Byla to exhibice Šumperka, řekl po zápase trenér Leksovský

18.01.2018, Gabriela Juříková

Po první třetině zápas pro Porubu tak dramaticky nevypadal, prohrávala jen o dvě branky, ale po přestávce si začali Mladí Draci na ledě dělat, co se jim zachtělo. Respektive Robin Kaplan, který ke gólu z první třetiny přidal další tři trefy. Domácí po páté šumperské brance vyměnili gólmany, ale ani to hosty nezastavilo v gólové přestřelce, která se ve finále zastavila na čísle jedenáct. Porubští brankáři čelili celkem šestapadesáti střelám, jejich spoluhráči v poli vyslali na dračí klec střel jen sedmnáct. „Na utkání musíme rychle zapomenout a připravit se na sobotní zápas ve Vsetíně,“ poznamenal po zápase trenér Leksovský.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 26.kolo čt 18.1.18:00
HK Mladí Draci Šumperk
0:11(0:2, 0:5, 0:4)
Branky a nahrávky: 6. Kesler (Kubíček II, Minařík), 9. Kaplan (Plhal), 23. Kaplan (Kubíček, Mácha), 24. Kučera (Kaplan, Fibigr), 28. Kaplan (Kučera), 28. Mácha (Minařík, Cekr L.), 37. Kaplan (Mácha, Minařík), 49. Kaplan (Křivohlávek), 53. Kučera (Fibigr), 54. Mácha (Kubíček, Kubíček II), 56. Kučera (Cekr, Kubíček). Rozhodčí: Klapetek – Bojda, Mikler. Vyloučení: 5:1. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 99. Střely na branku: 17:56. Průběh utkání: 0:11.
HC RT TORAX Poruba: Slíž (28. Hurčík) – Machů, Puchala, Dobeš, Havlík, Macurák, Bechný, Hlaváč, Gelnar – Rambousek, Spurný, Kubík – Halata, Moškoř, Fojtík – Barčák, Pavlík, Foldyna – Chovanec, Macias K. T.
HK Mladí Draci Šumperk: Borovička – Blaháček, Cekr L., Kubíček, Kubíček II, Plhal, Křivohlávek, Cekr F., Holub – Kesler, Minařík, Moravec, Horký, Kaplan, Kučera, Kavan, Mácha, Fibigr, Polách

Úvodní třetina domácímu týmu moc nevyšla. Tedy aspoň její začátek, kdy po velkém tlaku a mnoha střelách Marek Slíž kapituloval v šesté minutě po střele Marka Keslera a v deváté po dorážce vlastní střely Robina Kaplana. Ve druhé polovině třetiny získal RT TORAX přesilovku, kterou sice nevyužil, ale malinko získal herní tempo, protože od té doby už nebyla na ledě vidět jednoznačná převaha Draků. V poslední minutě udržel Borovička čisté konto a tím i dvoubrankové vedení po útoku Pavlíka s Foldynou a Barčákem.

Snová třetina pro Mladé Draky a jejich snajpra Robina Kaplana, který svými třemi góly zřejmě vzal Porubě možnost získat nějaké body. Soupeře dokonce donutil vystřídat brankáře. Do porubského brankoviště se místo Marka Slíže postavil Matej Hurčík a ani on nezůstal dlouho bez inkasované branky.
Jak to časosběrně v druhé třetině šlo?
Ve třiadvacáté minutě valnou hromadu před Slížem ukončil Robin Kaplan. Ze skrumáže puk vyletěl do vzduchu, a byť proti němu porubský gólman snažil nastavit paži, kotouč mu přepadl přes hlavu a záda do branky. O minutu později rychlý přesun do útočné třetiny a nahrávky na jeden dotek skončily za Slížovými zády. Posledním, kdo se kotouče dotkl, než přešel brankovou čáru, byl Jan Kučera.

Pak přišla dvougólová osmadvacátá minuta, kdy se Robin Kaplan prosmýkl kolem obránce a střelou po ledě poslal kotouč při projíždění brankovištěm Slížovi mezi betony. První hattrick utkání byl na světě. Porubská střídačka sáhla k výměně gólmanů, ale ani to soupeře nezastavilo v dalším získávání vstřelených gólů. Od poslední branky uplynulo třicet pět vteřin, když se hosté opět radovali. Po vhazování v obranném pásmu hostů se Draci dostali ke kotouči a Joshua Mácha nedal Hurčíkovi šanci si na puk vůbec sáhnout. Střelu poslal nad jeho levé rameno.

Světlý moment pro domácí přišel ve vlastním oslabení. Halata vystihl šumperskou nahrávku a ujížděl na Borovičku. Na poslední chvíli jej o kotouč čistě obíral Blaháček a akce skončila pukem v rohu. Pak se taktovky ujali opět Draci a přesilovku využili. Robin Kaplan nic složitého nevymýšlel a z levého kruhu vypálil gólmanovi nad rameno, čímž si připsal proti Porubě již čtvrtý gól.

Po druhé přestávce měnili zapisovatelé stav zápasu až ve čtyřicáté deváté minutě, a to poté, co se Porubští několikrát snažili překonat obrannou bariéru Šumperka a gólmana Borovičku. Stejně se ale Poruba více bránila, ale nebylo jí to nic platné. Hosté se v přesilovce svižně dostali před Hurčíka a navýšili skóre na osm nula. Autorem branky byl popáté Robin Kaplan. Pak se po úspěšném ubránění porubského útočení ke kotouči dostal Jan Kučera, při jízdě k bráně odmítl tři porubské hráče a bekhendem zavěsil pod horní tyč. Hurčík vystrčil loket, ale kotouč nezasáhl. O minutu později, tedy v pětačtyřicáté minutě dostal stav utkání do dvouciferného čísla Joshua Mácha, když vystřelil z hranice kruhů.

Konečný stav 11:0 pro Draky stanovil čtyři minuty před koncem základní hrací doby Jan Kučera, který byl na konci ťukece. Hurčík se snažil o rychlý přesun k levé tyčce, ale nahrávka a střela byly rychlejší. Kučera se stal druhým hráčem, který si v tomto utkání připsal hattrick.

Draci dílo dokonali a z RT TORAX ARENY si odvezly tři body. Porubští měli snahu s utkáním něco udělat, ale na bruslivý a technicky zdatný tým, který má ambice dostat se do playoff, nestačili.

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Před utkáním jsme klukům říkali, že na rozdíl od Třince neumíme na Šumperk hrát. Proto jsme je nabádali, aby hráli do těla, rozvraceli jejich nahrávky a bořili jim hru. Vysvětlovali jsme jim, že nemůžeme hrát otevřený hokej, protože mají moc dobré bruslaře vybavené i technicky. Navíc jsou silní na kotouči. Kdyby je nechali hrát, neatakovali je, tak si z nich soupeř udělá jen tréninkové kužele. A to se do posledního slova splnilo. Kluci si neplnili v žádné třetině, obranné, útočné ani ve středním pásmu své povinnosti, a proto z toho byla exhibice Šumperka. My byli u všeho pozdě, propadali jsme v obraně a bude dobré na tento debakl zapomenout a připravit se na sobotní utkání ve Vsetíně.

Petr Rutar (HK Mladí Draci Šumperk): Věděli jsme, co od Poruby můžeme čekat, hrajeme přeci jen spolu už několikátý zápas a ještě hrát budeme, ale my se chceme dostat do playoff, takže nemůžeme žádného soupeře podcenit. Utkání rozhodla druhá třetina, kdy jsme dali několik rychlých gólů a domácí se už z toho nezvedli.