Prohrou v Pardubicích bude dorost hrát osmifinále s Mountfieldem

04.03.2023, Gabriela Juříková

Nadstavbu o pořadí v playoff zakončili dorostenci první březnovou sobotu v Pardubicích. Byl to přímý souboj o desátou/jedenáctou pozici. Výrazně oslabený tým RT TORAX herně vzdoroval celé utkání, gólově to ale více lepilo domácímu Dynamu, které si výhru zajistilo ve třetí třetině. Osmifinále sehrají svěřenci trenéra Moravce s Hradcem Králové.

Extraliga dorostu – Východ - 22.kolo so 4.3.12:00
HC Dynamo Pardubice B
5:1(1:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 17. Bartoň (Turena), 38. Turena (Kaštánek, Vápeník), 43. Šmerda (Kučera, Bartoň), 52. Úlehla (Kantor, Vápeník), 54. Kaštánek (Vápeník, Úlehla) – 32. Žídek (Hansel, Bodnar). Rozhodčí: Mareš – Roischel, Serbus. Diváci: 73. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 41:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
HC Dynamo Pardubice B: Tuláček – Švec, Křečan, Šmerda, Novosad, Kaštánek, Vápeník, Oliva – Kučera, Bartoň, Andrushchenko, Úlehla, Pražan, Lempach, Krčál, Kantor, Turena.
HC RT TORAX Poruba: Turoň – Bodnar, Veselý, Jeřábek, Michalík, S. Stasiuk – M. Hlaváč, Zacharias, Skorochod – T. Vehovský, Hansel, Žídek – Indrst, Korpas

Až v páté minutě se diváci dočkali střely na bránu. Pardubice sice tlačily soupeře v jeho pásmu, ale až po čtvrtině odehraného času si Turoň sáhl na kotouč. A záhy se střelecky představil i RT TORAX akcí dva na jednoho v podání Korpase s Indrtstem. První početní výhodu získali hosté a v ní se střelecky angažoval Hansel a Daniil Skorochod z dálky nastřelil tyč. Velmi dobře zvládli Porubané oslabení. Zachariasz využil příležitost a v zakončení se trefil jen do boční konstrukce. Druhou přesilovku odehráli hosté v pásmu, ovšem stačilo jedno zaváhání při pardubickém vyhození puku a únik dokončil 30 vteřin před koncem trestu Šimon Bartoň, když odražený puk od zadního mantinelu někudy dostal do brány. Zbývající tři minuty do přestávky byli Porubané aktivní v napadání a Dynamu nedovolili zdramatizovat konec první třetiny.

Po výměně stran byli útočnější Slezané. Střely Tuláček pokrýval do 32. minuty, kdy Dynamo hrálo oslabení. Hostující celek proměnil až čtvrtou početní výhodu a stačilo mu k tomu 16 vteřin. Vyhraná bule a po ose Bodnar – Hansel – Jakub Žídek se puk dostal za Tuláčkovy betony, přes které prostě přepadl. V 37. minutě získalo i Dynamo přesilovku, teprve druhou, a i jemu se povedlo ukončit trest velmi brzo. Po osmnácti vteřinách převahu využil Milan Turena, když před brankovištěm tečoval nahození Kaštánka. Turoň neměl šanci zasáhnout. Hosté dostali v závěru třetiny Pardubice pod tlak, vyrovnání v plném počtu hráčů se ovšem nekonalo.

První gól v rovnoměrném stavu hráčů vidělo publikum až ve třetí minutě třetího dějství, kdy Samuel Šmerda překvapil i sám sebe, že po zametení puku jen tak do brány skóroval. Ke snížení měl blízko protiútok Poruby vedený kapitánem Tomášem Hanselem. Proti byl domácí brankář, když se nalepil na pravou tyč. Třetina se přehoupla přes polovinu, když držel Turoň soupeře v mezích a při závaru v jeho brankovišti přikryl kotouč a čekal na zvuk píšťalky. Ten přišel, ale s ním i gesto dosažení branky. I přes intervenci porubského kapitána hlavní sudí gól Eriku Úlehlovi uznal. RT TORAX byl bráněn již ve středním pásmu, ovšem když překonal obranný val, byl pro pardubickou klec nebezpečný. Hlavně v početní výhodě, kterou odehrál s několika střelami, než se Dynamo dokázalo osvobodit vyhozením puku. Poslední gól utkání padl v 54. minutě při přesilovce domácího týmu, kdy Tom Kaštánek na ose hřiště prostřelil vše před sebou. Dynamo dostalo definitivně křídla a počastovalo Davida Turoně střelami. Ten ale i nepřehledné situace zvládl vyřešit a tak poslední utkání o umístění v playoff skočilo 5:1 pro Pardubice.