Rekonstrukce RT TORAX ARENY – její pro a proti přibližuje generální manažer Pavel Hinner

24. 7. 2023, Lukáš Bajgar
Zimní stadion v Ostravě-Porubě, mimo jiné Stavba roku 1998, prošel poslední velkou rekonstrukci právě na přelomu milénia. Od té doby zaznamenal řadu dílčích oprav a rekonstrukcí, nyní coby RT TORAX ARENA, zažívá největší změnu ve své novodobé historii. Stavební úpravy přinesou řadu pozitiv, přesto se nevyhýbají komplikacím a úskalím, a to především pro Hokejový klub. Na základě množících se dotazů a paniky nejen mezi rodiči a fanoušky, a zároveň obviňování z nekompetentnosti činovníků klubu, vysvětluje Pavel Hinner současný stav.

Generální manažer porubského HC RT TORAX Pavel Hinner poslední týdny řeší celou řadu operativního zajištění chodu klubu, přesto začíná s mírným úsměvem na rtech vyprávět strasti, problémy a komplikace s právě probíhající rekonstrukci „Na úvod bych chtěl připomenout, že HC RT TORAX Poruba není vlastníkem haly, ale největším partnerem a zároveň největším nájemcem hokejových hal v Porubě, jejichž provozovatelem je společnost SAREZA.“

„Jsem nesmírně rád, že dochází k rekonstrukcí obou hal, a moc děkuji statutárnímu městu Ostrava, že uvolnilo nemalé prostředky na tuto nákladnou a zároveň potřebnou rekonstrukci, jsme za to nesmírně rádi,“ říká Hinner a pokračuje ve výčtu oprav, kterých si většina návštěvníků povšimne. Z důvodu technických problémů zastaralého chladicího systému ve strojovně, kdy docházelo k poruchám a špatnému chlazení ledových ploch a kdy taky mohlo dojít únikem čpavku jako chladicího media až k ekologické katastrofě, došlo k dohodě a realizaci této nákladné rekonstrukci. Opravovat se bude především celá strojovna a její technologické zařízení, které projde modernizací a celkovou výměnou zastaralých části. Díky moderní technologií dojde ke snížení chladicího media pro dvě plochy, a to až na polovinu. RT TORAX ARENA (obě kluziště) čekají ale i další změny, o nichž generální manažer informuje. V první etapě dojde u hlavní haly k odstranění plochy (dvě betonové vrstvy a rozvody pro chlazení) a vybudování nové, jedné betonové desky včetně chladicího rozvodu plochy pro stoprocentní účinnost, aby klub jako v minulosti nečelili různým problémům s kvalitou ledu, a to nejen v letních měsících. Zároveň dojde k montáži nových pružných mantinelů a vysokých plexiskel, čímž se splní mezinárodní parametry jak pro hru, tak pro bezpečnost hráčů, tak i diváků dle standardu IIHF. Divák si určitě všimne vycentrování ledové plochy, středové pole bude nově opravdu ve středu, navíc dojde k osazení novými polstrovanými sedačkami v celém hledišti – nově i na tribuně C. Také dojde k rekonstrukci sportovního zázemí, šaten a reprezentačních prostor klubu.

Dle informaci klubu RT TORAX ARENA bude osazena asi 3000 sedačkami a dalších cca 1500 míst zůstane na stání, samotná plocha pak bude mít rozměry 58 x 28 metrů.

„Ve druhé etapě, která proběhne po ukončení sezony 2023/2024, dojde k odstranění betonové plochy také na druhé hale, včetně montáže nových chladicích rozvodů a montáže nových pružných mantinelů s plexiskly,“ pokračuje Hinner v pozitivech.

Rozsáhla rekonstrukce s sebou přináší ale celou řadu nepříjemností, se kterými se bude muset jak hokejový klub, tak i krasobruslařský oddíl vypořádat. „Nastal nám velký problém s realizací tréninkového procesu jak A-týmu, tak zejména mládeže. Především proto, že do dnešního dne nám není znám relevantní termín ukončení rekonstrukce. Lze pouze předpokládat, že se druhá (malá) hala otevře na přelomu září a října, hlavní (velká) hala pak na konci listopadu, vše však za předpokladu, že všechny práce budou probíhat bez problému,“ dodává velice obezřetně Pavel Hinner. Rekonstrukce je zcela v režii Statutárního města Ostravy a společnosti Sareza, klubu nejsou navíc známy všechny detaily a skutečnosti s prováděnou rekonstrukci, a to i vzhledem k pořádání sportovních utkání dle norem ČSLH.

