Dorostenci zvítězili nad Kometou v dohrávce 13. kola

15.11.2005, Jiří Filip

Dorost Sarezy měl sehrát své utkání s dorostem brněnské Komety již mnohem dříve, ale zápas byl přeložen kvůli epidemii v brněnském týmu. Sareza odehrála v reprezentační pauze přípravné utkání s polskou osmnáctkou, které bylo přípravou na další fázi extraligy. Pondělní utkání začalo lépe pro hosty, kteří vstřelili gól v 6. minutě, kdy se trefil Hanzl. Svůj náskok Sareza navýšila až na rozdíl čtyř gólů, a jelikož domácí nedokázali ze svých šancí překonat Gleicha, zvítězila Sareza nad Kometou 4:0.

- 13.kolo po 14.11.15:00
HC Kometa Brno
0:4(0:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Hanzl (Kalina), 15. Mikula, 46. Jelšík (Parma, Vajda), 57. Kopáč (Uherek). Rozhodčí: Mlčoch - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:10. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 62. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 0:0 - 0:4.
HC Kometa Brno: Umlášek - Reschowský, Hájek, Skočovský, Plzák, Koš, Korvas, Kořínek, Vozdecký - Vopálka, Hrstka, Kožár - Touška, Chládek, Krejčí - Kolbl, Vala, Skácel - Zima
HC Sareza Ostrava: Gleich - Šiška, Tomis, Pindur, Parma, Zapletal, Voráček, Lazecký, Poláček - Ferenc, Kopáč, Klimša - Jelšík, Uherek - Hanzl, Kalina, Mikula - Hlinka
V úvodu zápasu se hodně dlouho čekalo na první šanci některého z týmů. Ten domácí k ní nepřivedla ani početní výhoda, kterou nesehráli zrovna povedeně. To hostům se dařilo mnohem lépe. Běžela šestá minuta utkání, když při signalizovaném vyloučení si na přihrávku Kaliny krásně najel Hanzl a skóroval – 0:1. Ostrava převzala po gólu otěže zápasu, hráči Komety se velmi obtížně dostávali přes útočnou modrou. Pomoci jim mohla další přesilovka. V ní nejprve přihrál Touška před branku volnému Chládkovi, ale jeho střelu po zemi brankář vyrazil. V samém závěru měl dobrou příležitost k vyrovnání Kožár, jenže poskakující puk nedokázal včas zkrotit. Téměř všechny zajímavé momenty byly k vidění právě v přesilových hrách. V té Ostravské nejprve ujel po straně domácí Touška a střílel jen těsně mimo. Jenže chvíli nato hosté podruhé udeřili. Mikula projel nikým neatakován až před brněnskou branku a střelou pod horní tyč nedal Umláškovi šanci – 0:2. Kometa měla do konce prvního dějství k dispozici ještě tři přesilové hry, z toho i minutu trvající hru 5 na 3, ale nedokázala si vypracovat vážnější příležitost.

Hned na začátku druhé třetiny měl velkou šanci Chládek,ale ani natřikrát nedokázal dopravit puk za Gleichova záda. Za chvíli chyboval na modré obránce Hájek a ostravský Klimša šel sám na brankáře, ten ho dokázal vychytat. Domácí borci vlétli na soupeře a drželi ho zamknutého v pásmu, jenže stále nedokázali vymyslet něco, čím by ostravské obránce donutili k nějaké chybě, po které by mohli udeřit. Naopak se sami dopouštěli mnohých nepřesností a chyb zejména při bránění, čehož Ostravané využívali k rychlým brejkům, které většinou velmi zdatně dokázal brankář Umlášek likvidovat. Druhá polovina třetiny byla opět propletena častými vyloučeními, které ani jeden tým nedokázal využít ke skórování a tak se i po čtyřiceti minutách šlo do kabin za stavu 2:0 pro hosty.

Třetí třetina nezačala pro Kometu zrovna nejlépe. Oslabení po faulu Skočovského ještě ustála, ale druhou početní nevýhodu už ne. To akci celé formace, kdy kotouč putoval po ose Vajda, Parma, zakončoval přesně mířící Jelšík0:3. Domácím hráčům se v zápase lepila smůla na hokejky, když ani po několikáté nedokázali trefit odkrytou branku soupeře. Ale i nadále se tlačili do útoku. V 50. minutě ujeli do přečíslení Hrstka s Krejčím, druhý jmenovaný přestřelil. Ten samý hráč byl i na konci dalšího snažení, ale znovu zamířil nad branku. Ostrava plnila taktické úkoly na 110 procent. Pozorně bránila své pásmo a vyrážela do nebezpečných brejků. V 57. minutě se do dalšího takového rozjel Kopáč a když kličkou do bekhendu překonal Umláška počtvrté, bylo o osudu utkání rozhodnuto – 0:4. Zbytek zápasu už se poté jen dohrával.

Martin Dufek (trenér HC Kometa Brno): „ Po týdenní přestávce, kterou jsme vyplnili tvrdým tréninkem, nás čekal další odložený zápas proti Ostravě. Úvod zápasu nám vyšel lépe, ale nedokázali jsme to gólově vyjádřit. To soupeř byl v tomhle daleko úspěšnější a po zaspání naší obrany šel do dvoubrankového vedení. Po první třetině jsme udělali korektury v sestavě, připomněli jsme hráčům význam utkání, řekli jsme si, že chyby už se nesmí opakovat a že budeme hrát ze zajištěné obrany. Ale naše řeč nebyla vyslyšena a hra pokračovala ve stejném duchu jako konec první části. Sareza musím uznat byla lepší, hlavně v disciplinovanosti a herní kázni. I třetí dějství jsme odehráli bez systému, zápalu, bojovnosti. My trenéři za tu dobu, co toto mužstvo vedeme zjišťujeme, že někteří hráči neodevzdávají to, co bychom od nich očekávali. Řešení této situace do dalších dnů bude velice radikální.“

Vladimír Stránský (trenér HC Sareza Ostrava): „ Dobrou obranou jsme soupeře nepustili ani v přesilových hrách do vážnějších šancí, což si myslím rozhodlo. Navíc jsme ještě 4 až 5 nájezdů neproměnili. Celý tým podal dobrý výkon, brankářem počínaje. Kdyby se takhle dařilo i nadále, nebyl bych vůbec proti.“