Božský Šindelka vychytal juniorům derby, Poruba uštědřila Slezanu osmibrankový debakl

14.12.2018, René Chyla

Porubská juniorka předvedla proti opavskému Slezanu zodpovědný výkon a v posledním utkání tohoto roku před domácím publikem zostudila slezského rivala vysoko 8:2! V dresu HC RT TORAX se vyšvihl k fantastickému výkonu Martin Šindelka, který umlčel zejména nejzuřivější útočné duo Opavy Jakuba Bitomského s Kryštofem Kadulou. Za domácí válel Jakub Bukowski, který nahrával hned na polovinu branek, exkluzivní nahrávky znamenající další zásahy do černého pak vyseklo duo Jan Žídek – Daniel Becher.

Regionální liga juniorů - 10.kolo pá 14.12.17:30
Hokejový klub Opava
8:2(4:1, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Häring (Vavřík, Brodek), 9. Žídek (Bukowski), 15. Morávek (Bukowski, Šindelka), 16. Vavřík (Brodek), 32. Anlauf (Becher), 46. Žídek (Bukowski, Zajíc), 49. Häring (Stodůlka, Brodek), 53. Morávek (Žídek, Bukowski) – 18. Kadula (Bitomský), 43. Bitomský (Fědor, Zouhar). Rozhodčí: Čahoj – Carbol, Haldík. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 93. Střely na branku: 28:38 (12:10, 5:17, 11:11). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 8:2.
HC RT TORAX Poruba: Šindelka – Becher, Husák; Krátký, Topolanský; Zajíc – Morávek, Bukowski, Žídek – Häring, Vavřík, Brodek – Benka-Rybár, Stodůlka, Anlauf – Barčák, Poláčik, Rambousek
Hokejový klub Opava: Ovčáček – Harabiš, Pachula, Fědor, Kocián, Zouhar – Horný, Backa, Tomsa, Kadula, Kovačič, Římský, Adamczyk E., Bitomský, Buršík

Martin Šindelka (POR) (38 střel, 36 zásahů, 2 góly, 94.74% úspěšnost)
Jakub Bitomský (OPA) (1+1)
Jakub Bukowski (POR) (0+4)

Opava začala aktivněji, Porubu ale zdobila koncovka

Slezské derby mezi Porubou a Opavou začali lépe hosté, kteří domácí tým v prvních minutách nepustili vůbec ke střele. Slezan ale v páté minutě fauloval, za což po neproměněné akci Jakuba Bitomského s Kryštofem Kadulou při vlastním oslabení také pykal. V čase 6:40 totiž Michael Vavřík z předbrankového prostoru nahrával lépe postavenému Danielu Häringovi, který prostřelil přesouvajícího Patrika Glabasniu. V deváté minutě mohlo být vyrovnáno, když porubskému gólmanovi vypadl puk z lapačky, dorážku Ondřeje Backy si ale Martin Šindelka spolehlivě pohlídal. Nedáš – dostaneš. Na druhé straně se po odrazu od jednoho z hostů dostali Porubští do přečíslení, v němž Jakub Bukowski našel Jana Žídka, jenž už mířil do prázdné – 2:0. Ostravané hýřili aktivitou, další šance Daniela Häringa s Michaelem Vavříkem ale zůstala nevyužita. Opava v oslabení spoléhala na útočné duo Kryštof Kadula – Jakub Bitomský, které porubskou obranu několikrát pořádně prověřilo, nicméně porubský brankář zůstal i nadále neoblomný.

Domácí donutili Opavu k oddechovému času i výměně brankářů, snižoval Kadula

HC RT TORAX donutil hosty k oddechovému času v 15. minutě, když si z levé strany najel Michal Morávek, který zamířil do nepokrytého prostoru k tyči – 3:0. Ani oddechový čas ale rivalovi nepomohl, jelikož Už za dvě minuty předvedla druhá útočná formace další povedenou akci, po níž Michael Vavřík už jen doklepával do prázdné klece, což už se stalo opavskému brankáři osudným – 4:0. Vzpruha v opavském brankovišti v podobě Jindřicha Ovčáčka zapůsobila do dvou minut. Kryštof Kadula se opřel do puku mezi kruhy a trefil přesně levý horní růžek – 4:1. Pátý gól domácích mohl ještě do pauzy přidat Michael Vavřík, ten ale pár vteřin před sirénou trefil pouze připraveného opavského brankáře.

