Záchranářské práce zahájí Porubští v Třebíči

Záchranářské práce zahájí Porubští v Třebíči

Adam Bagar, 03.02.2009
Hokejisté VOKD Poruby nemají před sebou vůbec jednoduchý úkol. Vstupují totiž do play out s desetibodovou ztrátou na záchranu. Podaří se jim nakonec uchovat první ligu také pro následující sezónu? Již první utkání na ledě Třebíče určitě hodně napoví o šancích Poruby ve čtyřčlenné skupině, která krom Ostravanů a jejich středečního soupeře zahrnuje také Berounské Medvědy a severočeský Most. Utkání se odehraje ve středu 4. února od 18:00 hod. Pokud se nechystáte přímo na třebíčský zimní stadion, můžete utkání sledovat z tepla svého domova alespoň prostřednictvím tradičního online přenosu.

SK Horácká Slavia Třebíč

Hokejisté Třebíče vstupují do bojů o udržení se v první hokejové lize z nejlepší pozice. Na Most, který okupuje momentálně patnáctou příčku, tedy první sestupovou pozici, mají náskok sedmi bodů. Poslední zápasy navíc přinesly výsledkový vzestup. Posledních pět utkání nadstavbové části odehrála Horácká Slavia na výbornou. Body si nepřipsala pouze v tradičním derby s jihlavskou Duklou, která byla o branku šťastnějším týmem. Jenže další čtyři mače odehrál středeční soupeř Poruby ve velkém stylu – čtyři výhry a skóre 19:5. Na Třebíči si vylámali zuby Beroun, Most, Havířov a Chrudim, která odjížděla z třebíčského ledu se sedmibrankovým debaklem. Obě vzájemná střetnutí s Porubou dokázali Horáci v letošní sezóně proměnit v zisk tří bodů, což rovněž nahrává tomu, že celek z Vysočiny bude v utkání favoritem.

Nejproduktivnějším hráčem po základní části třináctého týmu tabulky je Lukáš Nahodil se čtyřiatřiceti body (12+22). S šestibodovým odstupem pak zaujímají druhou a třetí příčku v třebíčském týmu Martin Čech a Petr Zahradník. Nejvíce vstřelených branek zaznamenal právě osmnáctigólový útočník Martin Čech. Nejtrestanějším hráčem je Martin Havran s počtem osmašedesáti trestných minut. V brance dostává nejvíce příležitostí Jakub Lev, avšak nejlepší statistiky jsou k vidění u Pavla Míči, jehož procentuální úspěšnost je na čísle 92,51% a průměr branek na zápas na metě 2,25.

31. ledna skončil přestupní termín, a tak Třebíč neponechala nic náhodě a do svého týmu přinesla několik posil, ovšem někteří hráči rovněž zamířili do jiných klubů. Zde je následující výčet změn v třebíčském kádru:

brankář Martin Růžička - hostování + stř. start do Pardubic
obránce Lukáš Komárek – stř. start z Hodonína
obránce Martin Havran - stř. start do Jindřichova Hradce
obránce Jan Koktan - stř. start do Tábora
útočník Vladimír Stejskal - stř. start do Jindřichova Hradce
útočník Petr Obdržálek - stř. start do Hodonína
útočník Michal Kaňka – stř. start z Benešova
útočník Zdeněk Jurásek – stř. start z Hodonína
útočník Ville Mäkelä – stř start z Jindřichova Hradce
útočník Jan Buchtele – stř. start z Pardubic
hráči Peter Sojčík, Aleš Staněk, Vladimír Stejskal a Martin Havran mají navíc prodloužená hostování z brněnské Komety, respektive budějovického Mountfieldu.

Třebíčský Marek Kundela v útočné činnosti, naopak porubský Libor Gelačák při obranné práci.

