
Nešťastná třináctka minulostí, co vše (ne) přinesla?
Kapitola první – Trocha historie
Hokejová Poruba, i přes svou dlouholetou tradici, nastupuje ke své jubilejní desáté sezóně v třetí nejvyšší soutěži. Prvně tomu bylo před třiatřiceti lety, místní klub zcela dominoval divizním celků (Orlovou například vyprovodil výsledkem 24:1), jenže přechod mezi druholigisty měl krátkého trvání a po roce plném trápení na dlouhé roky ukotvil opět v kraji.
S blížící se dostavbou Zimního stadionu v polovině devadesátých let minulého století přišel druhý historický postup, podíleli se na něm mimo jiné současný asistent Pavel Leksovský, předseda klubu Vladimír Gleich, trenér HC Vítkovice Steel Zdeněk Moták či tehdy začínající Robert Najdek. V soutěži válčila Poruba (ať již SHK či SAREZA) osm ročníků a převážně dosahovala nejvyšších umístění, což dospělo dokonce k postupu do I. ligy.
Kapitola druhá – Analogie se sezónou 2011/2012
Nově tvořící se mančaft HC RT TORAX Poruba se ještě pořádně nezabydlel v domácí šatně a po bilanci jediné výhry z dvanácti klání stačil obměnit několik postů novými borci ve snaze nepříznivý stav rychle zvrátit. Dokonce se hovoří o nejhorší sezóně v historii. A ano – v druholigové historii tomu tak opravdu je.
Pro srovnání poslouží dva nejhorší vstupy do soutěže: sezóna 1977/1978 a poté 1997/1998. Konec sedmdesátých let přinesl ve dvanáctí utkáních dvě výhry o jedinou branku (obě nad Studénkou), remízu s Hodonínem a převážně jednoznačné porážky (např. 2:11 v Třinci či 1:12 v Kopřivnici), ale i těsné s Havířovem, Prostějovem či Šumperkem. V kronice porubského hokeje popisuje situaci klubu kronikář výstižnými slovy: „V mužstvu není osobnost, která prostě umí dát gól. Přes veškerou snahu všech hráčů a po velké převaze jsme opět odešli poraženi. Spálíme vyložené šance a hokej se hraje na góly, ne na krásu.“
Obdobná slova platí i v letošní, prozatím utrápené, sezóně. Dvacet let nato sehrávali místní druhým rokem II. NHL, nováčkovské nadšení z předešlé sezóny mírně opadlo a po 12. kole nasbíral celek tři výhry a dvě remízy. To si jistě ještě živě pamatují přímí účastníci Martin Mintěl s Markem Pavlačkou. Shodně lze však řící, že klub z druhé největší části Ostravy vždy trápila koncovka či jen absence pověstného štěstíčka. Čili v řeči čísel:
1977/1978 po 12. kolec
2 – 1 – 9 24:64 5b.
1997/1998 po 12. kole
3 – 2 – 7 34:40 8b.
2011/2012 po 13. kole (12 utkání)
1 – 0 – 11 23:43 3b.
A jak dané sezóny skončily? V první se sestoupilo z posledního místa, ve druhé zmíněné skončili Porubští v šestnáctičlenné skupině na dvanácté příčtě a letošní ročník je zatím ve hvězdách...
Kapitola třetí – Michal Gleich
Mělo-li by se z dosavadního průběhu soutěže vypíchnout jediné jméno, na němž do slova a do písmene visí výkony, je jím dozajisté strážce svatyně Michal Gleich. Průměr inkasovaných branek na utkání (3,77) nelze řadit sice mezi top čísla, ale uvážíme-li počet zlikvidovaných tutovek soupeřů, může nejeden spoluhráč děkovat právě jemu, že neodchází tým pravidelně s většími příděly. Michal tak nepřímo navazuje na jakousi tradici mladých gólmanů, kteří, i když se právě nedařilo, vždy podrželi a i přes jednoznačnou herní převahu soupeře, mohli svým umem získat cenné tři body.