Slezan se ve druhé třetině zvedl, pátou ránu do zátylku uštědřil kulišárnou Anlauf

Opava začala také druhou třetinu o něco lépe. Už po pár vteřinách měl na holi druhý gól hostů Emil Adamczyk, ten ale zamířil mimo a o chvíli později trefil zase porubského brankáře Jakub Bitomský. Hra se přelévala ze strany na stranu, vážnější šance se ale rodily především hostujícímu mužstvu. Ve 29. minutě nastal neskutečný závar v porubském brankovišti, nikdo se ale k dorážce neměl, a tak si Poruba znovu mohla oddechnout. HC RT TORAX udeřil o tři minuty později, když Daniel Becher našel přes tři čtvrtě kluziště na útočné modré Jana Anlaufa, který zvolil své zakončení a po naznačení už zasouval do prázdné branky – 5:1. Opava se následně znovu osmělila v přesilovce, Jakub Bitomský ale orazítkoval jen tyč a se střelou i následnou dorážkou si betonem poradil Martin Šindelka. Hosté hráli navíc více než půlminutovou přesilovku pět na tři, ani v ní ale gól naděje nepřišel.

Bitomského dělovka drama nepřinesla, Porubští změnili derby v exhibici

Opava se hnala ve třetí třetině za zdramatizováním, provětrání porubské obrany v podobě Jakuba Bitomského s Kryštofem Kadulou ale nic nepřineslo. To už se ale nedá říci o akci ze 43. minuty, kdy napřáhl na pravém kruhu právě Jakub Bitomský, jenž nechytatelně umístil kotouč pod víko – 5:2. Poruba ale záhy odpověděla, po návratu Jana Žídka z trestné lavice se domácí dostali do útoku, kde prvně jmenovanému servíroval zpoza branky Jakub Bukowski – 6:2. Za tři minuty si Ostravané udělali ze zápasu exhibici. Daniel Stodůlka se po odrazu ve středním pásmu dostal k puku, najel do útočné třetiny, kde přichystal třešničku pro Daniela Häringa, jenž už mířil do odkryté klece – 7:2. V 51. minutě předvedla dvojice Jakub Bitomský – Kryštof Kadula další pohlednou akci, druhý jmenovaný ale Martina Šindelku nezaskočil. Definitivní tečka padla v 53. minutě. Jan Žídek nahrával přes půl kluziště na Jakuba Bukowského, který ujel po pravé straně a trefil tyč. Kotouč se však následně odrazil před Michala Morávka a ten uklidil za překvapeného Jindřicha Ovčáčka – 8:2.

Ostatní zápasy 10. kola

Brnovs.Šumperk0:1 náj.
Hodonínvs.Kroměříž2:5
Český Těšínvs.Valašské Meziříčí3:2

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba): Začátek se nám moc nevyvedl, nicméně dali jsme brzy gól a to nás nastartovalo. První třetinu jsme vyhráli 4:1, čímž jsme se také uklidnili. Člověk si řekne, že může jít do druhé třetiny už v klidu, ale bylo to přesně naopak, protože soupeř nás skoro deset minut nepustil ze třetiny, tam nám výborně zachytal brankář. Kdyby v téhle pasáži hry Opava dala gól, tak to utkání mohlo dopadnout úplně jinak. Začátek poslední třetiny byl rovněž kostrbatý, dostali jsme snižující branku na 2:5, ale po dalším gólu jsme se už uklidnili a od nějaké sedmé minuty jsme hru kontrolovali. Vítězství si ceníme o to více, protože má Opava velmi silný kádr a v této sezoně jsme je ještě nedokázali porazit. Musím pochválit našeho brankáře, protože vždycky nás dokázal podržet a byl základním kamenem k výhře.

Josef Doboš (Hokejový klub Opava): První třetina rozhodla o celém zápase. Když se hraje nějaké derby, tak tam musí být srdce a musí to být válka o každý metr ledu. Byli jsme horší, nicméně Porubě výborně zachytal brankář, který vychytal plno našich šancí. Myslím, že ve druhé třetině jsme deset minut hráli velmi dobře, ale góly jsme nedali a naopak po hrubých individuálních chybách jsme v tomto zápase inkasovali. Poruba vyhrála zaslouženě, nicméně mrzí mě, že kluci do toho nedali vše, protože jak říkám, tak derby se má hrát na tisíc procent a to u nás rozhodně nebylo.