Poruba prohrála regionální derby s Frýdkem-Místkem a posun tabulkou se nekoná

30.01.2019, Aleš Koubík

Regionální derby výrazně mělo naklonit misky vah v bojích o playoff a tak se i stalo. Frýdek-Místek přijel do Poruby s Nickem Malíkem v brance a nakonec to byl právě syn bývalého obránce Marka Malíka, který doháněl porubské hráče do úzkých. Skóre otevřel až ve druhé třetině obránce Bartko svižnou střelou nad beton Kůdely. Záhy se podařilo vyrovnat Tomanovi střelou do poloprázdné branky po skvělé přihrávce Káni. Pak si však vzali slovo hosté a třemi branky naklonili zápas na svou stranu. Dvakrát se prosadil Štěpán Novotný a jednou přesnou střelou od modré čáry obránce Hrachovský. Domácí sice snížili v přesilové hře pět na tři zásluhou Kanka, ale při pětiminutovém vyloučení Vymazala pečetil výhru nedalekého rivala Kofroň. RT TORAX prohrál ve slezském derby a výrazně se mu vzdálily příčky zaručující playoff, naopak Frýdek-Místek dál mohutně finišuje.

CHANCE LIGA - 52.kolo st 30.1.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
HC Frýdek-Místek
2:5(0:0, 1:4, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Toman (J. Káňa, Vymazal), 48. Kanko (J. Káňa) – 22. Bartko (Kofroň, Christov), 27. Novotný (Martynek, Klimša), 28. Hrachovský (Mikulík), 34. Novotný (Martynek, Mikulík), 56. Kofroň (Mikulík, Husák). Rozhodčí: Cabák, Dědek – Konvička, Gančarčík. Vyloučení: 6:5, navíc Vymazal (POR) TH. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 640. Střely na branku: 20:32 (8:10, 7:12, 5:10). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Ovčačík, Urbanec, Padrnos, Šnajnar, Pastor, Mamayev – J. Káňa, Kanko, Toman – Guman, Vymazal, Dufek – Ďurač, T. Jáchym, Alexeyev (od 42. Ollender) – Baláž, Václavek, Illéš.
HC Frýdek-Místek: Malík – Husák, Haman, Zahradníček, Bartko, D. Stránský, M. Adámek, Hrachovský – Mikulík, Novotný, Martynek – Christov, Motloch, Kofroň – Klimša, Peterek, Rudovský – J. Kalus, Kaukič, Flok.

Hvězdy zápasu

Štěpán Novotný (JFM) (2+0)
Jan Káňa (POR) (0+2)
Milan Mikulík (JFM) (0+2)

Martynek i Novotný orazítkovali tyčky, Guman byl příliš blízko brankáři

Úvodní nápor obstarali hosté a po obkroužení branky Martynkem zvonila boční tyč. Následná střela Zahradníčka skončila v lapačce Hynka Kůdely. Nicka Malíka prověřil na začátku druhé minuty střelou do betonu Dufek. Možnost početní výhody dostali už ve čtvrté minutě Frýdeckomístečtí a před Kůdelou bylo pořádně horko. Nejprve střílel z levého kruhu Mikulík, který se posléze dostal ještě do sóla, jenž bekhendem zakončil mimo branku. Největší šanci měl však Štěpán Novotný, který rozezvučel po střele z mezikruží tyč! Poruba se do gólové šance dostala v osmé minutě, kdy Dufek prošel jako nůž máslem přes tři bránicí hráče a předložil kotouč do brankoviště Gumanovi, jenž z těsné blízkosti Malíka neprostřelil. Vzápětí domácí rychle přešli do útočného pásma a Baláž po přenechání kotouče od Václavka jen těsně minul levý roh branky. Šance se postupem času vytrácely a nedostavily se ani v početní výhodě ostravského celku. Převládal urputný hokej bez chyb na obou stranách. Pomyslně vztyčený prst představovala jen dorážka Václavka po střele Pastora do výstroje Malíka. Ojedinělá příležitost sedla i na hokejku hostujícího Klimši, jenž po přihrávce Peterka pálil těsně kolem pravé tyče. První periodu zakončil individuální akcí Radim Toman, který netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

