Nic neplatím. Spíše bych měl ještě za ty asistence něco dostat, směje se Jan Zavadil

Nic neplatím. Spíše bych měl ještě za ty asistence něco dostat, směje se Jan Zavadil

René Chyla, 30.10.2017
Porubské B-mužstvo se v neděli pořádně vytáhlo. Zatímco v Horním Benešově byl nějaký bodový zisk prakticky povinností, doma s první Studénkou to už měl být pořádně tvrdý oříšek. Studénka se sice potýká se stejnými problémy jako Šumperk a hraje neustále na hřištích soupeřů, i tak ale neztratila z první pěti zápasů ani bod a do Poruby přijela v roli jasného favorita. Pro hokejisty z nedalekého města se však poslední říjnový týden zapíše zřejmě do klubové černé kroniky. Nejenže krátce před ním padl verdikt o uzavření tamního stadionu, úterní dohrávka v Polárce však pro Studénku proti B-týmu Frýdku-Místku znamenala první prohru v sezoně (3:5) a ještě větší výprask schytala proti další rezervě v krajském přeboru. V Ostravě prohrála vysoko 3:10. „Důležité bylo, že jsme na ně vletěli a rychle vedli,“ komentuje dosavadní nejvyšší výhru B-týmu v krajském přeboru brankář Jan Zavadil

B-TÝM ZNEMOŽNIL LÍDRA! STUDÉNKA SCHYTALA V PORUBĚ DESÍTKU, HATTRICKEM PŘISPĚL BUČEK »

Zatímco B-týmu začátky domácích zápasů v nedávné době příliš nevycházely, nedělní bitva byla ukázkovým příkladem protipólu. Poruba totiž už na konci páté minuty vedla nečekaně 3:0 a hosté byli opařeni, rozhozeni, bez tempa a vlastně na doslova na ručník. „Kluci od začátku makali. V kabině jsme si vtloukli do hlavy, že do nich musíme vletět hned od první minuty, což se nám myslím podařilo. V tomhle ohledu nám minulá utkání moc nevycházela,“ připomíná porubský gólman předešlé nezdary, kdy mladíci často inkasovali už při prvním střídání. Právě povedený začátek byl základním pilířem k úspěchu a úspěchu poměrně nečekanému a nevídanému. B-mužstvo Poruby rozstřílelo celek s nejlepší formou v lize ostudně 10:3. „Konečně se nám zápas povedl jako celek. Pokud jsme chtěli udržet kontakt s týmy nad námi, museli jsme vyhrát za každou cenu,“ přikyvuje Jan Zavadil. V případě prohry mohl totiž Pavlačkův výběr ztrácet na střed tabulky už pět bodů, na vedoucí celky dokonce sedm a více. V sobotu vyhrál totiž také šestý Bohumín, pátý Krnov i Frýdek-Místek, který poskočil na první místo, kde vystřídal právě Studénku.

Ta se v Porubě moc nepředvedla, kromě pár brejkových situací si v zápase prakticky nic nevytvořila a působila značně bezzubým dojmem. „Moc práce jsem neměl, to je pravda. Trochu jsem se musel otáčet ve druhé třetině a pak ještě ve třetí párkrát ujeli, ale naštěstí jsem si s tím poradil,“ těší porubského brankáře, který musel zasahovat v utkání pouze dvaadvacetkrát. „Pro mě je o mnoho těžší chytat zápas, kde se dlouhou dobu nic neděje, a pak najednou zničehonic několikrát ujedou, než utkání, ve kterém toho je dost a jsem v tempu,“ přiznává. Porubští přitom už během první třetiny vyslali na Baldíkovu klec tolik střel, co hosté stihli za celý zápas. „Za ten začátek jsme byli velmi rádi. Říkali jsme si ale v kabině, že se nesmíme uspokojit, nesmíme přestat hrát, že do nás určitě půjdou a budou se snažit se zápasem něco udělat,“ líčí situaci ze zákulisí po první třetině, kterou domácí ovládli poměrem 5:1.

Jednička v porubském brankovišti Jan Zavadil proti Studénce.

