Poruba hrobníkovi z lopaty neutekla a znovu končí před branami finále

11.03.2016, René Chyla

Porubští hokejisté měli nejlepší předpoklady k vrácení semifinálové série do Ostravy, jelikož svěřenci Tomáše Sršně v Polárce dvakrát vedli. Frýdek-Místek ale trpělivě čekal, na začátku druhé třetiny srovnal a lacinou brankou utkání dokonce otočil ve svůj prospěch. RT TORAX měl mnoho příležitostí na další zvrat, Porubští ale ztroskotávali na bezchybném Danečkovi. Definitivum za postupem Frýdku do vytouženého finále stvrdil v oslabení Jaroš a do prázdné kasy pak Vladimír Luka. Prokletí semifinále tak píše další pokračování a porubští borci znovu končí těsně před branami finále. Ostravská mašina se páteční prohrou loučí s pátou sezonou v novodobé historii a nyní ji čeká zasloužený odpočinek.

2. liga - skupina Východ - SF3 pá 11.3.18:00
HC Frýdek-Místek
5:2(1:2, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. Káňa (Luka), 25. Piecha (Foltýn, Samiec), 29. Cienciala (Káňa, O. Kovařčík), 50. Jaroš (Schwarz), 59. Luka (Káňa, Foltýn) – 3. Vaněk (Sedlář, Buček), 19. Seidler (Puškár, Slavík). Rozhodčí: Kika, Dědek – Šimčík, Novotný. Vyloučení: 7:4, navíc Luka (FRM) 10 min. OT. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 147. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2. Konečný stav série: 3:0.
HC Frýdek-Místek: Daneček – Jeník, Heider, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, O. Kovařčík, Samiec, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (od 29. Kubáň) – Slavík, Peslar, Puškár, Ovšák, Vajda, Malý, Buček – Gelnar, Zachar, Szajter – Stejskal, Vrána, Blahuta – Ballner, Sedlář, Vaněk – Seidler

Ostravané začali bravurně a už ve třetí minutě šli díky využité přesilovce do vedení. Sedlářovu dělovku z levé strany sice ještě Lukáš Daneček vyrazil, na bekhendovou dorážku Rostislava Vaňka však byl již krátký – 0:1. Domácí mohli hned po pár vteřinách odpovědět, kdy porubská obrana zapomněla na Davida Samiece, ten svůj únik ale přetavit ve vyrovnávací gól nedokázal. V 18. minutě ale Frýdek-Místek už vyrovnal.

Vladimír Luka vyhrál vhazování na levém kruhu, poslal kotouč za sebe na Tomáše Káňu, který z první trefil nekrytý prostor u pravé tyče – 1:1. Netrvalo to ani minutu a Porubští si vzali vedení zpět. Puškárova dělovka se v další početní otřela o Danečkovy betony, puk si to ale následně zamířil přesně na hůl Petra Seidlera, který nemohl minout prázdnou kasu – 1:2. RT TORAX své vedení mohl ještě do první přestávky navýšit, Vajda ani Zachar však v dobrých pozicích neuspěli.

Porubští měli i v úvodu druhého dějství díky přesilovce menší převahu, o chvíli později ale Michael Foltyn využil zaváhání ostravské obrany, nahrál rozjetému Martinu Piechovi, který vypálil hned za modrou, Radku Tihlářovi ale puk k překvapení všech přepadl za záda – 2:2. Porubský gólman ale o pár minut později svou chybu napravil, jelikož z brankové čáry vytáhl jistý gól Tadeáše Jaroše, jenž pálil z metru do prázdné branky.

To ale nakonec Frýdeckomístecké nemuselo vůbec mrzet, jelikož porubský gólman znovu chyboval, špatně rozehrál a k černému kousku pryže se dostal David Cienciala, který do prázdné branky poslal domácí poprvé v zápase do vedení – 3:2. V témže momentě vystřídali Ostravané gólmana a tři tyče tak znovu hájil Andreas Kubáň. O tři minuty později mohlo být s Porubskými ještě hůře, Tomáš Káňa totiž trefil z levého kruhu vzdálenější tyč.

Farma extraligového Třince udeřila ve třetí třetině i při vlastním oslabení. Jakub Schwarz v přečíslení našel po své pravé straně Tadeáše Jaroše, který poslal puk k pravé tyči – 4:2. Na čtvrtou branku v porubské síti reagoval hlavní lodivod Tomáš Sršeň oddechovým časem. Krátce po něm mohl vykřesat naději Jakub Gelnar, porubský útočník ale trefil jen tyč Danečkovy brány.

Pět minut před koncem upaloval na frýdeckou svatyni David Zachar, bekhendem trefil ale jen břevno. RT TORAX vyzkoušel ještě na posledních 131 vteřin hru bez gólmana, nicméně nebylo to nic platné. Tomáš Káňa poslal křižnou přihrávku na Vladimíra Luku, který poslal domácí do finále – 5:2.

Ostatní zápasy 3. semifinále II. ligy skupiny Východ

VHK Vsetín vs. HC Technika Brno3:4 náj.

Jiří Juřík (HC Frýdek-Místek): Dnešní zápas pro nás začal nešťastně, protože soupeř oproti jiným utkáním hrál velmi dobré přesilovky a my jsme ten začátek prostě nezvládli. Měli jsme spoustu vyloučených a tím jsme Porubu dostali do zápasu. Myslím si, že po tom vyrovnávajícím gólu se hra srovnala, začali jsme soupeře přebruslovat a byli jsme aktivnější. Zaráželo nás nedisciplinované chování některých hráčů, protože ty fauly byly úplně zbytečné. Série to byla těžká, ale myslím si, že jsme se na ně dobře připravili po všech stránkách. Schválně jsme nereagovali na nějaké výpady, které byly na internetu, protože všechny zápasy, ať už přípravné nebo mistrovské, hovořily za své. Myslím si, že jsme byli lídři a to jsme teď potvrdili.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme dle naších možností sehráli kvalitní sérii, samozřejmě jsme chtěli Frýdku to semifinále co nejvíce znepříjemnit. Dle mého názoru se nám to i povedlo, na druhou stranu trénovanost a kvalita toho mužstva je obrovská, takže klobouk dolů před nimi a blahopřeji jim k postupu do finále. Před našimi kluky musím jen smeknout, protože dohrávali i se zraněními a podali famózní práci, za což jsem jim velmi vděčný a patří jim velký dík.