Junioři odváží z Brna tři body

30.11.2006, Vladimír Vronka, Jiří Filip

Dnešní 25. kolo extraligy juniorů proti sobě postavilo domácí Kometu a hostující Sarezu. Tedy týmy, které spolu ještě před měsícem sváděli souboj o to, komu bude patřit v tabulce poslední místo. Dnes už je situace poněkud jiná, Ostrava má na Kometu 14ti bodový náskok. Tento rozdíl byl znát i na ledě. Sareza se v závěru první třetiny ujala vedení, které v polovině zápasu zvýraznila dalšími dvěma brankami, na 3:0 zvyšoval svou druhou trefou v zápase Jakub Dušek. Domácí sice bleskově snížili, ale dalšího gólu už se diváci nedočkali. Tři body po vítězství 3:1 putují do Ostravy.

- 25.kolo čt 30.11.17:00
HC Kometa Brno
1:3(0:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 32. Bakoš (Dej, Zábranský) - 19. Dušek (Svačina), 26. Sluštík (Měkýš), 30. Dušek (Svačina, Tejkl). Rozhodčí: Blecha - Drobilek, Svoboda. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 82. Střely na branku: 41:41.
HC Kometa Brno: Švaříček - Bakoš, Sokolovský, Vejvar, Fišera, Václavovič, Ekl, Koš, Žalud - Dej, Zábranský, Vincour - Grmela, Němec, Petružálek - Staša, Svoboda, Kočan - Zima, Touška, Stehlík
HC Sareza Ostrava: Iláš - Vajda, Tomis, Palík, Lyčka, Tinka - Dušek, Tejkl, Svačina - Adámek, Mikula, Mikeš - Mocek, Freiberg, Sluštík - Kopáč, Belanec, Šofér
První šanci registrovali diváci ve 3. minutě. Němec dával před branku Kočanovi, ten byl dobře hlídán dvěma hráči Ostravy, kteří mu nedovolili zakončit lépe než nad branku. Na brankáře hostí dotírali i Petružálek a Staša, který trefil jen boční síť. Pak už o sobě dali vědět i Ostravští. Domácí gólman si mohl vydechnout, když před brankou úplně volný Tejkl nezpracoval prudkou přihrávku Svačiny. V 6. minutě měli hosté výhodu přesilové hry, v ní měl dvě šance Tomis, nejprve ze skrumáže trefil pouze betony, další pokus skončil v lapačce brněnského brankáře. Ještě větší šanci měla Sareza v 10. minutě, když byli krátce po sobě vyloučeni brněnští obránci Bakoš s Vejvarem. Domácí hráči dobře pokryli prostor před brankou, takže snaha hostů se omezila pouze na střely od modré čáry. Z nich asi nejnebezpečnější byl pokus Svačiny, který se otřel o horní tyč. Kometa se více ke slovu dostala v 17. minutě, kdy měla po faulu Tomise výhodu přesilovky. V ní našel Zábranský před brankou Deje, puk ale zůstal pod ležícím Kláčem. Gólman hostí o chvíli později zlikvidoval i střelu Vincoura. V závěru třetiny se poprvé měnilo skóre utkání. Svačina vybojoval puk za brankou a Dušek ho poslal přesně pod horní tyč – 0:1.

Na začátku druhé třetiny ujel v oslabení Palík, na přesnější zakončení už mu nezbylo dostatek sil. Ve 25. minutě našlápnul u mantinelu Mocek, dostal se až před branku, tam ale ztroskotal na brněnském brankáři. O minutu později už se hosté prosadili. Při hře 4 na 4 zvýšil po přihrávce Měkýše Sluštík – 0:2. I nadále byli hráči v červeném nastěhovaní v útočném pásmu, domácí se osvobozovali pouze za cenu zakázaných uvolnění. Z úhlu dvakrát střílel Kopáč. Nejprve zleva a poté i z pravé strany. V obou případech nepřesně. Po něm to zpoza hráče zkoušel Belanec, Švaříček ztlumil kotouč vyrážečkou. V polovině utkání se Ostravští radovali potřetí. Svačinovu střelu Švaříček neudržel a před Duškem už byla pouze prázdná branka – 0:3. Ve 31. minutě šel na trestnou Mocek a Kometa dokázala v přesilové hře snížit, když nahození Bakoše od modré před brankářem tečoval někdo z hráčů, Iláš neměl šanci – 1:3. O pár vteřin později ale zachránil svůj tým před další brankou, když chytil gólovku Němce. Po něm to zkoušeli i Dej, který mířil nad a Svoboda, jehož střela skončila v Ilášově lapačce. Z náporu museli domácí přejít do obrany při přesilovce soupeře po faulu Němce. Jedinou práci měl Švaříček po střele Svačiny. Ten samý hráč pak svou další šancí udělal tečku za druhou třetinou, když se dostal až před brněnského brankáře, ten ho ale dokázal vybruslit a nepustil ho do zakončení.

Na první šanci závěrečné třetiny si diváci museli počkat až do 45. minuty, kdy šli hosté 2 na 1, Sluštík přihrával Freibergovi, ten zakončoval pouze do brankářovi výstroje. V následné přesilovce tečoval Dušek Měkýšovo nahození jen o centimetry vedle. Stejně skončil i pokus Deje na druhé straně, puk šel těsně vedle. Ve 49. zkoušel štěstí Petružálek, ale netrefil branku. Střelu Fišery z velké vzdálenosti Iláš bez problémů chytil. V 51. minutě hrálo Brno dvojnásobnou přesilovou hru. V ní znovu střílel Fišera. Tvrdost jeho střely pocítil Lyčka, který vpadl do pokusu brněnského obránce a dlouho pak zůstával v bolestech na ledě. S pomocí spoluhráčů byl odveden na střídačku do rukou lékaře. Zbytek oslabení hosté ubránili. A za chvíli už bylo rušno zase před domácí brankou, Tejkl trefil tyč, pokus Mocka Švaříček zalehnul. Další zákrok musel brněnský brankář vytáhnout při průniku Tomise. Po něm zakončoval krásnou akci Ostravy Měkýš tvrdou střelou, která ale mířila vedle. Hosté dohrávali zápas v oslabení, když byl pár vteřin před koncem ten samý hráč za zdržování hry vyloučen. To už ale na výsledku nic neměnilo. Sareza si za vítězství 3:1 odváží všechny body.

Jaroslav Beck (trenér HC Kometa Group): „ Nadřeme se a nic z toho. Leží na nás velká deka, nejsme stále schopní se z toho dostat. Tady v těch zápasech o všechno kluci makají, snaží se, ale pak udělají nějakou hrubou chybu a hned je z toho branka. Místy se zvedneme, ale nemá to zatím ještě dlouhodobější ráz.“

Vladimír Stránský (trenér HC Sareza Ostrava): „ Měli jsme po většinu utkání navrch. Ještě spoustu šancí jsme neproměnili, takže si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.“