážky odrážel. Velkou šanci měl domácí Kurník, když ujel k žilinskému brankáři, ale puk za zády gólmana neskončil.

Ovšem zanedlouho se domácí opět radovali. Holaň poslal nahrávku na Martina Havránka, který se trefil do odkrytého prostoru v bráně. Za hosty mohl mít šanci dát branku Ondruš, jenže jej domácí Hranoš fauloval, a tak nemohl žilinský hráč dokončit svou akci. Početní výhodu hosté využili a o gól se zasloužil Jurík.

V prvních sekundách druhé třetiny se málem trefil do brány Ondruš. Po pár minutách, kdy se obě mužstva tahala o puk, skóroval Prašil. Vzápětí byla hra na několik minut přerušena, protože dva porubští hráči se u mantinelu srazili se soupeřem a vyrazili plexisklo.

Jakmile se hra opět spustila, obě strany se začaly o puk rvát jako o kus masa. Vyhrát chtěly oba týmy a hodně bylo znát na hostech, že se vzpamatovali, neboť jejich hra byla dravější. V polovině utkání vystřídala Poruba gólmany. Z obou stran byl velký tlak na bránu a bylo také hodně šancí, bohužel do konce třetiny už žádná branka nepadla.

Po úvodním vhazování v poslední třetině padl rychlý gól. Gólman nestačil ani zareagovat, když Janak poslal puk do horního rohu brankové konstrukce. Hosté se drželi po většinu času v útočném pásmu a domácím docházel dech, ale snažili se udržet skóre.

Kropka ukořistil puk a sám ujížděl k bráně. Branka ale nepadla, neboť kotouč zasáhl roh brankové konstrukce. Na hostech šlo vidět, že nechtějí prohrát. Hra byla rychlejší a přibyly i osobní souboje. Díky jedné tvrdší srážce si šel na trestnou odpočinout žilinský hráč a domácí tak měli početní výhodu. Porubští tuto výhodu ovšem nevyužili.

Zato hostům se v závěru utkání naskytla stejná příležitost. Po vyloučení Havránka si vzala Žilina oddechový čas, po kterém se do odkryté brány trefil Jurík. Utkání tak skončilo nerozhodně 4:4, i když šancí na góly bylo podstatně více.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Těžko se hodnotí první utkání. Myslím si, že soupeř první třetinu odehrál špatně z důvodu pozdního příjezdu. Bylo to pro ně hektické. Nám vlastně v první třetině vyšlo všechno. Vedli jsme 4:0 a k celkovému výkonu soupeře to podle mého názoru bylo nezasloužené. Všechno nám tam padalo jen proto, že soupeř ještě nebyl zahřátý. Ve druhé a třetí třetině byli hráči Žiliny rychlejší, důraznější a agresivnější. Naopak my si mysleli, že za stavu 4:0 to už půjde samo. Chci říct, že remíza je zasloužená, nebo si dokonce myslím, že jsme měli i prohrát, takže remízu bereme. Pro nás to byl první zápas, Žilina má odehrané třetí nebo čtvrté utkání. Určitě to jsou kluci, kteří již spolu hráli vloni, protože měli fantasticky sehrané dvě přesilové hry. My máme v podstatě celý nový kádr a přesilovku jsme v zápase měli jen jednu, takže kluci toho moc nemohli ukázat. Ale naopak jsme měli čtyři zkušené hráče na oslabení, jenže to bohužel nezvládli. Jmenovitě nejde hodnotit vůbec. Chtěli jsme je vidět v akci všechny. Marka Mačka sledovat nemusíme, takže jsme dali prostor dvěma gólmanům. Zkusili jsme deset obránců a postupem času budeme sestavu korigovat. Celkové hodnocení prvního zápasu: Myslím si, že nějaký náboj tam byl, něco pozitivního tam taky bylo, ale s trenérem jsme se shodli, že bylo více negativního, což určitě budeme pilovat a pak se uvidí, jak budeme připraveni na sezónu.

Igor Marták (MsHK Žilina): Přijeli jsme na utkání pozdě, neměli jsme ani rozcvičku, takže jsme byli dost ztuhlí. Soupeř na nás vletěl a měli jsme s tím nemalé problémy. Byli to silní a rychlí hráči, takže jsme dostali hned v úvodu čtyři góly. V průběhu zápasu se hra vyrovnala a dokázali jsme vstřelit nějaké góly a v poslední minutě dokonce vyrovnat. S utkáním jsem velmi spokojený.