„Jsem rád, že jsme neodešli kondičně,“ říká porubský trenér Petr Fabián

„Jsem rád, že jsme neodešli kondičně,“ říká porubský trenér Petr Fabián

Adam Bagar, 23.11.2008
Poruba odehrála proti Olomouci velmi zvláštní utkání. Hosté byli po většinu času lepším a střelecky aktivnějším týmem, ale přesto odjížděli z Ostravy s prázdnou. K utkání se za hosty vyjádřil trenér Petr Fiala, jenž uznal kvality gólmana Iláše a poukázal také na nemohoucnost svých svěřenců vstřelit branku. Domácí trenér Petr Fabián byl vcelku s utkáním spokojen, s výjimkou druhé třetiny, kterou by nejradši vymazal. Velký zápas odchytal David Iláš. Připsal si 45 úspěšných zákroků a střelci Olomouce si s ním dlouho nevěděli rady. Nakonec až z přesilových her dvakrát inkasoval. Olomoučtí tak snížili na rozdíl jediného gólu. Klid na hokejky porubských hokejistů dodal čtvrtou brankou za zády Kameše Tomáš Urban, který poukázal na zbytečné fauly, po kterých se Olomouc dostala zpět do zápasu. VOKD Poruba tak zdolala trápící se Olomouc 4:2.

Olomoučtí sice v Porubě neodehráli špatné utkání, ale přesto odjížděli domů bez bodů. Příčiny neúspěchu viděl trenér Petr Fiala jasně. „Neproměnili jsme množství šancí takovou naší nepohotovostí i dobrým výkonem gólmana Iláše. Hokej se hraje na góly. Když se šance neproměňují, tak to tak většinou bývá, že se prohrává.“ V prvních deseti minutách hry hosté Porubu přehrávali, v druhé polovině první třetiny bylo zase o něco lepším týmem domácí VOKD, které to dokázalo vyjádřit hned třemi brankami v rozmezí jednaosmdesáti vteřin, což byl rozhodující moment zápasu. „Po zápase víme, že tento moment rozhodl utkání. My jsme se s tím ale nesmířili a hráli nadále svou hru. Hráči k tomu šli naproti, vytvářeli si šance, byla tam četná střelba, domácí jsme jasně přestříleli, ale bohužel se hraje na góly, které jsme nedávali.“ Olomoučtí si dlouho nevěděli rady s gólmanem Davidem Ilášem, který nakonec inkasoval pouze z přesilových her soupeře. „Brankáři pochytají to, co jim útočníci dovolí. Byla tam v jednom případě prázdná brána, náš hráč střílel golfovým úderem místo toho, aby vystřelil pohotově a jednoduše švihem. I to štěstíčko tam měl domácí brankář, ale jeho výkon byl opravdu velmi dobrý,“ pochválil Fiala domácí oporu v brance.

Olomouci se letos nedaří. Zatímco v loňské sezóně obsadila Mora první příčku východní skupiny první ligy, v té letošní jí patří až jedenáctá příčka, což je určitě v metropoli Hané zklamáním. „Nehrajeme v takové pohodě, jako jsme hráli vloni. Hned v úvodu soutěže jsme prohráli doma s Mostem. Několik hráčů je na tom lépe než v uplynulé sezóně, ale někteří jsou na tom hůře. Jednotlivé výkony dělají výkon celého mužstva. Není tam ta suverenita, herní pohoda, kterou jsme měli vloni. Navíc jsme hráli často s týmy, které už v soutěži ani nejsou. Uhráli jsme devět bodů z dvanácti s Prostějovem, jedenáct bodů z dvanácti se Šumperkem. Když to sečtete, dělá to dvacet bodů. Jednoduše řečeno, loňský rok byla v soutěži mužstva, na kterých jsme body uhrávali pravidelně,“ našel Fiala důvody letošního nezdaru v Olomouci.