Co ale přidává Pavlu Hinnerovi nejvíce vrásek na čele? Mládež. „Hlavní problém nastane v mládežnických kategoriích: umístit a zajistit tréninkový proces pro řádově 280 mladých hokejistů bude nesmírným problémem. Především od měsíce září, kdy okolní kluby budou naplno zejména v odpoledních hodinách z důvodu školní výuky využívat svých hal, bude téměř nereálné najít byť minimální prostor pro zajištění tréninkových a mistrovských utkání. V současné době řešíme skrze spolupráci s Vítkovicemi tréninkový proces. Dá se říci, že do konce srpna máme tréninkový proces včetně přípravných utkání v omezené míře neatraktivních brzkých ranních a pozdních večerních hodin zajištěn. Od září nastane problém a budeme muset hodně improvizovat, abychom zajistili alespoň nějaké tréninkové jednotky všude v možném okolí. Mistrovská utkání budeme muset překládat, a nebo měnit pořadatelství, vše však po dohodě s ostatními kluby. Je předpoklad, že do poloviny října budeme hrát všechna utkání mládeže na venkovních kluzištích. U A-týmu budeme také žádat o změnu pořadatelství, nebo v rámci možnosti odehrajeme utkání ve Vítkovicích.“

A zápasy venku přinášejí také nemalé finanční náklady, jak potvrzuje generální manažer „U profesionálního A-týmu, který je víc jak z 90 % financován ze sponzorských zdrojů, je předběžná ztráta vypočtena asi na 10 milionu korun! Musíme započítat ztráty na vstupném, na znemožnění prodeje permanentních vstupenek, odliv reklamních partnerů z důvodu zmenšení prezentace na multimediální kostce, mantinelech či ledové ploše, dojíždění a pronájem ledových ploch.“

„S jistotou mohu říci, že do 15. října bude mládež hrát veškeré (i přípravné) utkání na ledech soupeře, bude-li pak strojovna zprovozněná, vrátíme se k tréninkovému procesu a utkáním do druhé (malé) haly,“ skálopevně věří Pavel Hinner a pokračuje, „jsme navíc jedním ze dvou českých klubů, který se v kategorií U16 a U18 zúčastní Bauer Elite Cup, a navíc do toho přijdeme o možnost pořádat v měsících srpnu a záři veškeré turnaje, včetně toho atraktivního Bauer Elite Cup.“

A-tým čeká obdobný osud s tím rozdílem, že bude snaha díky spolupráci s Vítkovicemi hledat volné termíny v OSTRAVAR ARÉNĚ. V letním období zatím s jistou víme, že turnaj O Pohár RT TORAX proběhne v původním termínu a časech v OSTRAVAR ARÉNĚ,“ přidává seznam změn Pavel Hinner také u A-týmu, „termíny domácích zápasů po 20. srpnu budou záležet na domluvě s Vítkovicemi a OSTRAVAR ARÉNĚ. Nutně připomenout, že se HC RT TORAX Poruba 2011 díky úspěšné sezoně stala českým skokanem roku v mezinárodním evropském žebříčku a že 3. místo po základní části řadí klub mezi TOP 20 týmů v České republice, a chybí jen několik příček pro TOP 150 cele Evropy!

Bohužel rekonstrukce, krom spousty pozitiv, značí i znemožnění kvalitního tréninkového procesu a v ohrožení je výkonnost jednotlivých družstev, zejména pro A-tým a družstvo dorostu hrající extraligu. Nezbyde nám nic jiného, než se s vzniklou situací vypořádat jak po sportovní stránce, tak hlavně i poté ekonomické. Stejný osud čeká Bruslařský klub Ostrava, který v rámci své krasobruslařské akademie patří do nejlepší čtyřky českých klubů a který se svými padesáti závodníky může pocítit všechna tato úskalí prováděné rekonstrukce. I proto chceme společně vyvolat jednání se Statutárním městem Ostrava, krajem a Sarezou za účelem řešení této složité situace a efektivního řešení. Zároveň bych chtěl podotknout, že začátek rekonstrukce se zhruba o dva měsíce zpozdil, z důvodu výběrového řízení, během něj se někteří účastníci odvolávali či podávali stížnost, kolegiálně připomíná Pavel Hinner mimo jiné i další ostravský sportovní klub, na nějž může mít dopad termínu rekonstrukce haly neblahý vliv.

Pavel Hinner zatím ale zůstává optimistický: „Věřím, že společná jednání nám pomůžou najít řešení či realizovat navrhovaná řešení. Věřím, že stavební firmy provádějící rekonstrukci RT TORAX ARENY nebudou ve skluzu s pracemi, a ba naopak budou v předstihu, protože pro nás každý týden je obrovským přínosem k tomu, abychom nemuseli řešit fatální dopady na mládežnický hokej a Klub jako celek.

„Do nové zrekonstruované haly se velmi těšíme a ještě jednou děkujeme městu Ostrava za její realizaci,“ uzavírá generální manažer.