Atmosféra byla skvělá, chválí oba tábory Dominik Rudl. U protihráčů je za bažanta

René Chyla, 26.03.2017
Zpackaný úvod v první třetině si vyžádal pěkné rošády v porubské sestavě. Dominik Rudl se tak místo na obranu začal soustředit hlavně na útok. A vedl si vskutku náramně, když ve druhé třetině snížil na průběžných 2:3, navíc měl na holi i další gólovky. „Na křídle je to o hodně složitější, lepší by bylo hrát centra,“ tuší jednadvacetiletý porubský obránce.

STATISTIKY & FAKTA: DOMINIK RUDL #69
Věk: 21 let, narozen 21. února 1996 Výška: 179 cm Váha: 78 kg Post: obránce, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Další kluby: LHK Jestřábi Prostějov (2015-2016) Úspěchy: 1. místo ELSD (2012), 3. místo ELJ (2015, 2016), účast v reprezentacích do 16,18,19 a 20 let, účast v Lize mistrů CHL (2016)

Takový začátek si před naplněnou RT TORAX ARENOU porubští hokejisté zřejmě nepředstavovali. Valaši vstřelili ze dvou střel dvě branky a už po osmdesáti vteřinách hry vedli překvapivě na porubském ledě 2:0. „Trenér sice říkal na poradě, že máme makat, chodit do těla a dohrávat je, všechno tlačit do brány, ale nějak nám to nevycházelo. Vsetín si dobře hlídal střední pásmo a nemohli jsme se tam skoro dostat,“ vyzdvihuje hru Valašského hokejového klubu ve druhém finále. Tomáš Sršeň tak vybral hned na začátku oddechový čas, po němž následovalo hned několik změn v sestavě. Jakuba Čecha nahradil v bráně Andreas Kubáň, Dominik Rudl se postavil zase do útoku.

„Na tom křídle je to celkem složité, lepší by bylo hrát centra. Ale jsem takový útočný obránce, takže mi to vyhovuje hrát vepředu. Určitě jsem spokojený se svým výkonem, dlouho jsem nehrál a myslím, že jsem v útoku odvedl celkem dobrou práci,“ hlásí vítkovický odchovanec. O něčem jiném by bylo hloupé vůbec jen pochybovat, Dominik Rudl byl totiž v útočných řadách porubského kádru jedním z nejlepších.

PORUBA PŘED 4 101 DIVÁKY PROHRÁLA PO HROZIVÉM ÚVODU 2:4, VE VSETÍNĚ BUDE ODVRACET KONEC SEZONY »

Poruba ještě do první přestávky snížila z přesilovky po přesné teči Petra Seidlera, ke spokojenosti však bylo o první pauze příliš daleko. „Trenér na nás naletěl, Zachy to tam taky začal trošku rozeřvávat a řekli jsme si, že do toho musíme jít jako tým, protože je to finále a chceme postoupit,“ netají ambice Sršňova výběru. Porubští borci nastoupili do druhé třetiny jako vyměnění, byli lepší na puku, dohrávali souboje, šance přibývaly a diváci se museli jednoduše bavit. Už ve 23. minutě tak mohli zásluhou zlepšeného pohybu a důrazu slavit domácí kontaktní branku, když se po levé straně prodral do pásma Dominik Rudl, jenž ke vzdálenější tyči nedal Michalu Šurému žádnou šanci.

„Když jsme snížili na 2:3, tak se Vsetín trošku zatáhl a byl hratelný, pak jsme ale bohužel hráli čtyřminutové oslabení a v něm se soupeř zase dostal na koně. Následně nám dali čtvrtý gól a už jsme s výsledkem nepohnuli. Soupeř si závěr zkušeně pohlídal,“ pokračuje v komentáři zbytku zápasu. Poruba tak zejména díky několika promarněným tutovkám ze druhé části nakonec prohrála před více než čtyřmi tisícovkami fanoušků na vlastním ledě 2:4 a sérii tak budou muset prodlužovat před zelenožlutým peklem na vsetínském Lapači. „Fanoušci byli super, vsetínští i naši, i když je přeřvávali, ale byla super atmosféra a děkujeme všem fanouškům, kteří přišli,“ děkuje divákům, kteří se podíleli na zřejmě historicky nejvyšší návštěvě v Porubě v novodobé historii klubu.

Dominik Rudl se chystá naskočit do útoku a rozhodnout.

Ze vsetínského kádru ale srší ohromná zkušenost a klid, i to se pak projevuje na dění na ledě. „Oni jsou strašně sehraní, dávají si přihrávky přesně na hůl, rychle u toho bruslí a nám to moc nevychází, odskakují nám kotouče. Jsou v tomto prostě lepší,“Dominik Rudl. Ten ale již několik týdnů musí kvůli zranění nastupovat s košíkem a na první pohled tak působí díky tomu na ledě jako neotrkaný dorostenec. „Vůbec mi to nevadí, už dva roky mám plexi a za tu dobu jsem měl už tolikrát sešitou pusu, vyrvané zuby, takže jsem to střídal pořád plexi, košík a přijde mi to už normální. Mám to kvůli zubům. Spoluhráči si ze mě srandu nedělají, spíš protihráči pořád říkají „bažante, už si to sundej tu mřížku“ a takové kecy,“ směje se.

Jediná cesta k úspěchu na Valašsku tak povede jen přes maximální nasazení a tvrdý boj. „Musíme šlapat jako oni, jinak to nejde, musí tam být srdíčko, snad se ještě domů vrátíme,“ doufá obránce, jenž si na vlastní kůži vyzkoušel také hokejovou Ligu mistrů v dresu extraligových Vítkovic. Poruba odstartuje třetí finálový zápas již v pondělí od půl šesté a o dvě hodiny později tak bude jasné, zda se RT TORAX ARENA ještě jednou v této sezoně zaplní ostravskými příznivci.

Dominik Rudl oslavuje svůj premiérový gól v playoff s Dominikem Kafkou.