Začíná osmifinále playoff, ve čtvrtek a pátek hostí Sareza Kadaň
Po dobu působení v první lize má Sareza nad Kadaní v minulých zápasech jasnou převahu. Ostrava dovedla do vítězství 9 utkání ze 14, z toho sedm v základní hrací době. To Kadaň vyhrála celkem 5 mačů, 2 zápasy se však nastavovaly. Pokud se budeme tedy dívat na tuto bilanci, měla by být Sareza v osmifinálové dvojici jasným favoritem. Také letos získala Ostrava s Kadaní více bodů než soupeř a to 4 – venku Sareza podlehla v prodloužení 3:2, když již ostravský celek vedl 2:0. Doma si hráči s duhovým pukem na prsou napravili reputaci výhrou 3:1.
Také další statistika nahrává Ostravě – po základní části čtvrté místo s 64 body, Kadaň o místo zaostává s 55 body. Jelikož Sareza skončila po 44 kolech nad Kadaní, sehraje první dvě utkání, stejně jako případný pátý zápas na domácím hřišti, což může být dalším rozhodujícím faktorem pro postup do dalšího kola. Na druhou stranu se nesmí zapomenout, že v posledních 10 kolech nedokázala Ostrava bez některých opor vyhrát, avšak Kadaň ve stejném období vyhrála pouze třikrát. Sareza nahrává návrat zraněných hráčů do hry, v poslední době již nastupovali Jirkové Řípa a Zdeněk a obránce Jan Tesařík.
Ve 44. kole oba osmifinalisté podlehli svým sokům. Kadaň doma nenašla recept na Beroun a podlehla 3:1, jediný gól si připsal Tomáš Chyba, kterého si můžeme pamatovat také z působení v Ostravě při hostování z Chomutova. Sareza začala své utkání v Olomouci přímo výborně, po trefách Adama Červenky a Víta Stránského vedla nad Kohouty již v 5. minutě 2:0. Ve 12. minutě však načal své loňské spoluhráče Petr Janečka a v následujících dvou třetinách domácí otočili skóre. Ostrava tak podlehla Olomouci 3:2.
Nejproduktivnějším hráčem Kadaně se v základní části stal Petr Derfler s 20 kanadskými body za 7 branek a 13 asistencí. Post nejlepšího střelce si s 11 přesnými zásahy rozdělili Vladislav Vrtek a Tomáš Polanský, dvorním nahrávačem Kadaně se stal Patrik Fink. V obraně se bodově nejvíce dařilo Filipu Vaněčkovi, jehož bodové konto se rozšířilo po letošní základní části o 11 (2+9) záznamů. Nejvíce trestaným hráčem byl Petr Derfler, kterému sudí vyměřili 71 minut. V bráně se střídali Miroslav Hanuljak s Jiřím Stejskalem, první jmenovaný nastoupil k 31 utkáním, v nichž měl průměr 2,75 inkasovaných branek na zápas.
Letošní vzájemné duely v základní části
16. kolo: SK Kadaň - HC Sareza Ostrava 3 : 2 po pr. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Derfler (Spitzer), 56. Vrtek (Jan Bauer, Derfler), 63. Vrtek (Hlubuček, Brňák) - 29. Boháč (Ovšák), 31. Boháč (Šebesta, Palík).
více o zápase
24. kolo: HC Sareza Ostrava - SK Kadaň 3 : 1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Hubáček, 36. Boháč (Pavelek, Tesařík), 48. Rimmel (Pavelek, Holík) - 19. Bauer (Derfler, Duba).
více o zápase
Poslední kolo obou týmů
HC Sareza Ostrava
44. kolo: HC Olomouc - HC Sareza Ostrava 3 : 2 (1:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Janečka (Luňák, Vrdlovec), 36. Luňák (Brančík, Štach), 47. Žajgla (Brančík, Luňák) - 4. Červenka (Najdek), 5. Stránský (Gelačák).
více o zápase
SK Kadaň
44. kolo: SK Kadaň - HC Berounští Medvědi 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Chyba (Kadlec) - 5. Křesťan, 17. Appel (Frolík, Slížek), 32. Novotný (Frolík, Slížek).
více o zápase
Sestavy obou soupeřů v posledních zápasech
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Buček, Gelačák, Tesařík, Vajda, Vnenk, Tomis - Červenka, Najdek, Zdeněk - Dušek, Řípa, Mikula - Urban, Novák, Stránský - Mocek, Hubáček, Glas - Bartošek.
SK Kadaň: Stejskal - Mašek, Spitzer, Hlubuček, Pospíšil, Všetečka, Růžička, Freiberg, Veverka, Jakub Bauer, Fábry, Stehlík, Pražák, Kadlec, Vrtek, Chyba, Bauer Jan.
Ligová bilance HC Sareza Ostrava - SK Kadaň
|
Statistiky soupeřů v základní části
|
Z historie kadaňského hokeje
První hokejová klání se odehrála v Kadani již v roce 1945, dva roky poté vznikl Hockeyový odbor a zanedlouho hokejový tým Tatran Kadaň, jenž hrál I. A. třídu západočeské župy. Ke konci padesátých let se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska, ve které se objevil jak Tatran, tak i Slovan Kadaň. V roce 1970 se Slovan stal vítězem I. A. třídy, ale postupu do oblastní soutěže se nedočkal. Rok nato se sloučila mužstva Slovanu Kadaň a DNT Tušimic do jednoho s názvem TJ DNT Kadaň.
Nově vzniklý tým hrál v krajské soutěži a svými výkony si vybojoval postup do hokejové divize, v níž na dlouho setrval. Reorganizace hokejových soutěží určila Kadani krajský přebor. Sezóna 1980/1981 se dokonce odehrála bez Kadaně. Každoroční změny v organizaci soutěže vedla ke všeobecnému znechucení hrát a tak se v roce 1987 ustanovilo nové DNT Kadaň, které mělo jasný úkol - vybojovat II. ligu a to se kadaňským hráčům nakonec nepovedlo, když v postupových bojích nestačili na Sušice.
V roce 1991 se zkolaudoval zimní stadion a vznikl samostatný hokejový klub - Sportovní klub Kadaň. Ten sice v daném ročníku nepostoupil, ale díky zrušení TJ VTJ Litoměřic se celek objevil pro následující rok ve II. lize. Ale jen na jeden rok, jenže po třech letech v regionálním přeboru se Kadaň vrátila do druhé ligy. Rok poté válčila neúspěšně o postup do I. ligy, ale až druhý pokus v sezóně 1997/1998 druhou nejvyšší ligu přinesl. Největšího úspěchu se prozatím dočkala v soutěžním ročníku 2001/2002, prvně se probojovala do play-off, na suverénní Liberec však nestačila.