Nepochopitelnými chybami se mladší dorostenci Poruby připravili o body

03.10.2010, Kateřina Juříková

Další extraligový zápas sehráli porubští mladší dorostenci proti zelenožlutým ze Vsetína, kteří přijeli pouze se dvěma gólmany a čtrnácti hráči do pole. Domácí chtěli samozřejmě vyhrát, ale na body pomýšleli i oslabení hosté. Vsetín se díky zbytečným vyloučením a hrubým chybám hráčů Poruby dostal do vedení, které si držel až do konce zápasu. Domácí se sice pokoušeli dotáhnout skóre alespoň na remízu, ale to se jim v závěru nepodařilo. Vsetín bez pěti nejlepších hráčů překvapil a zaslouženě si po výsledku 4:6 odvezl tři body.

Extraliga mladšího dorostu - 7.kolo ne 3.10.10:00
4:6(0:1, 2:2, 2:3)
Branky a nahrávky: 21. Pěnčík, 21. Gola (Rataj), 50. Pěnčík (Csomor, Rataj), 59. Rataj (Maček) - 15. Abdul (Hořanský), 26. Vašíček (Hryciow), 28. Kuchařík (Hořanský, Forch), 52. Abdul (Motloch), 52. Hořanský, 60. Hořanský. Rozhodčí: Michálek - Havel, Konvička. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 100. Střely na branku: 23:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:5, 4:5, 4:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Balcar, Demel, Hranoš, Pitřík, Štěpán, Trefil, Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Havránek, Kropka, Mládek, Pěnčík, Rajnoch, Rataj
VHK ROBE Vsetín: Vlach - Grygar, Motloch, Forch, Abdul, Hořanský, Kuchařík, Děrkas, Ščotka, Hryciow, Vašíček, Krček, Hajda, Svozílek, Christov

Domácí do první třetiny nastoupili nesměle. U puku se spíše drželi hosté, kteří se pokoušeli dát branku, ale neúspěšně. I domácí si vytvořili pár šancí, ani jedna střela však nespadla do klece. Rataj neprostřelil Vlachovy betony a Kropkův zvedáček také vysokého gólmana nepřekonal.

Zato Grygar byl ke vstřelení gólu nejblíže. Jeho parádní střela se odrazila od břevna mimo Mačkovu svatyni. Abdul, Motloch a Grygar se poté motali kolem porubského brankáře a byli velice urputní, jenže ani jeden z nich jej nedokázal překonat.

Motloch to zkusil tedy znovu. Kotouč se po jeho střele odrazil od betonů a tak ani tentokrát se vsetínští diváci nedočkali gólu. Ani porubští rodiče neměli to štěstí vidět své ratolesti v záplavě euforie. Domácí útočník nahrál před klec na Mládka, ale ten netrefil půli odkryté klece.

V patnácté minutě se přece jen někdo radoval. Jindřich Abdul po několika nezdarech konečně překonal domácího gólmana, který, ač nastavil svou lapačku, kotouč nezastavil.

Porubští ke konci třetiny drželi útočné pásmo, ale Vlach, který dokázal pokrýt celou klec, jim nedovolil, aby kotouč vstřelili či došourali za jeho záda. Vsetínský brankář své teritorium uhájil a třetina skončila stavem 0:1.

Druhá část už vypadala pro domácí skvěle. Ve 25. vteřině, kdy se všichni diváci ještě neusadili na svá místa, překonal Marek Pěnčík vsetínského gólmana. Než se z toho stačil Vlach vzpamatovat, spadl za jeho záda puk podruhé. Kotouč poskakoval před gólmanem, který ho nestačil zpracovat. Toho využil Robin Gola a lehce šťouchl do puku, který se následně dokutálel do branky.

Porubským to nedalo a znovu zaútočili na svatyni hostů. Pěnčík se znovu pokusil zavěsit, ale pravou tyč mu Vlach zastínil a nenechal žádnou mezírku.

Zbytečnými přestupky oslabili porubský tým útočníci Rataj a R. Gola. Do toho byl ještě za zdržování hry vyloučen Gelnar a na trestné tak seděli tři porubští hráči. Hra 5 na 3 přišla Vsetínským vhod, neboť toho využili hned dvakrát.

Ještě ve hře 5 na 3 skóroval Vojtěch Vašíček a po návratu Rataje, kdy už se hrálo 5 na 4, zúročil přesilovku Lukáš Kuchařík. Ten nebezpečně najížděl před Mačka a nikým neatakován prohodil puk za brankářova záda. Poté spadl a doklouzal se po zadku k mantinelu, ale s radostí ve tváři.