Studénka sice zařadila na vyšší rychlostní stupeň, nicméně proti Porubským to stále bylo málo, hosty pak dorazil v prostřední tercii šestý a sedmý gól. Jan Zavadil je známý také tím, že si hru organizuje přímo z brankoviště, a není tak výjimkou, že jej můžete slyšet z ledu až na tribuny. V neděli se ale až nečekaně krotil. „Bylo to také tím, že kluci hráli fakt výborně. Bruslili, stříleli, měli tlak do brány. V obraně sice máme pořád chyby, ale to se určitě ještě doladí. A když ne, tak se určitě zase ozvu,“ směje se porubský sympaťák. Ten se proti Studénce tedy příliš nenadřel, několikrát však musel řešit již zmíněné úniky hostujících hráčů, respektive jednoho hráče, který se porubskému gólmanovi postavil tváří v tvář hned pětkrát v zápase. „Těch úniků bylo docela dost, prostě to pramení z těch chyb v obraně, jak jsem avizoval. Pokud se to bude ještě opakovat, asi procvičím hlasivky,“ culí se.

„V první třetině jsem dostal ještě z brejku gól, když jsem mu chtěl puk vypíchnout, ale prostřelil mě mezi nohy. Nadával jsem a řekl si, že tohle příště už udělat nesmím, takže jsem si potom dával spíše pozor na to, že půjde jejich hráč do kličky, než že bude střílet,“ vysvětluje Jan Zavadil, který další úniky už spolehlivě vyřešil a hned čtyřikrát si Marek Tomášek vylámal na domácím gólmanovi všechny zuby. Porubský brankář prozatím odchytal v krajské lize pouhých pět zápasů, už v nich ale stihl zapsat dokonce dvě asistence, čímž předběhl v kanadském bodování hned jedenáct hráčů základního kádru. „Byla to spíše náhoda, než nacvičený signál, ale tak počítá se, že ... Dostal jsem puk za brankou a vyhodil jej po plexiskle, kde pak musí stát křídlo a dostat to ven. To se povedlo parádně, no a pak už stačí dát jen ten gól,“ říká s lehkostí.

Nic netušící Jan Zavadil právě zakládá gólovou akci.

„Je to super být v kanadském bodování lepší než někteří útočníci. Aspoň si pak můžu rýpnout třeba do Bernyho (pozn. red. Jan Bernát),“ zubí se. „Za asistenci brankáře žádná speciální částka vypsána není, mělo by to být spíše naopak, že bych já měl za to ještě něco dostat,“ navrhuje skrytě porubskému pokladníkovi. U gólmanů se ale o asistencích příliš nemluví, dlouho omílaná témata jsou pokusy trefit při power-play prázdnou branku, o což se pokoušel například Pavel Francouz, ze hry se to dokonce nedávno podařilo třineckému Šimonu Hrubcovi. Zásahem do černého se může chlubit také jeden porubský gólman. A jméno? Loňská jednička A-týmu Jakub Čech! Podobná situace sice není případem nedělního zápasu, jak to ale má sám Jan Zavadil? „Určitě bych to zkusil, kdybych viděl, že na to mám dost času a je někde místo, kudy by puk prošel. Rozhodně by to ale nebylo za každou cenu, nerad bych totiž ohrozil stav zápasu,“ prozrazuje.

Nabuzený tým výhrou 10:3 nad první Studénkou nyní odcestuje k poslednímu soupeři, se kterým se porubští hokejisté ještě nesetkali. Béčko Nového Jičína je bez bodu, s nejslabším útokem a nejděravější obranou. Prvním základním předpokladem pro úspěch bude jediné – nepodcenit soupeře. Své o tom ví také Jan Zavadil. „Pro nás je důležitý každý zápas. Pokud chceme pomýšlet na vyšší příčky a poté se dostat v playoff dále než do prvního kola, musíme předvést stejný výkon jako v neděli a věřím, že vyhrajeme za tři body,“ doufá Jan Zavadil, který byl jedničkou jak v loňské Lize juniorů, tak si své místo vydobyl i v krajské lize. „Je to určitě těžší než v juniorce. Už to jsou chlapi, mají zkušenosti v téhle lize, ať už se jedná o bruslení, rychlost, střelbu nebo důraz do brány. Jsme mladý tým, ale to neznamená, že dáme všem body zadarmo a že se někoho budeme bát. Musíme naopak ukázat, že to s námi budou mít všichni těžké,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: JAN ZAVADIL #30
Věk: 20 let, narozen 26. července 1997 Výška: 181 cm Váha: 75 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA (do 2015) Další kluby: HC Frýdek-Místek (2013-2014)