Poruba přetlačila polské Jastrzebie, v atraktivní bitvě plné zvratů brala bronz!

16.08.2014, Redakce

Duel o třetí místo nabídl přítomným divákům atraktivní souboj, v němž bylo k vidění celkem devět branek. Zpočátku se vyvíjel lépe pro porubské hokejisty, kteří si dvakrát vytvořili náskok dvou branek. O něj však na konci druhé části přišli jako po mávnutí kouzelným proutkem a blíž k vítězství mělo rázem silné polské Jastrzebie. V závěrečném dějství ale RT TORAX našel morální síly na zvrat. O jeho vítězství nakonec rozhodl v prodloužení Adam Červenka. Dvěma góly se pak blýskl veterán Martin Tomášek, tři body nasbíral Martin Buček. Drama tak nakonec patřilo Porubě, která na domácím turnaji pod vedením trenérů Smetáka a Kotaly končí na pěkné třetí příčce.

2. liga – přípravné zápasy - Turnaj so 16.8.14:00
JKH GKS Jastrzębie
5:4p(1:0, 2:4, 1:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Buček, 24. Tomášek (Buček), 30. Tomášek (Buček), 44. Šindelář (Hulva), 61. Červenka – 25. L. (Polodna), 30. Laszkiewicz (Bordowski), 35. Laszkiewicz (Němeček), 38. Laszkiewicz (Němeček). Rozhodčí: Mikula, Koziol – Moravec, Jureček. Vyloučení: 5:4, navíc Prokop (POR) 5 min. + OK. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 157. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4, 5:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Vajda, Puškár, Šindelář, Slavík, Javín, Jindřich, Prokop – Kilnar, Červenka, Buček, Sedlář, Hulva, Zachar, Vrána, Tomášek, Chaloupka, Pavlačka.
JKH GKS Jastrzębie: Zabolotny – Rompkowski, Němeček, Protivný, Sordon, Górny, Bryk, Pastryk, Kantro – Bordowski, Polodna, Laszkiewicz – Urbanowicz, Steber, Danieluk – Drzewiecki, Plichta, Nalewajka R. – Nalewajka L., Marzec, Kulas.

Hrstka porubských fanoušků, která na sobotní souboj o třetí místo zavítala, se ještě ani pořádně nestačila usadit a už slavila první gól v síti polského týmu. Martin Buček vlétl do útočné třetiny jako uragán a tvrdou střelou trefil přesně levý horní roh Zabolotného branky. V dalších minutách převzalo aktivitu GKS a Radek Tihlář si musel postupně poradit s jedovatou střelou Danieluka i několika nebezpečnými pokusy od modré v podání obránce Němečka. Na šance byla první třetina vcelku slabá, další přišly až v úplném závěru úvodního dějství. Nejprve na jedné straně neuspěl před brankou Martin Tomášek a na druhé nedotáhl svůj průnik do gólového konce Szymon Marzec. Do šaten tak šla o něco spokojenější domácí Poruba.

Druhá tercie už byla gólově mnohem zajímavější. Nejprve ještě skvělý Tihlář vychytal Polodnu, za další minutu už se ale radovali podruhé domácí hokejisté. Situaci dva na jednoho vyřešilo ideálně duo Martin Buček – Martin Tomášek. Druhý jmenovaný nakonec vykoupal Zabolotného a poslal puk do odkryté svatyně. Za pouhou minutu smazal nulu na kontě vstřelených branek Jastrzebie Lukasz Nalewajka, který dostal mezi kruhy až příliš prostoru a trefil se přesně k tyči. S góly se rázem roztrhl pytel. RT TORAX si vzal dvoubrankový náskok zpět poté, co potrestal nedorozumění Poláků v obranné třetině. Buček našel před brankou volného Martina Tomáška, který jen chytře nastavil hůl a zamířil ke vzdálenější tyči.

Zdálo se, že Poruba kráčí za vítězstvím, zanedlouho však bylo všechno jinak. Vše začalo rychlou odpovědí, kdy obrana zapomněla na útočné modré na unikajícího Leszka Laszkiewicze. A ten už se v takových chvílích nemýlí. Pak si úplně zbytečně vyšlápl obránce Prokop na Protivného a RT TORAX se musel pět minut bránit. Toho GKS dokázalo ideálně využít. Na modré napřáhl Leszek Laszkiewicz a bylo srovnáno. S Porubou ale bylo ještě hůře. Za další dvě minuty totiž našel Němeček dobře postaveného Leszka Laszkiewicze a ten už neměl znovu problém propálit vše, co mu v tu chvíli stálo v cestě. Na světě byl hattrick a zároveň i velký obrat ve skóre. Před závěrečným dějstvím domácího turnaje tak Porubští ztráceli jeden gól.

Ze třetí periody uběhlo jen něco málo přes tři a půl minuty, když svěřenci trenéra Smetáka srovnali krok. V přesilovce prošla lehká střela Jiřího Šindeláře přes několik těl až za Zabolotného, který zřejmě nic neviděl. V závěru atraktivního klání už ani jeden z týmů nechtěl vyrobit chybu a na řadu přišlo prodloužení. Hned v jeho úvodu se krásnou individuální akci blýskl Adam Červenka, jenž nakonec zůstal sám před ležícím gólmanem, potáhl si kotouč a zakončoval do odkryté svatyně. Poruba tak po velmi dobrém výkonu končí na turnaji třetí. Polské Jastrzebie, které si v přípravě vyšláplo i na Vítkovice, obsadí čtvrté místo a už v podvečer je na programu ryze slezské finále, v němž změří síly hokejisté Opavy a Havířova.

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím, že jsme s kvalitním soupeřem podali nejlepší výkon na turnaji. Jsme spokojeni, akorát takovou menší skvrnou na zápase je zase pětiminutové vyloučení hráče, který s tím má problémy. Dá se říct, že zhatil práci celého mužstva, které makalo. Těší mě, že kluci pak znovu mákli a ještě otočili výsledek. Vítězství je pozitivní také do dalších zápasů.