Balcar se v závěru třetiny ještě pokusil vyrovnat, ale Vlach byl připraven a střelu chytil. Úsilí hostů bylo veliké, ale žádná střela již stav nenavýšila. Druhá třetina tedy skončila stavem 2:3.

Snad třetí třetina bude lepší - Tato věta jistě zněla v hlavách domácím fanouškům, ale jejich doufání bylo marné. Chyby, kterých se Porubští dopouštěli, byly tak velké, že to dopomohlo Vsetínu k výhře.

Kotouč sice létal zprvu do každé světové strany a do domácí i brány hostí se mu jaksi nechtělo, ale snahy obou mužstev byly zřetelné.

V desáté minutě třetí třetiny ohlašoval hlavní sudí svou zvednutou rukou, že bude vylučovat hráče z řad hostí. Domácí toho hned využili a než stačil Maček dojet na střídačku, aby mohl nastoupit šestý hráč, padl gól. Marek Pěnčík najel před Vlacha a z pravé strany kluziště vystřelil.

Odezva přišla do minuty. Motloch nahrál od pravé tyče Mačkovy klece Jindřichu Abdulovi, který neminul odkrytou klec a znovu tak vedli hosté. Po pár sekundách padla další branka. Tentokrát Vsetínu pomohl Trefil, který se snažil svou holí puk zastavit. Místo toho však udělal nešikovný pohyb směrem na Mačka a poslal kotouč za svého brankáře. Gól byl přiznán Adamu Hořanskému.

Ostraváci to nevzdávali a bojovali dál. Rataj zkusil použít na Vlacha fintu. Puk si prohodil mezi svými nohami, ale byl atakován Abdulem. Poté si domácí vzali oddechový čas a dvě minuty před koncem využil přesilovku 5 na 4 Tomáš Rataj, kterému nahrál brankář Maček.

Zbývala už jen minuta a domácí odvolali brankáře z jeho svatyně. Šestice Trefil-Demel-Csomor-Pěnčík-Gelnar-Rataj nevyrovnala, ikdyž Gelnarova střela mířila mezi beton a tyč. Pět vteřin před koncem pustil porubský bek Adama Hořanského, který potvrdil svou brankou výhru Vsetína.

I přestože přijeli hosté bez pěti klíčových hráčů, předvedli, že dokáží i nemožné. Porubští bohužel doplatili na své chyby a po prohře 4:6 jsou podruhé za tento týden bez tří bodů.

Ostatní výsledky 7. kola ELMD - sk. Východ:

HC PSG Zlín - HC Vítkovice Steel 0 : 7
AZ Havířov - HC Oceláři Třinec 9 : 2
HC Zubr Přerov - HC Olomouc 0 : 5
HK MD Šumperk - HC Slezan Opava 4 : 5 pr.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Těžko se to hodnotí, Vsetínu chybělo pět kvalitních hráčů, takže tohle utkání jsme měli jednoznačně zvládnout a vyhrát. Začali jsme ho docela vlažně. První třetina nebyla z naší strany dobrá. Ve druhé třetině se nám podařil neskutečný obrat, ale nedisciplinovaností hráčů – Gola, Rataj – jsme šli do třech. Na to při držení puku vyhodil Gelnar kotouč ven, do hlediště, čili tři hráči na trestné a Vsetín obrátil. Sice se podařilo dorovnat, ale když jsme měli kotouč opět v držení, Mládek se zalekl a přenechal puk soupeři a ti nám dali na 3:4. V dezorientaci nám dali hosté na 3:5. Z pohledu hrubých chyb a z pohledu toho, jak jsme byli vyloučeni, tak si myslím, že Vsetín vyhrál zaslouženě. Chyby si nemůžeme v domácím prostředí dovolit a zatím se nám podařilo porazit jen Opavu, a to ještě na Calexu (2. porubská hala, pozn. red.). Na hlavní hale jsme ještě nevyhráli, více méně jen s Havířovem, a to až na samostatné nájezdy. V naší hře jsou hlavně hrubé chyby, především starších hráčů. To, co momentálně hraje Tomáš Trefil, je velmi špatné. Ale nemůžeme kritizovat hráče, to je naše vizitka – vizitka trenérů.

Libor Žilka (VHK Vsetín): Samozřejmě RT TORAX je velice kvalitní soupeř a jeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit, že můžeme jenom překvapit. Smekám před mýma klukama ze Vsetína, že v počtu čtrnácti lidí odvedli maximum. Tedy maximálně jsem spokojený s jejich výkonem i přístupem. Poruba má kvalitní mančaft a nečekal jsem, že to takto dopadne.