Poruba v generálce padla na vsetínském Lapači, rozhodla už první třetina

04.09.2018, René Chyla

Porubští hokejisté mají za sebou poslední přípravné utkání, v němž padli na slavném vsetínském Lapači v poměru 3:5. Domácí přitom vedli v zápase dvakrát už o čtyři branky, góly Jakuba Illéše a Jiřího Zdeňka nakonec rozhodly o korekci na dvoubrankový rozdíl. O osudu rozhodla už první třetina, kdy Valaši odskočili na rozdíl tří branek, Poruba navíc v závěru nedokázala využít dvouminutovou přesilovku pět na tři.

CHANCE LIGA - přípravné zápasy - přát. út 4.9.18:00
5:3(3:0, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Březina (Kopta), 15. Kucharczyk (Kopta), 16. Mikuš (Vávra, Podešva), 21. Rob (Pechanec), 27. Vávra (Podešva) – 26. Ovčačík (Tomi, Kanko), 33. Illéš (Hudeček), 48. Zdeněk (Jáchym, Toman). Rozhodčí: Štrba, Kovarčík – Tabáček, Dočkal. Vyloučení: 6:6, navíc Dundáček (POR) a Pechanec (VSE) oba 5 min. + OK a Vymazal (POR) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 078. Střely na branku: 46:27 (22:5, 14:13, 10:9). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Mäkinen, Jenáček, Ondračka, Teper, Holomek, Slováček – Rác, Podešva, Pechanec, Theoret, Karafiát, Kuronen, Kucharczyk, Vávara, Kopta, Jonák, Rob, Březina
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Dundáček, Ovčačík; Urbanec, Čypas; Adam, Slavík – Káňa J., Illéš, Hudeček – Jankovský (od 21. Toman), Zdeněk, Jáchym – Vymazal, Tomi, Kanko – Ollender, Baláž, Fojtík – Rubner

Tomáš Vávra (VSE) (1+1)
Jan Hudeček (POR) (0+1)
Martin Podešva (VSE) (0+2)

Hororová první třetina rozhodla

Porubští hokejisté hráli už z kraje své genrálky v oslabení, paradoxně se ale právě při ní dostali do první vážnější šance. V oslabení upláchl Michal Vymazal, nicméně jeho bekhend před Davidem Gábou nevyšel. V páté minutě se ale prosadili domácí hokejisté, kteří otevřeli skóre po ráně Davida Březiny z pravého kruhu ke vzdálenější tyči – 1:0. Vsetín měl navrch, v desáté minutě neuspěl z prostoru mezi kruhy Roman Rác. Za dalších pět minut slavil vsetínský Lapač podruhé, Ondřej Kopta nahrával před brankoviště Radimu Kucharczykovi, jenž se prosadil pokusem mezi betony. A do minuty už to bylo o tři góly. Peter Mikuš napřáhl na modré a puk zapadl nad levé rameno Hynka Kůdely – 3:0.

Vsetín trestal nevyužité tutovky a Ovčačíkova naděje

Začátek druhé třetiny mohl být pro Ostravany velkou nadějí, když se do slibné šance po pár vteřinách Jan Hudeček s Janem Káňou, nicméně ten minul, a tak Vsetín uštědřil pořádnou lekci z produktivity. Martin Podešva utekl porubské obraně a prostřelil Hynka Kůdelu – 4:0. Ve 26. minutě se konečně Flašarovi žáci dočkali. Ctirad Ovčačík dorazil střelu Vojtěcha Tomiho z pravého kruhu ke vzdálenější tyči – 4:1. Radost Porubským ale netrvala dlouho, už po pár vteřinách nahrával Martin Podešva před brankoviště, kde do kotouče lehce klepl Tomáš Vávra – 5:1.

Illéšovo snížení po buly a Dundáčkovy pěsti

V oslabení následně zahrozil Radim Kucharczyk, nicméně stejně jako Samuel Ollender o chvíli později se svou šancí nenaložil ideálně. Ve 33. minutě HC RT TORAX opět snížil na rozdíl tří branek. Jakub Illéš se po vhazování natlačil před Davida Gábu a nachytal jej mezi betony – 5:2. O chvíli později se do sebe po ataku na Hynka Kůdelu pustil Filip Dundáček s Antonínem Pechancem, kterého porubský obránce po chvíli srazil nekompromisně k zemi.

Únik Baláže, číhající Jáchym a závěrečná výhoda pět na tři

Třetí třetina byla pro Porubu ta vůbec nejpříznivější. Ve 45. minutě upláchl Vsetínu po pravé straně Jozef Baláž, jeho kousavou střelu udržel ale David Gába pod betonem. Porubští snížili na rozdíl dvou branek o tři minuty později, kdy Tomáš Jáchym zachytil na útočné modré rozehrávku domácích, v přečíslení pak našel Jiřího Zdeňka, který tečoval puk pod břevno – 5:3. V 55. minutě pak měl HC RT TORAX ideální příležitost k vyrovnání, když hrál dvě minuty pět na tři, šance Jana Káni a Jiřího Zdeňka ale zastavil spolehlivý David Gába.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): První třetina byla dobrá, podařilo se nám vstřelit branky. Poté jsme se přizpůsobili hře soupeře a hra byla rozkouskovaná. Následně vypadl Tonda Pechanec za bitku. Myslím si, že sudí zbytečně dali trest do konce utkání. Když se hráči porvou, mají i jiné tresty k dispozici. Nám se potom hra rozbila, ale to není samozřejmě omluva, odstoupili jsme od našeho hokeje a pak už výkon nebyl takový, jaký jsme si představovali. Nicméně jsme zvítězili a věříme, že se v sobotu budeme prezentovat lepším hokejem a sezónu zahájíme vítězně.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Přijeli jsme na horkou půdu, nicméně do zápasu jsme vstoupili jako lajdáci bez jakéhokoliv důrazu nebo pohybu. Čekali jsme asi, že to přijde samo, ale domácí nás za tu lajdáckost zaslouženě potrestali. Museli jsme tak s Tomášem zvednout po první třetině v kabině hlas, poté jsme se zvedli a myslím, že v posledních dvou třetinách jsme hráli se Vsetínem, který má velmi silný kádr a nejvyšší ambice, vyrovnanou partii a znovu jsme ukázali, že hrát se dá opravdu s každým. Když pominu první třetinu, tak jsme hráli důstojně, kluci dřeli, ale opravdu škoda té úvodní dvacetiminutovky.