Kapitola čtvrtá – Ildar Chajretdinov
Na první pohled nenápadný, na beka dokonce malé postavy, přesto do týmu zapadl až nečekaně snadno a velice rychle si získal své příznivce. O kom je řeč? O Ildaru Chajretdinovi, ruské posile, jež v šesti utkáních nasbírala dva kanadské body a to jeden dokonce za trefu do černého. Jeho přesné pasy přes celé kolbiště jistě osvěžily porubskou hru směrem dopředu a vznikají tak zajímavé situace před bránou soupeře. V současnosti se po porubském kolbišti proháněji hned tři Rusové, možná pro někoho překvapení, přesto v současném druholigovém hokeji žádný ojedinělý úkaz.
Kapitola pátá – Luděk Krayzel a Rudolf Wolf
Největším lákadlem pro fanoušky, a to nejen ty porubské, je zajistá postava zkušeného Luďka Krayzela. Ten tradičně patří k nejlepším hráčům na ledové ploše, však také společně s Janem Matějným vévodí tabulce produktivity. Pamatovat si jej můžete především z dob, kdy hrával extraligu ve Vítkovicích, celkem neuvěřitelných jedenáct sezón. Působil také ve finské nejvyšší soutěži, na Slovensku a naposledy ve Francii.
Zkušenostmi oplývá také čerstvý čtyřicátník Rudolf Wolf. Tento obránce se na hokejové stánky vrátil po dlouhých letech strávených v zahraničí a roční hokejové „dovolené“. Odchovanec ostravského hokeje se stal i šéfem kabiny, když zastává roli kapitána týmu. Na jednu stranu sympaťák, na druhou si dokáže na ledě zajistit dostatečný respekt a ten podpoří svým bezchybným výkonem. V dosavadním průběhu sezóny nastřádal již čtyři kanadské body.
Kapitola šestá – Marek Pavlačka a Jan Matějný
A opět zavítáme trošku do historie. Určitě přemýšlíte nad tím, co právě Marka Pavlačku s Janem Matějným spojuje. Vzpomínáte si ještě na druholigové finále s Novým Jičínem a následnou baráž o první hokejovou ligu s brněnskou Kometou, Jindřichovým Hradcem, Mostem a Prostějovem? U všech těchto soubojů byli ze současného porubského kádru již pouze Pavlačka s Matějným.
Marek Pavlačka je považován za naprostou ikonu porubského hokeje. Bez přestávky zde působil na přelomu tisíciletí celkem devět sezón. Poté sice zamířil do polského Gdaňsku, ale hned následující sezónu se opět představil na svém oblíbeném zimáku. To Jana Matějného jsme mohli vídat pouze dvě sezóny, jednou z nich byla právě ta nejpovedenější v historii porubského klubu, když se postoupilo do druhé nejvyšší soutěže. Vždy byl považován za snajpra a své střelecké umění ani omylem nezapomněl.
Kapitola sedmá - Dravé mládí
Nesmíme zapomenout také na mladší hokejisty. V prvních pětkách kanadského bodování obránců i útočníků se vyskytují hned dva. Jedná se o beka Jiřího Šindeláře, jenž má na kontě dvě gólové přihrávky, a útočníka Jana Chaloupku, ten se trefil již třikrát a k tomu přidal jednu asistenci. Poslední zápasy dostává příležitost stále více a více mladíků. Do sestavy se již zapojili také vítkovičtí mladíci Lukáš Prokop, Petr Seidler a Lukáš Hruzík.
Kapitola osmá – Věkový průměr
V úvodu druholigové sezóny se každý pozastavoval nad věkovým průměrem porubského týmu. Ten byl jednoznačně nejvyšší ze všech okolních celků. Poslední utkání se již dává prostor také dravému mládí, což je vidět i v následujícím statistickém okénku. Rozdíl tří let je při počtu dvaceti až dvaadvaceti hráčů již dosti znatelný. Jen pro srovnání, opavský Slezan se může pyšnit věkovým průměrem 23 let.
