Dvoubrankové vedení nestačilo, polská osmnáctka slaví díky výborné druhé třetině

12.11.2017, Gabriela Juříková

Reprezentační přestávku vyplňovaly zápasy i týmy z nižších divizí a tak vznikl duel porubského dorostu s polskou osmnáctkou, který byl takovou malou předzvěstí odpoledního utkání České reprezentace s Finskem. A i když byl porubský tým seskládán z hráčů dvou týmů, na ledě si vyhověli. První třetinu vyhráli domácí díky gólům Olivera Hradila a Daniela Stodůlky, jenže od druhé třetiny byli pány ledu Poláci. Nejenže vyrovnali, ale druhým gólem Slusarczyka utkání otočili. Třetí třetina pak byla gólově vyrovnaná a vstřelený gól v oslabení určil za vítěze hostující tým.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. ne 12.11.11:15
Polsko "18"
3:4(2:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Hradil, 7. Stodůlka (Häring, Bořuta), 46. Häring (Pitucha) – 23. Slusarczyk (Piskalski, Drozd-Niekurzak), 34. Slusarczyk (Drozd-Niekurzak), 52. Kapica F. Rozhodčí: Janda R. – Cirkl, Řezáč. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 95. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba: Kraina (41. Slíž) – Husák, Pitucha, Becher, Šinal, Kaleta – Stodůlka, Anlauf, Urbančík, Häring, Vojkůvka, Skála, Stuchlík, Hradil, Bořuta, Morávek
Polsko "18": Klimkowski – Zurawski, Szlembarski, Rutkowski, Sawicki, Kasperek, Kot, Wytrykus, Macias Kac. – Kapica T., Kapica F., Walczak – Piskalski, Jeziorski, Wenker – Baran, Drozd-Niekurzak, Slusarczyk – Wybíral, Nawrocki, Biernat

Porubský důraz před brankou, neproměněný únik i polská přesilovka

Po zaznění státních hymen a zahájení zápasu se kotouče ujali domácí. Svůj tlak zúročili už ve třetí minutě, kdy doslova propasíroval kotouč i s gólmanem za brankovou čáru Oliver Hradil. Polská osmnáctka se k ohrožení porubské branky nepropracovala. Porubští dobře bránili už ve středním pásmu nebo dojížděli unikající hráče včas. V sedmé minutě druhou brankou malinko uklidnil svůj tým Daniel Stodůlka po nahrávce přesně načasované Anlaufa. V polovině třetiny mohl RT TORAX vést už o tři góly. Nahrávka Häringa přes dvě pásma na osu hřiště Urbančíka byla naprosto geniální, jenže ujíždějícího porubského útočníka skvěle vychytal Klimkowski .
Domácí pak dali hostům mnoho prostoru, a tak se zrodila šance pro Fabiana Kapicu. Těsně před Oskarem Krainou tečoval střílenou nahrávku. Porubský gólman se ale s napadajícím hráčem přesouval, a tak kotouč dokázal včas zastavit. Polákům byla nabídnuta první přesilovka. Sehráli ji hodně dobře, jenže neměla gólovou tečku, a protože se do konce prvních dvaceti minut už nic zásadního nestalo, odcházely týmy do kabin za stavu 2:0 pro Porubu.

Zlepšený pohyb, bruslení a taktika vedly k obratu

Po přestávce se na led vrátila jiná polská reprezentace. Hráči měli skvělý pohyb, víc bruslili a v útočné třetině zlepšili přesnost nahrávek, což všechno vedlo v čase 22:58 ke kontaktnímu gólu. Z rohu nahrával Piskalski na kruhy, kde stál Jakub Slusarczyk a taháčkem poslal kotouč Krainovi na vyrážečku – 2:1. Polsko bylo důrazné i v napadání a osobních soubojích, takže se leckdy stalo, že Porubští přišli o kotouč a pak to bylo před domácí brankou hodně zajímavé. Drozd-Niekutzaka, Slusarczyka a Barana ty všechny porubský gólman vychytal a následně si tváří v tvář připsal výhru v souboji proti Nawrockému. Fabian Kapica pak nepotrestal špatné střídání Poruby. Sám v tandemu s bratrem Tobiaszem Kapicou volil střelu, která šla ale hodně vysoko nad Krainovu bránu. Třetí zapomenutí útočníka za sebou se domácím už nevyplatilo. Jakub Wenker svůj únik zakončil kličkou do forhendu a přes beton ležícího gólmana vyrovnal.
Po patnácti vteřinách byl obrat v utkání dokonán. Vyhraná středová bule a okamžitý přesun před porubskou branku a hlavně důraz vedly k třetímu polskému gólu. Podruhé se do střelecké listiny zapsal Jakub Slusarczyk. Ve zbývajících šesti minutách měli domácí šance na vyrovnání, ale taky hosté své vedení navýšit. Do kabin se ale šlo za stavu příznivějšího pro polskou osmnáctku.

Vyrovnávací dělovka Häringa a rozhodující gól v oslabení

Hned na začátku třetí třetiny měli domácí možnost využít přesilovku, ale defenzivu ve čtyřech měla polská reprezentace postavenou dobře. Puky hráči sbírali a odpalovali až na Marka Slíže, který se postavil mezi tři tyče místo Oskara Krainy. V začínající šesté minutě třetího dějství předvedl tvrdost a přesnost své střely Daniel Häring. Do útočného pásma najížděl z levého křídla, a byť se mu na druhé straně nabízel spoluhráč na nahrávku, vystřelil zápěstím na vzdálenější tyč těsně nad rameno klečícího Klimkowského – 3:3. Polští hráči pak ve snaze vzít si vedení zpět, pálili kotouče vysoko nad porubskou branku. Povedlo se to od modré Fabianu Kapicovi a z kruhů střílel skoro do ochranné sítě Jakub Slusarczyk. Strhnout vedení na svou stranu měli i domácí hráči, ale přesilovku nevyužili a ani další střelecké pokusy nepadly na úrodnou půdu. Nezdařila se ani další nabídnutá výhoda. Naopak aktivnější byli hosté. Fabian Kapica ujel všem a všemu a střelou pod víko skóroval v oslabení. Porubští hráči měli na bránu patřičný tlak, jenže Klimkowski dokázal kotouče odrážet a už za svá záda nic nepustil. Utkání skončilo výhrou polské osmnáctky 4:3.