Od druhé třetiny jsme měli zápas pod kontrolou, ví kapitán juniorky Štěpán

René Chyla, 12.12.2016
Porubští junioři nezvládli páteční šlágr s brněnským Warriorem, v neděli si však spravili chuť a Přerov vyprovodili na Hanou s osmibrankovým debaklem. První třetina ale tak jednoznačnému výsledku vůbec nenapovídala. „Měli jsme herní převahu, ale nechodili jsme do brány tak, jak bychom si představovali,“ míní dvacetiletý mladík, který jako správný kapitán poté nastartoval brankostroj, když pro své kolegy připravil hned čtyři góly.

STATISTIKY & FAKTA: MATĚJ ŠTĚPÁN #9
Věk: 20 let, narozen 17. června 1996 Výška: 180 cm Váha: 81 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Úspěchy: 2. místo LJ (2016), 1. místo SILESIA BISSET CUP (2016), 3. místo LJ (2015), postup do ELSD (2013),

Zápas, který mohl hodně napovědět, prohráli. Brněnský Warrior udolal Porubu na jejím ledě těsně 2:1 a odskočil tak znovu svému největšímu pronásledovateli. „Snažili jsme se nevěšet hlavy, i když jsme věděli, že to byl opravdu důležitý zápas a že jsme jej měli vyhrát,“ říká Matěj Štěpán o promrhané šanci stát se lídry východní skupiny. „V kabině jsme si řekli, že se nic neděje, že jedeme dále a že musíme porazit Přerov,“ dodává. To se nakonec podařilo, Bahníkova družina smetla na domácím ledě přerovské Zubry 8:1, díky zaváhání prvního Warrioru znovu stáhla náskok svého neoblíbeného soupeře a stále tak může pomýšlet na celkové prvenství. „Věděli jsme, že jsou doma o mnoho silnější než venku. I když jsme u nich letos jednou prohráli, tak to bylo zřejmě způsobené tím, že jsme měli velkou marodku, stejně jako oni v tomto utkání,“ pokračuje.

JUNIORKA ZNIČILA BEZZUBÉ ZUBRY, ŠTĚPÁN ZAŘÍDIL POLOVINU BRANEK »

RT TORAX rychle vedl, musel ale také čelit nebezpečným výpadům přerovských útočníků a po akci Čechmánka se nakonec šlo do kabin za nerozhodného stavu 1:1. „Měli jsme herní převahu, ale nechodili jsme do brány tak, jak bychom si představovali,“ ví porubský kapitán. Druhá třetina už ale byla naprosto o něčem jiném, RT TORAX dal na začátku prostřední třetiny během pěti minut dva góly, navíc ubránil dvakrát dvojnásobné oslabení a v tu chvíli bylo prakticky rozhodnuto. „Myslím, že jsme měli zápas od druhé třetiny pod kontrolou. I když byla ta tercie taková rozháraná s mnoha tvrdými souboji, šarvátkami a vyloučeními, tak se nám podařilo dát nějaké góly, tím jsme se dostali do pohody a mohli si posledních dvacet minut v klidu zahrát hokej. Druhá třetina byla ale určitě klíčová,“ má jasno dvacetiletý bek.

Matěj Štěpán byl hlavním strůjcem vysokého vítězství, jelikož právě on v prostřední dvacetiminutovce připravil hned tři góly, aby po pauze přidal ještě jednu asistenci navrch. Poruba hrála s Přerovem 1:1, ve 23. minutě ale započal porubský odchovanec svůj galavečer, kdy nahrával přesně Patriku Golovi. „Vyvážel jsem puk z obranného pásma, a kdyby se mi puk asi třikrát nezastavil, tak bych jej jen nahodil. Díky tomu jsem se ale dostal do útočného pásma, kde už byl na ose najetý Patrik. Sice jsem mu to nedal úplně ideálně, ale i tak si s tím dokázal poradit,“ líčí akci z úvodu druhé periody.

Matěj Štěpán v zápase proti přerovským Zubrům.

Tatáž dvojice pak navyšovala vedení na průběžných 4:1 ve 38. minutě. „Hráli jsme v oslabení a Gogo zrovna vyjel z trestné, když jsem měl puk na hokejce. Já byl k němu sice zády, ale slyšel jsem, jak si řekl o puk, tak jsem to nějak zkusil poslat směrem k němu a naštěstí to vyšlo. Pak už Patrik skóroval klasickou bekhendovkou,“ přibližuje situaci, kdy porubský bek našel parádně v závěru končícího dvojnásobného oslabení od zadního mantinelu na útočné modré kanonýra s číslem čtyři. Za dvě minuty ostravská střídačka vybouchla radostí popáté a znovu to nebylo díky nikomu jinému než kvůli Matěji Štěpánovi.

„Gogo na mě vyhrál buly, tak jsem zkoušel z první vystřelit na branku. Přerovský brankář jej ale vyrazil před sebe, kde už byl Kory (Jan Korec, pozn. red.) na správném místě,“ popisuje dále svou snovou dvacetiminutovku. RT TORAX tak měl zápas po dvou třetinách ve svých rukou a pohodlně kráčel k tříbodové výhře. Kapitán ostravského celku ale neměl dost a ve 45. minutě připravil čtvrtou brankou. „Byl jsem zrovna v rohu a puk se odrazil tak, že jsem se rozhodl vyjet na střed. Poté nějak při snaze se dostat až před gólmana, kde byla šermovačka s obránci Přerova, puk uklidil do brány Dangáč,“ uzavírá povídání o svém čtyřbodovém večeru. „Jen mě trochu mrzí situace z druhé třetiny, kdy jsem snad ze dvou metrů napral gólmana do pupku, než abych kotouč uklidil do víka,“ směje se. Juniorům zbývá do konce roku odehrát dva duely a oba budou s týmy z dolních pater ligové tabulky. „Teď by bylo fajn vyhrát oba poslední zápasy a udělat si pohodu před Vánocemi,“ burcuje své spoluhráče.

Matěj Štěpán přemýšlí nad dalšími asistencemi.