Spokojenějším trenérem musel být zajisté Petr Fabián. A jak viděl utkání, ve kterém byli hosté aktivnějším týmem, generální manažer a kouč Poruby v jedné osobě? „Z těch tří třetin musíme vyjmout druhou část, kdy měl soupeř obrovský tlak. Tam mohou všichni pogratulovat brankáři Ilášovi, který předvedl fantastický výkon. V první třetině Olomoučtí několik šancí měli, ale přesto si myslím, že jsme podali velmi kvalitní výkon. Ve třetí třetině jsme to stáhli na tři pětky. Do té desáté minuty třetí třetiny jsme soupeře k ničemu nepouštěli, navíc se nám ta hra otevírala. Potom přišlo oslabení, kde je Olomouc velmi silná a tam nastal ten zlom. Myslím si, že klukům pomohl oddechový čas po druhé brance v naší síti, mohli o tom chvíli přemýšlet, říkal jsem jim, že se vrátíme ke hře, kterou jsme hráli v úvodu třetí části. Myslím si, že potom jsme Olomouc zase k ničemu nepustili. Jsem rád, že jsme neodešli kondičně. Nebýt hloupých vyloučení, uhráli bychom třetí třetinu lépe. Olomouc totiž s postupujícím časem musela více vymýšlet, více riskovat, a to byla právě hra, kterou jsme potřebovali. Třetina sice vypadala trošku kostrbatě, ale já jsem s ní spokojen,“ popsal podrobně Fabián průběh celého utkání.

Tři góly během jednaosmdesáti vteřin nejsou až tak častým jevem na zimních stadiónech. Poruba především díky nim získala tři body. „Do toho kluky pořád navádím. Když se dá gól, má se znovu kousat, znovu chtít. Každý mančaft je trošku zaražený, když dostane gól. V hlavách hráčů probíhá nějaká změna a toho je potřeba využívat. Kluci toho využili a vypracovali si dostatečný náskok, který nakonec ke třem bodům stačil.“ V poslední třetině domácí kouč stáhnul útoky na tři pětky. „Byly postaveny čtyři vyrovnané lajny. Bylo opravdu jedno, která z nich je první a která čtvrtá. Zjistil jsem, že se po zkažené druhé třetině musela udělat změna, tak jsem stáhl hru na tři pětky. Vyšlo to tak, že jsem místo Marka Ivana dal Zdeňka Pavelka. Povedený zápas odehrál ze čtvrté lajny i Tomáš Urban, který se odvděčil důležitým čtvrtým gólem,“ pochválil Fabián vytáhlého porubského útočníka.

Hvězdou utkání byl domácí brankář David Iláš, který byl pochválen i dvojicí tázaných trenérů. Jak viděla gólmanská jednička Poruby s „třicítkou“ na zádech průběh utkání ze své svatyně? „Myslím si, že první třetinu to bylo velmi vyrovnané. Pak jsme odskočili rychlými brankami na tři góly. Ve druhé části měl soupeř řadu šancí, ale přežili jsme to. Ve třetí dvacetiminutovce jsme to chtěli ubránit, což se nám zpočátku dařilo, ale pak jsme po dvou zbytečných faulech dostali dva góly a zdramatizovali tak utkání.“ Poruba letos dokázala zdramatizovat již několik zápasů, kdy bylo o její výhře téměř rozhodnuto, čehož si všiml i jednadvacetiletý brankář VOKD. „Stalo se to již poněkolikáté v této sezóně. Měli bychom se z toho konečně poučit.“ Domácí gólman byl padesát minut k nepřekonání a předváděl famózní zákroky. Nakonec si připsal do svých statistik 45 úspěšných zákroků. Za svá záda propustil pouze dvě přesilovkové trefy Olomouce. „Snažil jsem se, dostal jsem důvěru, tak jsem nechtěl trenéra zklamat,“ zakončil David Iláš velmi nesměle.

Velmi dobré utkání odehrál také útočník Tomáš Urban, který svůj výkon korunoval veledůležitým gólem na 4:2. Poruba opět nedokázala udržet klidný průběh zápasu až do závěrečných minut a utkání si tradičně zkomplikovala, když Olomouc snížila na rozdíl jediné branky. „Zkomplikovali jsme si to těmi vyloučeními, kdy dali v přesilovce pět na tři první gól, pak v pokračující normální početní výhodě hned další gól a bylo to rázem 3:2. Pak jsme to naštěstí uklidnili a dotáhli to do vítězného konce.“ V dalších minutách Poruba hrála opravdu velmi dobře a hosty z Olomouce do šancí nepouštěla. „Tam jsme hráli to, co po nás chce trenér Fabián,“ objasnil Urban. Nakonec právě vytáhlý, přes dva metry měřící, porubský útočník dodal na hokejky domácích potřebný klid, když přidal v přesilové hře čtvrtou trefu. „Obhodil jsem si jednoho z olomouckých obránců, trenér mi pořád říká ať střílím ze všech pozic, tak jsem to tam poslal a spadlo to až za Kamešova záda,“ popsal Urban s úsměvem ve tváři svou letošní čtvrtou trefu.

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC RT TORAX Poruba 2011
HC Stadion Litoměřice