Na ledě je více prostoru, libuje si Jakub Gelnar. Mrzí jej neproměněné šance

René Chyla, 23.09.2017
Porubský B-tým přivítal v premiéře v krajském přeboru na svém ledě zřejmě nejtěžšího možného protivníka. HC RT TORAX v předehrávce prvního kola vyzval doma úřadujícího mistra z Orlové, kterého značně potrápil, nakonec však padl poměrem 3:5. Jakub Gelnar přitom v první třetině spálil hned dva samostatné nájezdy, po nichž nechal vyniknout hostujícího gólmana Urbánka. „Kdybych proměnil šance, tak mohlo utkání vypadat úplně jinak. Gólman mě ale v obou případech vychytal lapačkou,“ smutní porubský útočník, který bude B-mužstvu vypomáhat v rámci střídavých startů.

B-TÝM SRDNATĚ BOJOVAL S ÚŘADUJÍCÍM MISTREM Z ORLOVÉ, ROZHODLY NEVYDAŘENÉ PORUBSKÉ PŘESILOVKY »

Svěřenci trenérského dua Suchánek – Pavlačka nezačali první mistrovský zápas úplně nejlépe. Orlová totiž využila hned první chybu domácích mladíků a zaskočila přítomné publikum čítající téměř tři sta diváků již po 51 vteřinách hry. „Nedá se říct, že by nás něčím zaskočili, ale v obranném pásmu se tam srazili dva naši kluci, a tak se jejich hráč ocitl u mantinelu úplně sám, odkud si najel mezi kruhy a bohužel proměnil,“ přibližuje úvodní akci zápasu, která okamžitě znamenala vedení hostů 1:0. Orlová na ledě v prvních minutách dominovala, další gól ale vstřelit už nedokázala, a tak se přeživší domácí mohli chopit slova.

Velmi aktivní byl z porubského celku právě Jakub Gelnar, který se v první třetině hned dvakrát v krátkém sledu dokázal vymanit ze sevření pevné hostující obrany a postavit se po úniku tváří v tvář Renému Urbánkovi. Zatímco první šancí v sedmé minutě by pouze vyrovnával, za dvě minuty už mohl poslat B-mužstvo do vedení. „To byly přesně ty neproměněné šance, které zápas rozhodly. Kdybych všechny proměnil, tak mohlo být vše úplně jinak, v desáté minutě jsme mohli vést klidně už 3:1. To se ale nestalo a klíčová byla druhá třetina, kdy nám soupeř odskočil na rozdíl tří branek a už bylo prakticky rozhodnuto,“ mrzí Jakuba Gelnara, který se pokaždé snažil gólmana zmást a uklidit puk do horní části branky.

Porubský útočník Jakub Gelnar v jednom ze svých úniků.

„Snažil jsem se střílet vždycky do horního rohu, ale gólman mi tam strčil pokaždé lapačku,“ pokračuje dále. Své trefy se ale přeci jen dočkal, ve 25. minutě zužitkovali domácí přečíslení, na jehož konci byl právě porubský odchovanec, který nechytatelnou ranou vyrovnal na 2:2. V tu ránu se muselo začít znovu od nuly. „David (David Sysala, pozn. red.) vystřelil z mezikruží, což ještě gólman vyrazil. Odrazilo se mi to ale přesně na hokejku, a tak nebyl problém z první trefit odkrytou branku, takže takové klasické zametení,“ vysvětluje gól, po kterém Orlová zařadila na vyšší rychlostní stupeň a Porubským odskočila ještě do druhé pauzy na tříbrankový rozdíl.

Byla to právě druhá třetina, která zápas rozhodla. Orlová nejenže třikrát skórovala, dvakrát z toho navíc ve vlastním oslabení a pro domácí se tak přesilovky staly doslova noční můrou. „To se určitě nesmí stávat. Chtěli jsme si za každou cenu přihrát, ale oni mají prostě šikovné kluky, kteří nám v rozhodujícím momentu vždy dokázali puk vypíchnout a jet sami na branku, s tím se pak již nedalo vůbec nic dělat,“ ví rychlonohý forvard. „Myslím ale, že jsme Orlové byli vyrovnaným soupeřem. Kdybychom prostě proměnili naše šance a nedělali zbytečné hrubé chyby, tak mohl být pro nás výsledek mnohem příznivější,“ dodává. O hrubkách v obraně mluví i fakt, že domácí museli během utkání dokonce dvakrát čelit trestnému střílení, které ale David Iláš naštěstí vychytal.

Jakub Gelnar v zápase s Orlovou srovnával na 2:2, další jeho tutovky ale zůstaly neproměněny.

Jakub Gelnar nehrál v pátek v krajském přeboru poprvé, už v loňském ročníku se totiž neprobojoval do porubského A-mužstva a hostovat tak musel celou sezonu v Bohumíně, s nímž dokráčel až do finále, kde jeho tým nestačil právě na Orlovou. „Nějaké malé změny v jejich kádru nastaly. Nechytal například jejich vynikající brankář Michal Gleich, neměli ani svého loňského nejlepšího střelce Jakuba Voznicu. Základní kostra je stejná, a tak šly přesně vidět ty zkušenosti na jejich straně. Když se dostanou k puku, tak téměř vždycky dokážou dát branku,“ vypichuje hlavní přednosti loňského mistra.

Že by si ale více věřil v situaci, kdy by v brance Orlové stál právě Michal Gleich, odmítá. „Vůbec to není o tom, že bych si na něj třeba více věřil. Vždycky je to jen o tom najít si volné místečko, bohužel já jsem jej proti Orlové nenašel. Michalovi jsem gól loni sice dal, ale nikde není psané, že by se mi to povedlo i teď,“Jakub Gelnar, který jako jeden z mála ze soupisky B-týmu zná jak prostředí druhé ligy, tak i krajského přeboru. „Rozdíl je určitě v rychlosti. Pokud to mám porovnat, tak v kraji je na ledě více místa, jelikož ti hráči v podstatě jen stojí a berou to už tak nějak volněji,“ prozrazuje na závěr.

STATISTIKY & FAKTA: JAKUB GELNAR #87
Věk: 21 let, narozen 9. října 1995 Výška: 183 cm Váha: 83 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC Vítkovice Ridera (2011-2015), HC BOSPOR Bohumín (2016-2017) Úspěchy: účast v reprezentaci do 16 let (2011), zlato ELSD (2012), bronz ELJ (2015), stříbro LJ (2016)