Nechali jsme na ledě všechno, ví lídr juniorky Patrik Gola

René Chyla, 28.01.2017
Zápas o všechno. I tak by se dal nazvat páteční šlágr na ledě brněnského Warrioru, který v případě vítězství mohl Porubským odskočit již na devět bodů a pomalu tak slavit postup do kvalifikace. Nestalo se, RT TORAX totiž ještě v první třetině zavelel k bleskovému obratu a díky parádní práci ostravské obrany a čarujícímu Kryštofu Mrázkovi se již domácí nezmohli na více než kontaktní gól z přesilovky. „Víme, o co hrajeme,“ hlásí jistojistě Patrik Gola.

STATISTIKY & FAKTA: PATRIK GOLA #4
Věk: 20 let, narozen 5. prosince 1996 Výška: 185 cm Váha: 79 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: AZ Havířov (2012-2013) Úspěchy: 2. místo LJ (2016), 1. místo SILESIA BISSET CUP (2016), kvalifikace o ELJ (2014), postup do ELSD (2013)

Porubští junioři nevstoupili do zápasu zrovna pravou nohou, jelikož domácí výběr doslova na Bahníkovy svěřence vletěl a první polovinu úvodní třetiny je takřka k ničemu nepustil. „Možná byla trochu znát únava z cesty, ale my jsme v podstatě čekali, že na nás takhle nastoupí. Naštěstí jsme to ale zvládli a asi od osmé minuty jsme začali hrát náš hokej,“ hledá příčiny úvodního tlaku brněnského Warrioru. Brno se tak po zásluze dostalo v jedenácté minutě do vedení, když Adam Hussein vymetl pravý růžek Mrázkovy branky. Pak dokonce Vágner orazítkoval tyč, což se nakonec modrobílým hokejistům stalo osudným.

Poruba totiž následně během minuty a půl otočila, když se nejprve prosadil v oslabení Michal Dang, aby poté v přesilovce dokonal obrat ve skóre Patrik Gola. „Vyhráli jsme buly, pak dostal puk Korejec (Jan Korec, pozn. red.), který tam měl dost místa, ale netrefil branku. Kotouč se odrazil ke mně a já se nejprve rozhodoval, jestli vystřelím nebo to dám nahoru na Štěpku (Matěj Štěpán, pozn. red.). Nakonec jsem ale vypálil, což sice gólman chytil, ale zajel s tím až do branky,“ říká spokojeně autor druhé branky, která zmrazila brněnské publikum.

JUNIORKA ZVLÁDLA ŠLÁGR NA LEDĚ VEDOUCÍHO BRNA, ROZHODL ZÁVĚR PRVNÍ TŘETINY »

„O tom, jestli to byla branka nebo ne, jsem nepochyboval. Byl to jasný gól, takže jsem se vůbec nebál, že by to rozhodčí neuznal,“ dodává. RT TORAX dokázal dokonce přidat ještě do první pauzy třetí gól, proti němuž domácí dlouho protestovali, jelikož podle nich puk orazítkoval pouze břevno. Nebylo jim to však nic platné, stav 1:3 platil. Tak jako Porubě vyšel závěr první třetiny, domácím pak patřila jednoznačně celá prostřední dvacetiminutovka. „Myslím, že mnoho sil nám vzala ta první třetina, proto jsme v té druhé byli jako opaření, z čehož pak vyústily fauly. Máme ale dost natrénováno, takže nějaké síly zbyly i do té poslední třetiny,“ připomíná fakt, že Ostravané se nechali ve druhé třetině třikrát po sobě vyloučit a šest minut tak museli ve čtyřech čelit ataku lídra tabulky.

Tlaku však museli Porubští odolávat již chvíli předtím, na což hostující lodivod zareagoval oddechovým časem. „Nebylo to z nějakých taktických důvodů, ale kluci už tam byli delší dobu, takže nám i těch třicet sekund hodně pomohlo. Jen jsme si řekli, že to uklidníme a potom vystřídáme,“ odkrývá důvody time-outu Poruby v čase 30:47. Exporubský Matouš Stupka však jedno z vyloučeních Bahníkova kádru potrestal, a tak Brno odcházelo do kabin již jen s jednobrankovou ztrátou. To se pak pokoušelo minimálně o vyrovnání, z dvaceti střel v poslední tercii však za Mrázkova záda neprošla ani jediná.

Patrik Gola vládne ve statistikách i v počtu využitých přesilovek, v Brně využil již devátou.

„Klíčových momentů bylo v zápase určitě více, ale my jsme všechno zvládli lépe, a hodně nás podržel také mladíček Mráza v bráně (Kryštof Mrázek, pozn. red.) a to bylo to nejdůležitější,“ chválí nadějného gólmana, který ze 47 pokusů pustil za svá záda pouze dva. „Soupeř nás posledních sedm minut sice dost tlačil, ale my jsme hráli srdcem, a tam už se nikdo nedívá, jestli máš nebo nemáš síly. Jen jdeš na hřiště a víš, že tam musíš nechat všechno,“ pokračuje Patrik Gola, který suverénně vede kanadské bodování celého juniorského týmu.

Asistent kapitána Štěpána také po celou dobu vypjatého duelu hlasitě povzbuzoval všechny na střídačce. „Tohle je úkol všech starších hráčů. Já jsem třeba takový typ, který potřebuje na střídačce pořád mluvit a být slyšet,“ směje se. „Matěj jde ale také hodně slyšet, ale v Brně to zřejmě nebyla ani potřeba, jelikož kluci chtěli za každou cenu vyhrát a střídačka jen žila,“ doplňuje. O důležitosti zápasu, v němž se Poruba přiblížila svému největšímu sokovi v boji o titul, si byli všichni vědomi. „Byl to nejdůležitější zápas sezony a my ho zvládli bravurní týmovou hrou. Soupeř hrál výborně, ale rozhodla asi druhá třetina, v níž Brno nevyužilo své šance, které mělo, a my si to už v poslední dvacetiminutovce mazácky pohlídali,“ hlásí po těsné, ale veledůležité výhře 3:2.

Poruba tedy stáhla náskok Brna na tři body, navíc mají Bahníkovi svěřenci zápas k dobru a s Warriorem dokonce lepší vzájemné zápasy. „Takové vítězství nám určitě dodá sebevědomí do dalších bojů a únava možná znovu zase nějaké bude, ale ráno jsme dobře potrénovali,“ připomíná fakt, že borci z juniorky se z brněnského tripu vrátili až o půlnoci a už o sedm hodin později se znovu museli hlásit na tréninku. „Víme o co hrajeme, tomu cíli jsme teď zase o krok blíže a uděláme všechno pro to, abychom porazili v neděli i Přerov a přidali další tři body,“ uzavírá. Juniorka RT TORAX už v neděli od půl druhé vyzve Zubry z Přerova a v případě, že následujících pět utkání zvládne naplno bodovat, nemusí se ohlížet ani na výsledky Warrioru a kvalifikace ji nemine.

Patrik Gola je aktuálně s 53 body absolutním lídrem kanadského bodování.