Generálka na první extraligové utkání nedopadla nejlíp, mladší dorost vyfasoval desítku

31.08.2017, Gabriela Juříková

V posledním přípravném utkání extraligoví mladší dorostenci Poruby ve čtvrtek 31. srpna moc daleko necestovali. V před premiéře ELIOD extraligy navštívili Multifunkční halu Ostravar Arény a utkání nezačali vůbec špatně. Na začátku osmé minuty otevřel střeleckou listinu Krzysztof Macias, jenže pak už gólově vládli jen hráči Ridery. Na vítkovické výhře 10:1, kdy se třikrát trefili v početní výhodě, se Jiří Tvrdý podílel hattrickem. A jak je v přípravě zvykem, utkání končilo prodloužením a nájezdy a oboje vyhráli domácí borci. Za devět dní se dorostenci Poruby a Vítkovic opět střetnou, ale to už půjde o první extraligové body.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. čt 31.8.15:00
HC Vítkovice Ridera
10:1(2:1, 4:0, 4:0 )
Branky a nahrávky: 16. Ivan (Krška), 19. Bystroň (Tvrdý), 26. Tvrdý (Gebauer), 27. Tvrdý (Gebauer), 37. Krejsa (Kubík), 39. Ivan (Smolka, Havlík), 45. Gebauer (Rajčan), 47. Kubík (Brada), 48. Cubo (Kocián), 53. Tvrdý (Cubo), 62. Pastor – 8. Macias Krz.. Rozhodčí: Janda T. – Kořistka, Cirkl. Vyloučení: 0:5. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Průběh utkání: 0:1, 10:1.
HC Vítkovice Ridera: Slíž (31. Bartošák) – Smolka, Cubo, Havlík, Bystroň, Plánka, Kocián, Brada, Ivan, Tvrdý, Pastor, Gebauer, Krška, Kubík, Rajčan, Krejsa
HC RT TORAX Poruba: Hurčík (48. Calábek) – Machů, Dobeš, Gelnar, Grendziok, Bechný, Prepsl, Elbl – Kotásek, Krčmarský, Piskoř – Fojtík, Macias Krz., Foldyna – Halata, Hudeček, Barčák – Stibor, Spurný, Prokeš

Druhý porubský útok byl v první třetině v každém svém střídání nejaktivnější a na začátku osmé minuty otevřel skóre zápasu. Fojtík zatáhl kotouč do pásma a po dvou soubojích kolem hrazení se dostal před branku. Krzysztof Macias si od něj nenápadně puk vzal a střelou schovanou za obránce, poslal kotouč špičkou hole do pravého horního rohu Slížovy branky. O dvě minuty později měl na hokejce vyrovnání Pastor, ale jeho střela od pravého mantinelu skončila na levé Hurčíkově tyči. A V dalším průniku do útočné třetiny si vyjel za porubskou obranu, ale přímý souboj s porubským gólmanem Pastor prohrál.

Domácí dávali soupeři trochu víc prostoru a Slíž se musel mít každou chvíli na pozoru. Ale i dozadu byli hosté organizovaní. Prozatím! Až po promarněné početní výhodě Ridery si najel na nahrávku, a taky si o ni řekl, Ivan Ivan. V tu chvíli běžela šestnáctá minuta a střela nad Hurčíkovo levé rameno skončila až v brankové síti. V předposlední minutě první třetiny se z obyčejného nahození do skrumáže před porubskou brankou zapsal do střelecké listiny Michal Bystroň, když jeho kotouč propadl porubskému gólmanovi přes lapačku a beton za brankovou čáru a rázem to bylo 2:1.

Po výměně stran se taktovky čím dál víc a jistěji ujímali vítkovičtí hráči. A od v šesté minuty druhé třetiny si otevřeli střelnici. Samostatný únik proměnil stahovačkou Jiří Tvrdý, z vyhraného buly se vítkovičtí dostali opět před porubského gólmana a opět Jiří Tvrdý navýšil vedení na 4:1. Domácí získávali velkou převahu. Gólově ji potvrdili v sedmnácté minutě druhého dějství, kdy se z levého kruhu trefil do černého Josef Krejsa. Zbývající minuty do druhé přestávky se hrálo před porubskou brankou a hosté se skoro nedostali ze třetiny. Takže si nový maskovaný muž ve vítkovické bráně – Bartošák - na kotouč skoro ani nesáhl. Pak měly Vítkovice přesilovku, kterou využil Ivan Ivan. Hurčík střelu neviděl, protože mu právě v zorném poli projel vítkovický útočník stínovaný porubským obráncem – 6:1.

Po druhé výměně stran se vítkovičtí hráči několikrát pokusili přejít přes obranu a procpat puk skrumáží v brankovišti, až se to podařilo Gebauerovi. Kotouč se třikrát odrazil od gólmanovy výstroje a ve finále padl na hůl Jakubu Gebauerovi, jenž už nemohl netrefit odkrytou polovinu porubské brány. Hosté nedokázali soupeře ze své třetiny vytlačit a z presu pramenil další vítkovický gól. Martin Kubík poskakující puk dopravil za Hurčíkova záda – 8:1. Ve čtyřicáté osmé minutě vedli domácí už 9:1. Po vhazování po pravé ruce hostujícího gólmana střílelOndřej Cubo a už jen jedna trefa dělila Rideru od desátého gólu.

Svěřenci trenéra Ryšánka mačkali hosty jako citrón a vůbec je nepustili do středního pásma, natož do útočné třetiny. Porubští trenéři Leksovský – Bahník do zbývajících minut poslali do brankoviště Calábka, který při střele a následné dorážce Kubíka měl více štěstí než gólmanského umu. Puk minul jeho levou tyč o milimetry. Desítka na světelné tabuli začala svítit v čase 52:57, když početní výhodu, v pořadí třetí, využil Jiří Tvrdý. A to se hosté v podstatě bránili ve dvou hráčích, protože obránce delší dobu hrál bez hokejky a chvíli před inkasováním byl bez hole i vysunutý útočník. Do konečné sirény se již nic na výsledku nezměnilo. A co by to bylo za přípravné utkání, kdyby se trenéři nevyzkoušeli prodloužení se třemi hráči, které vyhrály gólem Davida Pastora Vítkovice. A i přes jednoznačné přesvědčení, který tým je hokejově lepší, následovaly nájezdy. A jako v utkání, tak i v trestných stříleních to byla Poruba, kdo jako první proměnil. Ukázková Forsbergova klička! Ale domácí hráči dokázali skóre třetím, posledním, nájezdem srovnat a rozhodla až šestá série ve prospěch Ridery.

10. září si už obě mužstva zahrají o první extraligové body.