Jak se rodí hokejista, aneb kolik to stojí?
Kolik stojí výchova hokejisty? Vzpomínám si, že po MS 2005 ve Vídni, odkud si naši přivezli mistrovský pohár, se v tisku na toto téma objevovalo mnoho článků. A věřte mi, nebyly pravdivé. Tehdy jsem svůj názor na drahost hokeje napsala do jednoho prestižního hokejového měsíčníku. Nevím, jestli měl pozitivní ohlas, zda jsem mínění alespoň pár lidiček změnila. Ale když se podělím o zkušenosti finanční výchovy hokejisty teď a tady, můžu hokeji, a obzvláště porubskému, pomoci. A snad přesvědčím několik rodičů, že ne vše co se povídá a píše, musí být pravda.
Začíná to v přípravce (5-7 let), kde je třeba pořídit hlavně kvalitní hokejovou přilbu (1700 – 2000 Kč), která pokud nepraskne, vydrží i čtyři sezóny (velikost je nastavitelná), správnou velikost bruslí (1300 Kč a výše) - syn měl brusle dokonce čtyři sezóny, protože mu nerostla noha a nové jsme mu museli koupit jen proto, že neměl už skoro žádný nůž. Chrániče loktů a kolen stačí ty, co jsou za potřebí na kolo či kolečkové brusle. Ty pravé hokejové stačí pořídit, až budete bezpečně vědět, že vaše ratolest chce hokej opravdu hrát a bude už nastupovat do zápasů. V té době se pořizuje i vesta, štulpny, kalhoty, suspenzor, ribano (bavlněný overal pod výstroj). A o rukavicích platí to samé, co o chráničích. Zpočátku stačí palčáky – lépe se bude držet hokejka a dítko z toho bude mít radost. Pravé hokejové jsou totiž hodně tvrdé.
V první třídě je už třeba mít plnou hokejovou výstroj, protože kluci (holky) už hrají zápasy. Porubský hokejový klub nějakou výstroj propůjčuje, stačí se jen domluvit s trenéry přípravky. Jinak chrániče (lokty, holeně, vesta) a také kalhoty není třeba hned kupovat zbrusu nové. Chodili jsme po bazarech a vždy jsme narazili na skoro nenošené kusy za skvělé ceny. Co jsme dodržovali a dodržujeme je, že přilba a brusle musí být vždy nové, ne po někom. Přilba z bezpečnostních a brusle ze zdravotních důvodů. Vlastně i rukavice jsme kupovali vždy nové, ale ty najdete v hokejových prodejnách v různých cenových relacích (800 Kč a výše). Nepřímo byli sponzory babičky a dědečkové, když dávali synovi k narozeninám i k svátku peníze a pak měl radost, že si může něco koupit ze svých peněz. A na vánoce jsme nemuseli vymýšlet co pořídit pod stromeček. Vždy se něco nabízelo k pořízení. Většinou hokejky, když ty původní dosloužily nebo už byly malé.
V neposlední řadě jsou tu klubové příspěvky na zaplacení trenérů, ledové plochy apod. Pokud dáte dítko na krasobruslení, lyžování, tenis či jiný individuální sport, jistě provětráte peněženku důkladněji, to mi věřte. Výchova hokejisty stojí hlavně spoustu času. Tedy do doby než se z něj stane třeťák. Odpadnou cesty na tréninky – bude je mít v rámci školního rozvrhu, tedy za předpokladu, že svolíte se školní docházkou na sportovní škole na ulici Dětská. A na zápasy bude dopravován klubovým autobusem.
Shrnutí: kdybych zprůměrovala roční výdaje na hokej za deset let, vyšla by mi částka mezi 10 – 15 tisíci. Každý sport něco stojí a zasáhne do rodinného rozpočtu, ale věřte, že i když z malého sportovce nevyroste hokejový šampión extraligy, dá mu hokej mnohem více, než jen svaly, disciplínu, samostatnost a výplň volného času. Mám takového šestnáctiletého hokejistu doma, a i když nepatří mezi top hráče, vydaných peněz rozhodně nelituji a doufám, že i manžel ne.