Poruba nadále stoprocentní! Prostějov smetla devíti góly, čtyřikrát se trefil Gřeš

16.09.2019, Soňa Molatová

Poruba se po třech odehraných zápasech veze na vítězné vlně. V pondělní bitvě Prostějovu nasázela hned devět branek. Parádním výkonem se blýskl odchovanec Tomáš Gřeš, který Jestřábům vsítil hned čtyři branky.

CHANCE LIGA - 3.kolo po 16.9.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
LHK Jestřábi Prostějov
9:3(2:1, 2:1, 5:1)
Branky a nahrávky: 8. Gřeš (Sikora, Svačina), 16. Gřeš (Pastor, Hudeček), 24. Ďurač (Husák, Špaček), 28. Svačina (Sikora, Zdeněk), 49. Gřeš (Husák, Zdeněk), 53. Káňa (Hudeček, Toman), 60. Jáchym (Pastor, Dundáček), 60. Husák (Káňa, Ďurač), 60. Gřeš (Dluhoš, Hudeček) – 12. Žálčík (Račuk), 29. Nouza (Hrníčko), 58. Chlán (Krejčík). Rozhodčí: Doležal, Wagner – Hejl, Maštalíř. Vyloučení: 5:6. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 512. Střely: 32:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3, 9:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán – Husák, Slavík, Urbanec, Dluhoš, Pastor, Dundáček – Sikora, Zdeněk, Svačina – Obdržálek, Jáchym, Kanko – Toman, Hudeček, Gřeš – Káňa, Ďurač, Špaček.
LHK Jestřábi Prostějov: D. Dvořák – Husa, Mrázek, M. Novotný, Muška, Březák, Brančík, Krejčí – Berger, Račuk, Žálčík – Hrníčko, Nouza, Kafka – Krejčík, Chlán, Ouřada – Luňák, Meidl, Jandus.

Úvodní třetina přinesla svižné tempo s minimálním přerušováním hry. Během 8. minuty zápasu se jeden z hostujících obránců provinil podražením, za což usedl na trestnou lavici. Porubským stačilo z přesilovky sotva pár vteřin, aby početní výhodu zúročili. Vladimír Svačina poslal kotouč před prostějovskou kasu, kde jeho přihrávku šikovně zpracoval Tomáš Gřeš a nasměroval ji přesně do brány soupeře.

Sotva diváci dopěli Gřešovo jméno, zopakoval si ho také hlasatel, jelikož si vzápětí musel porubský útočník odpykat trest za podražení. Záhy za ním putoval také Urbanec. Přesilovku pět na tři sice hosté nevyužili, ale stačila jim i menší početní výhoda k tomu, aby srovnali stav. Lukáši Žalčíkovi perfektně sedla přihrávka Marka Račuka a prostějovská střídačka se mohla radovat z vyrovnávací branky.

Radost Jestřábů ale netrvala dlouho. Po chvíli totiž Hudeček vyhrál buly a poslal touš na Pastora, který nejprve zkoušel prostějovského gólmana překonat svou střelou sám. Nebyl sice úspěšný, ale kotouč se odrazil do mezikruží, odkud jej pak napasoval Tomáš Gřeš rovnou za Dvořákova záda.

Pohodlný náskok domácích i prostějovský návrat do hry

Druhá perioda přidala hře na obrátkách. Aktivněji působili místy domácí, kteří svou houževnatost dokázali proměnit v gól. Špaček sice nejprve z boku nastřelil pouze síť Dvořákovy brány, ale následně byl úspěšnější Ivan Ďurač, který zasadil kotouč za ležícího gólmana. Na druhé straně se pak nabídla příležitost Hrníčkovi, jenž ale porubskou kasu přestřelil.

Dvořák pak zažil krušnou chvíli, když se jej přes několik dorážek pokoušeli domácí překonat. Zprvu to vypadalo, že tento chaos zvládne ustát, ale vzápětí se k jeho bráně přiřítil Vladimír Svačina, na jehož dorážku byl už prostějovský gólman krátký.

Prostějovští rozhodně ani se ztrátou tří gólů nemínili skládat zbraně, což ve 29. minutě potvrdil Tomáš Nouza, který po vyhraném buly zasadil Foltánovi kotouč mezi betony. Krátce poté si hezkou šanci vybudoval Hudeček, kterému zakončení k pravé tyči soupeřovy svatyně znemožnil Brančík.

Šarvátky, vyloučení i čepice na ledě

Hudeček zaujal zajímavou akcí i na začátku další třetiny, kdy se pokoušel doklepnout kotouč k tyči Dvořákovy brány. Hostujícímu gólmanovi se za záda místo puku dostal pouze vlastní obránce.

Hra se postupně začala přitvrzovat. Po několika menších šarvátkách ji oživilo také vyloučení na obou stranách. Za Prostějov na lavici hanby usedli Kafka s Novotným, na druhé straně počty vyvážil Svačina. Přesilovku pak dokázal zúžitkovat Tomáš Gřeš, jemuž perfektně sedla Husákova přihrávka a domácí publikum si nenechalo ujít důvod pro vhození čepice na led. Po pár chvílích využil další přesilovku Jan Káňa, který byl úspěšný se svou střelou od modré.

Dvě minuty před koncem hry se povedlo hostům snížit z hole Petra Chlána, jehož gól začal být vzápětí zpochybňován. Porubským evidentně svědčil zvýšený adrenalin v žilách, protože následně Dvořáka prakticky nenechali vydechnout. Nejprve ho šikovně prostřelil Tomáš Jáchym. Vzápětí hostujícího gólmana překonal střelou od modré Patrik Husák. Nakonec se za ním s dělovkou rozjel Tomáš Gřeš, který tak gólově zápas nejen otevřel, ale také uzavřel.

Ohlasy k utkání

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): Po dlouhém tripu do Sokolova jsme udělali možná risk a dali hráčům den volna, protože ta cesta byla šíleně náročná. Myslím, že z dosavadních tří soupeřů je Prostějov nejkvalitnější. Má v kádru spoustu hráčů, kteří okusili extraligu, čemuž odpovídala i zodpovědná příprava na utkání. Musím kluky pochválit, že si to vzali za své a do puntíku plnili taktiku. Za to, že výsledek narostl na tolik gólů, jsme rádi, ale díváme se na zem. Zápas byl až do stavu 4:2 vyrovnaný a taky tam byly určité momenty, kdy jsme měli problémy v obraně. Podržel nás Frederik Foltán, který si v úvodu sezony drží solidní standard.

Ivo Peštuka (LHK Jestřábi Prostějov): Hodnotí se to hodně těžko, výsledek hovoří za vše. Přijeli jsme do Poruby s tím, že budeme hrát z obrany a perfektně pokrývat soupeřovy hráče, ale propadali jsme. Na co jsme naše hráče vysloveně upozorňovali, to nesplnili. Věděli jsme, že Poruba má parádní mužstvo, hrála výborně, ale propadli jsme v defenzivní činnosti.