Poruba si z Olomouce odváží vysokou porážku

08.10.2008, Ondřej Kubát, Jan Škarpa

HC VOKD Poruba zajížděla do Olomouce napravit si reputaci po bodově neúspěšných domácích zápasech. V posledních venkovních utkáních porubský celek venku bodoval, tentokrát to však nevyšlo a VOKD si z ledu týmu, se kterým se Poruba střetla vloni ve čtvrtfinále playoff odváží nejvyšší porážku v letošní sezóně. Olomoučtí vedli po brankách Sakrajdy a Zbořila v 10. minutě již 2:0 a svůj náskok v průběhu utkání navyšovali. Za Porubu ve 39. minutě snížil na 3:1 Radek Hubáček, to však bylo ze strany VOKD Poruby vše, a tak si porubský celek odváží vysokou porážku 6:1.

- 11.kolo st 8.10.18:00
HC Olomouc
6:1(2:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Sakrajda (Vyrůbalík), 10. Zbořil (Brančík, Smejkal), 32. Řípa (Čuřík, Ondrušek), 39. Sakrajda (Čuřík, Řípa), 44. Sršeň (Luňák, Ostrčil), 56. Sršeň (Žajgla, Luňák) - 38. Hubáček (Suchý, Urban). Rozhodčí: Minář - Machálek, Škach. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 1200. Střely na branku: 44:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
HC Olomouc: Žigárdy - Kudělka, Ministr, Smejkal, Luňák, Čuřík, Brančík, Řípa, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Sakrajda, Nedbálek, Sršeň, Ostrčil, Bartoň, Mrázek, Bordowski, Žajgla.
HC RT TORAX Poruba 2011: Iláš - Ovčačík, Suchý, Ovšák, Vnenk, Holík, Tesařík, Falter, Vajda - Kolařík, Najdek, Červenka - Urban, Hubáček, Szturc - Niec, Zdeněk, Bartošek - Janečka, Holuša, Mocek.

Do zápasu lépe vstoupili hráči Poruby, ale právě jejich gólman musel jako první lovit puk ze své sítě. V sedmé minutě nabral ve středním pásmu rychlost Petr Sakrajda, mezi dvěma obránci si nabruslil před bránu a bekhendovou ránou do horní poloviny branky překonal ležícího gólmana Iláše. Asistoval mu Vyrůbalík – 1:0.

Hra se poté hodně kouskovala. Poruba byla Olomouci vyrovnaným soupeřem, ale po jedné z chyb zadáků opět inkasovala. Smejkal poslal ze středního pásma do přečíslení dvou na jednoho Zbořila s Brančíkem. Druhý jmenovaný na kruhu přihrál přes obránce najíždějícímu Tomáši Zbořilovi, který táhlou ránou zvýšil na 2:0.

Porubští poté několikrát zatopili domácí obraně, ale gólu se v prvním dějství nedočkali. Velkou šanci měl Niec, který z dorážky netrefil Žigárdyho klec. Na druhé straně z otočky těsně minul Brančík.

V úvodu druhé dvacetiminutovky hrála Mora dvojnásobnou přesilovku. Největší možnost k navýšení vedení měl Ministr, z mezikruží ale trefil jen tyč. Branky se domácí dočkali až ve dvaatřicáté minutě. Rozhodčí signalizoval výhodu, Olomouc tedy hrála se šesti bruslaři. Ondrušek vypálil od modré, puk pohotově vrátil před bránu Sakrajda a najíždějící Jiří Řípa bekhendovou přízemní střelou skóroval – 3:0.

Zajímavé věci se děly v závěru druhé třetiny. Nejprve snížil ránou od modré Radek Hubáček, asistoval mu Urban. Radost na ostravské střídačce ještě nedozněla, když tříbrankový náskok na stranu Hanáků vrátil opět Petr Sakrajda, který zblízka dorazil Čuříkovu pumelici – 4:1.

Ve třetí části už Ostrava příliš nebezpečná nebyla. Trenéři domácích častěji do hry nasazovali lajnu z juniorku. A ta hned ve 44. minutě důvěru splatila. Luňák nádherně zprava od mantinelu našel najíždějícího Tomáše Sršně, který lehkou tečí rozvlnil síť za Ilášem popáté. Pět minut před koncem mohla Poruba snížit, ale Bartošek svůj samostatný únik neproměnil. A tak přišel trest. Podruhé v zápase se trefil Tomáš Sršeň. Po Žajglově asistenci si najel mezi kruhy a ránou do horní poloviny branky uzavřel na konečných 6:1. Závěr zápasu zvládla Olomouc v exhibičním tempu.

Petr Fiala (HC Olomouc): To, že jsme vedli 4:1 po dvou třetinách, bylo díky naší produktivitě a pohotovosti při zakončení. Předtím to byl vyrovnaný zápas. Tentokrát rozhodla i šikovnost. Dohrávali jsme to jakoby exhibičně, ale bylo to těžké utkání. O to je vítězství cennější. Poruba byla opravdu těžký soupeř. Stálo nás to hodně úsilí. Kdybychom hráli v koncovce podobně jako dnes třeba v pondělí v Berouně, tak bychom tam vyhráli. Ale to jsou ta kdyby. Ti hráči, kteří za nedůraznou koncovku byli kritizováni, tak se dnes zvedli a prosadili se.

Jan Vavrečka (HC VOKD Poruba): Máme problémy s produktivitou. Najdek měl šanci v první třetině, kdyby ji proměnil, možná by se to vyvíjelo jinak. Těžko dáváme góly. Olomouc dnes hrála dobře a my jsme si bodovat nezasloužili. Hraje se nám lépe venku. Nemáme mužstvo postavené tak, abychom tvořili. Nemáme tak šikovné útočníky, na branky se hodně napracujeme. Dneska nám to uteklo na začátku. Olomouc má opravdu ty hráče hokejově inteligentnější.