Věkový průměr Poruby v 1. kole: 28,15
Věkový průměr Poruby ve 13. kole: 25,66
Kapitola devátá – Pohled na tabulku
1. AZ Havířov 9 – 2 – 0 – 1 52:25 31 b. 2. HC Slezan Opava 8 – 1 – 1 – 2 55:36 27 b. 3. HC Karviná 8 – 0 – 1 – 3 54:35 25 b. 4. LHK Jestřábi Prostějov 8 – 0 – 0 – 4 46:31 24 b. 5. HC ZUBR Přerov 8 – 0 – 0 – 3 42:28 24 b. 6. VHK Vsetín 8 – 0 – 0 – 4 44:35 24 b. 7. HC Bobři Valašské Meziříčí 4 – 2 – 1 – 4 36:40 17 b. 8. HC Frýdek – Místek 3 – 0 – 1 – 8 28:44 10 b. 9. HC Uherské Hradiště 2 – 0 – 1 – 9 45:75 7 b. 10. HC RT TORAX Poruba 2011 1 – 0 – 0 – 11 23:43 3 b. 11. HC Gedos Nový Jičín 1 – 0 – 0 – 11 20:53 3 b.
Kapitola desátá - Obránci vs. Útočníci
Po dvanácti odehraných duelech má Poruba negativní skóre 23:43. Inkasovat třiačtyřicet branek není na předposlední tým tabulky žádné hrůzostrašné číslo, horší je to již s bilancí necelých dvou vstřelených branek na zápas. Pouze ve dvou případech vstřelil RT TORAX více než dvě branky, jednou vyšel střelecky na prázdno, pětkrát zasunul pouze jednou a ve čtyřech případech prostřelil soupeřova gólmana dvakrát.
Kanadské bodování obránců:
1. Martin Mintěl 0+5 5 bodů 2. Rudolf Wolf 0+4 4 body 3. Ildar Chajretdinov 1+1 2 body 4. Ondrej Piskura 0+2 2 body 5. Jiří Šindelář 0+2 2 body
Kanadské bodování útočníků:
1. Jan Matějný 5+2 7 bodů 2. Luděk Krayzel 4+3 7 bodů 3. Jan Chaloupka 3+1 4 body 4. Marek Badžo 3+1 4 body 5. Mario Kalina 2+1 3 body
Kapitola jedenáctá - Trenérská změna
Domácí porážka s Novým Jičínem, již osmá z devíti duelů, a celkově velmi špatné výkony v úvodu sezóny vedly vedení klubu HC RT TORAX Poruba 2011 k rychlému řešení celé situace. Byl svolán výkonný výbor, který odvolal hlavního trenéra Jana Vavrečku i jeho asistenta Martina Smetáka. Tým tak nově od těžkého utkání v Havířově vede generální manažer Pavel Hinner, jeho asistentem je Pavel Leksovský.
Kapitola dvanáctá – Zachránci porubského hokeje
Nebýt určité skupinky lidí, která porubský hokej vytáhla z těch největších obtíží, pravděpodobně by ani tento článek nevyšel, zimák bychom navštěvovali jen při kulturních akcích a jen bychom dnes vzpomínali na ty krásné druholigové a prvoligové časy. Především pánům Vladimíru Gleichovi, Michalu Bystroňovi a Tomáši Häringovi patří velký dík za vše, co pro porubský mládežnický i seniorský hokej udělali a především jej finančně nezanedbatelnými částkami podpořili a podporují dodnes.
Kapitola třináctá - Divácká podpora
Nedílnou součástí každého hokejového utkání je samozřejmě také divácká podpora. Ta je ve východní části třetí nejvyšší soutěže doslova vyhlášená. V Havířově, Přerově, Prostějově, Vsetíně či Valašském Meziříčí jsme již zvyklí na tradiční parádní atmosféru a slušně zaplněné stadiony. To v Porubě si prozatím diváci na Zimní stadion cestu příliš nenašli.
Skupinka nadšenců již alespoň vytvořila fanclub, který se snaží starat alespoň o to, aby při domácích utkáních nebylo ticho jako v kostele. Přesto by to chtělo, aby se přidala větší část stadionu. A pokud bojkotujete návštěvu utkání A - týmu a pomoc svými hlasivkami kvůli současným výkonům, buďte, prosím, trpěliví. Vždyť před pěti měsíci ještě nebyla zakoupena ani druholigová licence...