Poruba je ve čtvrtfinále! Rychlý postup přes Jestřáby pečetil hattrickem Endál

14.03.2021, David Kubatík

Porubští hokejisté zajížděli do jestřábího hnízda s vědomím, že jim k postupu stačí zvítězit v jednom ze dvou zápasů. Nakonec se ale vše vyvinulo tak, že jim stačilo odehrát pouze jeden z nich. Díky dobře zvládnuté první třetině si zásluhou Michala Hoťka a Adama Rašky vytvořili náskok, který i přes mírný výpadek a snížení domácích dokázali uhájit. Ve třetí části pak porubskému postupu dodal potřebné razítko svým hattrickem Lukáš Endál. RT TORAX slaví postup do čtvrtfinále, na jméno soupeře si ale bude muset počkat.

CHANCE LIGA - OF3 ne 14.3.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
1:5(0:2, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 28. Bartoš (Mrázek) – 6. Hotěk (Kanko, Raška), 15. Raška (Urbanec, Voráček), 46. Endál (Szathmáry, Toman), 50. Endál (Špaček, Toman), 59. Endál (Hudeček). Rozhodčí: Dědek, Cabák - Hranoš, Otáhal . Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Hráno bez diváků. Střely na branku: 34:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5.
LHK Jestřábi Prostějov: Bláha – Piegl, Hrdinka, Drtil, Krejčí, Staněk, Matyáš – Mrázek, Bartoš, Hrníčko – Motloch, Chlán, Gago – Novák, Kaut, Jandus – Žálčík, Janeček, Vachutka – Antoníček.
HC RT TORAX Poruba 2011: Muštukovs – Teper, Žovinec, Szathmáry, Kozák, Voráček, Urbanec – Sikora, Hudeček, Pořízek – Korkiakoski, Jáchym, Stloukal – Hotěk, Toman, Endál – Špaček, Raška, Kanko.

Poruba svou cestu za postupem do čtvrtfinále započala dobře. Po přežitém oslabení se na začátku šesté minuty dostal puk po dobré Kankově přihrávce na hůl Michala Hoťka, který nádhernou stahovačkou vykoupal gólmana Bláhu a zasunul puk za jeho záda. Oba celky si poté vyměnily po několika šancích, další gól ale padl až v minutě patnácté. A znovu se radovali Ostravané. Po Urbancově střele od modré vyrazil Bláha puk pouze na hokejku Adama Rašky, který si kotouč posunul mazácky na bekhend a poslal jej pod horní tyčku – 0:2! Porubské vedení pak mohlo být ještě navýšeno. Korkiakoskiho pokus však pouze orazítkoval prostějovskou tyčku. Oba celky tak zamířily do kabin za dvoubrankového vedení hostů.

Ostravané nastoupili do druhé třetiny mnohem pasivněji než do té první, za což také brzy pykali. Po nevyužité přesilovce se k puku dostal Petr Mrázek, který nádherně obkroužil branku a poslal puk na druhou tyč nikým nehlídanému Davidu Bartošovi, který si s touto situací poradil, jak nejlépe mohl – 1:2. O chvíli později mohl dokonce vyrovnat Jandus, jeho dobrý pokus ale zamířil pouze do boční tyčky Muštukovsovy svatyně. I v následujících minutách to byli Jestřábi, kteří dostávali svému jménu a velice dravě ohrožovali těsné porubské vedení. Největší šanci měl ale nakonec těsně před koncem hostující Stloukal, který ujel po levém mantinelu a svou dělovkou málem přelomil Bláhovu levou tyč. Vše nakonec došlo až ke druhé siréně, po které i nadále svítil na světelné tabuli výsledek 1:2.

Vstup do třetí části měli znovu lepší domácí, kteří si vypracovali dvě dobré šance na vyrovnání. Bartoš ani Novák však neuspěli, a tak byli na tahu Porubští. V signalizované výhodě vypálil od modré čáry Hudeček a jeho střelu pod horní tyč usměrnil svou tečí Lukáš Endál. A Lukáš Endál pak o čtyři minuty později definitivně rozhodl o tom, že se Ostravané do čtvrtfinále dostanou tou úplně nejkratší cestou. K puku se dostal v rohu, odkud nikým neatakován dojel až před Bláhu a procpal mu puk za záda. Od padesáté minuty se už tedy zápas dohrával jen z povinnosti. Domácí střídačka sáhla ke konci ještě k odvolání Bláhy a z toho plynoucí přesilové hře šest proti čtyřem. Jediným, kdo tohoto stavu ale využil, byl ale znovu Lukáš Endál, který od své modré čáry zamířil a poslal puk do opuštěné jestřábí klece.

Poruba tak na Hané zvítězila 5:1, celkový stav série je 3:0 v její prospěch. Svěřenci Karla Suchánka a Davida Moravce jsou tak prvním postupujícím do čtvrtfinále Chance ligy. Na svého soupeře si však Ostravané budou muset ještě počkat.

Jiří Šejba (LHK Jestřábi Prostějov): Utkání mělo takovou jednu vlnu v první třetině, ve které byl soupeř lepší. My jsme hráli hokej bez nějakého překvapení, navíc pořád do plných. Ve druhé třetině jsme udělali pár změn a začali jsme to rychle otáčet. Najednou jsme viděli, že jsme byli u nich a dali na 1:2. Potom dvě šance do prázdné branky, což prostě musíme dávat. To asi bylo rozhodující. Ve třetí třetině to pak bylo rovnovážné a soupeři bohužel vyšel tečovaný kotouč na 3:1. Pak jsme to zkoušeli dál, ale prostě jsme tam ty střely do branky nedostali. Kluci do toho ale dali všechno, nemůžeme jim nic vyčítat. Vyhrál ten lepší.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba 2011): Zápas hodnotím velmi dobře a pozitivně. Předvedli jsme svoji kvalitu a jsme velmi rádi, že jsme to zvládli. Potvrdili jsme sílu kolektivu. Důležité je, že jsme vyhráli a dali minimálně o jeden gól navíc. Dali jsme si za cíl, že musíme hrát zodpovědně ve středním pásmu a snažit se trestat rychlé protiútoky. To se nám také podařilo. Jsme rádi, že to kluci zvládli i po taktické stránce. Teď si dáme oddych, v úterý k večeru budeme mít trénink a regeneraci a připravíme se na dalšího soupeře. Jsme proto rádi, že budeme mít i trochu oddychu a dáme se do kupy. Prostějov byl velmi těžký soupeř, protože měl kvalitní přesilovky a skoro ve všech atributech měl lepší statistiky. Měli jsme proto obavy, jak to zvládneme, ale jsme rádi za to, že jsme sérii zvládli a postoupili.