Dva zásahy do černého v podání Novotného a jedna tyč

RT TORAX se tentokrát snažil zahájit třetinu aktivněji, a to se podařilo. Po buly ve středním pásmu a nahození Jana Káni se dostal do příležitosti Kanko, ale jeho pokus proletěl těsně nad brankovou konstrukcí. Otřepané nedáš-dostaneš se hned přihlásilo o pozornost. David Kofroň získal v obranném pásmu kotouč a nabruslil s ním až do pásma, kde přihrál do druhé vlny Janu Bartkovi, který v čase 21:09 nachytal Kůdelu střelou mezi lapačku a beton. Frýdeckomístecké vedení však netrvalo dlouho. Vymazal nahodil kotouč na branku, který se po odrazu dostal k Janu Káňovi. Nejproduktivnější hráč domácích zadovkou nasměroval kotouč na zcela volného Radima Tomana, jenž v čase 23:04 po zemi zametl za bezmocného Malíka. Obrátit vývoj utkání mohl ve vlastním oslabení Alexejev, ten však po přihrávce Jáchyma nezamířil přesně. Krátce po uplynutí početní výhody se prosadili hosté. Martynek našel před brankou nehlídaného Štěpána Novotného, který v čase 26:32 učebnicovým stylem překonal forhendovou kličkou Hynka Kůdelu. Navíc za pouhých čtyřiačtyřicet vteřin při hře čtyři na čtyři propálil po vyhraném buly vše, co stálo v cestě Ondřej Hrachovský a světelné tabule ukazovaly čas 27:16. Ostravané měli možnost ke snížení stavu, ale nabídnutou přesilovou hru čtyři na tři nevyužili. Naopak to byl Frýdek-Místek, jenž dostával soupeře pod obrovský tlak. Ve čtyřiatřicáté minutě nejdříve vybídl Martynek ke skórování Mikulíka, jemuž sjel kotouč z čepele. Martynek však dobruslil volný puk a nabídl ho tentokrát zcela volnému Štěpánu Novotnému, který z prostoru levého kruhu chladnokrevně překonal v čase 33:27 Kůdelu. Běžela osmatřicátá minuta a při signalizované výhodě napálil Štěpán Novotný druhou tyč v utkání. Ač se hosté snažili přidat další branku během přesilové hry, tak se již nestalo a pětibranková druhá perioda skončila.

Snížení Kanka v početní výhodě k obratu nevedlo

Začátek závěrečné třetiny byl ve znamení řady nepřesností a několika zakázaných uvolněních. Přeskupené formace přinesly probuzení porubského týmu a střela Pastora po ledě jen těsně neskončila za gólmanem Malíkem. Hosté leč se spíše stáhli do defenzívy, mohli skóre navýšit. Nejprve zakončoval situaci dvou na jednoho Christov, který blafákem nepřekonal Kůdelu. Posléze to zkusil bekhendem Peterek, jenž trefil čtvrtou tyč frýdeckomísteckého týmu v zápase! Záhy museli na trestnou lavici Husák s Motlochem a nabídnutou přesilovou hru pěti proti třem využil doklepnutím do prázdné branky Petr Kanko, jehož v čase 47:41 našel zpoza branky Jan Káňa. Devět minut před třetí sirénou se do stoprocentní šance dostal Tomáš Jáchym, ale tváří v tvář proti Malíkovi neuspěl. Ironií osudu bylo pro porubský celek i následné vyloučení Dufka za nedovolenou výstroj, při kterém si z útočného pásma udělali střelnici Bartko s Husákem, ale Kůdela statečně odolal. Závěrečný tlak Poruby byl předčasně zmařen v čase 54:05, kdy byl vyloučen na pět minut za sekání Michal Vymazal. Snížit přeci jen mohl Guman, ale jeho nájezd po vystihnutí nepřesné přihrávky skončil na betonu Malíka. Definitivní pojistku dal výsledku David Kofroň, jenž nabruslil do pásma po levém mantinelu, sjel si na vrcholek kruhu a v čase 55:24 střelou do víka zvýšil vedení svého týmu o tři branky. Upravit výsledek mohl ještě v posledních vteřinách Martynek, ale Kůdela byl na místě. Nicméně to nic nezměnilo na porážce porubského celku.

Ohlasy k utkání

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): V prvé řadě musím zmínit, že máme obrovské problémy se sestavou, hráli jsme na pět beků, v první třetině odstoupil Patrik Urbanec. Za pět dnů na tři zápasy je to v takto malém počtu opravdu šílenství. Na začátku to zřejmě asi ještě nebylo úplně znát, protože tam jsme hráli slušně, ale s přibývajícím časem nám síly oproti soupeři ubývaly, protože ten měl v pondělí volno a mohl se na nás více připravit a odpočinout si. Kromě situace dva na jednoho jsme si v první třetině nevytvořili nějakou gólovku, ale pak už odcházely ty síly. V závěru jsme protočili sestavu, soupeř ovšem odskočil na rozdíl tří branek, což už bylo hodně. Když jsme v přesilovce po krásné kombinaci snížili, tak jsme věřili, že bychom s výsledkem mohli ještě něco udělat. Vtom ale přišel faul zřejmě naopak a k tomu už bych se nerad vyjadřoval. Tam jsme hráli snad sedm osm minut ve čtyřech, což jsem ještě nezažil.

Vlastimil Wojnar (HC Frýdek-Místek): Troufám si tvrdit, že v tomto zápase jsme byli lepší. V prvních dvou třetinách jsme Porubu jednoznačně přehrávali ve všech situacích, ta poslední už byla trochu rozkouskovaná. Domácí jsme pustili do hry našimi dvěma rychlými fauly a s tím spojeným snižujícím gólem. Závěr jsme si pohlídali, nicméně zbytečně do toho vstupovali rozhodčí. Pro nás to jsou ale důležité tři body a nadále pokračujeme v boji o playoff.