HC VOKD Poruba

Celek VOKD Poruby naopak nevstupuje do play out v příliš nadějné pozici. Na čtrnácté místo zaručující účast v první lize také v sezóně 2009/2010 ztrácí již deset bodů. Ve hře je však stále bodů šestatřicet, a tak porubští hokejisté v čele s hlavním koučem Kamilem Kašťákem udělají vše pro to, aby se zachránili. Jenže v posledních kolech nadstavbové části si příliš Poruba sebevědomí nezvedla, když prohrála čtyřikrát v řadě a navíc opět měla problém se střílením branek. Pouze Berounští Medvědi nasázeli v dosavadním průběhu méně gólů než porubské VOKD. Když se k tomu přidá nejvyšší počet inkasovaných branek v soutěži, je poslední šestnáctá pozice celkem logickým vyústěním.

Tabulce produktivity porubského týmu vévodí Robert Najdek s pětadvaceti body (9+16). Za porubským kapitánem je na druhé příčce produktivity Adam Červenka, jenž je s třinácti brankami také nejlepším střelcem týmu. Nejlepším obráncem je patnáctibodový Milan Ovšák, kterému patří se ziskem čtyřiaosmdesáti trestných minut také pozice zlého muže prvoligového ostravského týmu. V brance se v posledních kolech představila posila Martin Štefl. Tomu první čtyři mače vyšly dle představ, ale následná utkání ho obrana nechala na holičkách, když inkasoval od Jihlavy, Chrudimi a Vrchlabí celkem patnáct branek, čímž si značně pohoršil své statistiky – průměr branek na zápas 3,32 a procentuální úspěšnost 90,38%.

Také Porubští zaznamenali před vypršením přestupního termínu několik změn v týmu. Zde je následující výčet:

útočník Erik Hrňa - hostování z HC Oceláři Třinec
útočník Martin Podešva – hostování z HC Oceláři Třinec
útočník Dalibor Sochorek - stř. start z Valašského Meziříčí
útočník Jakub Dušek - návrat z hostování (z Orlové)
útočník Ivo Mocek - odchod do Basingstoke (GB)
Někteří hráči Poruby mají navíc povolení vyzkoušet své dovednosti jak ve druhé lize, tak i v extralize formou střídavých startů. Tomáši Vošvrdovi, Werneru Hartmanovi, Vladimíru Svačinovi a Romanu Szturcovi byly zrušeny střídavé starty do Poruby.

Vyrovnávací branka Jana Kolaříka v domácím utkání s Třebíčí, která si přesto odvezla z Poruby tři body za výhru 3:1.

Tabulka skupiny play out

1. SK Horácká Slavia Třebíč  131:149   54 b.
2. HC Berounští Medvědi       83:125   51 b.   
3. HC Most                   111:162   47 b.
4. HC VOKD Poruba             93:162   41 b.

Hrací systém play out

Zápasy o udržení se hrají čtyřkolově každý s každým (tzn. s každým soupeřem dvě utkání na domácí půdě a dvě na cizím hřišti) se započítáním všech bodů ze základní části. Do druhé hokejové ligy přímo sestupují mužstva umístěná ve skupině o udržení na 3. a 4. místě.

Letošní vzájemné duely obou soupeřů

7. kolo: HC VOKD Poruba – SK Horácká Slavia Třebíč 1 : 3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
34. Kolařík - 12. Sojčík (Otčenáš), 40. Přibyl (Čech), 50. Obdržálek (Zahradník).
více o zápase

22. kolo: SK Horácká Slavia Třebíč - HC VOKD Poruba 4 : 1 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
30. Sojčík (Klejna, Rákos), 35. Stejskal (Nahodil, Sojčík), 43. Zahradník (Hrbáček, Vrba), 44. Nahodil (Burian V.) - 60. Červenka (Holuša).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

SK Horácká Slavia Třebíč: Lev - Hrbáček, Havran, Sedláček, Kaláb, Sláma, Bulička, Koktan - Čech, Zahradník, Vrba - Burian V., Nahodil, Stejskal - Pšurný, Barus, Sojčík - Přibyl, Staněk, Obdržálek - Vítek.

HC VOKD Poruba: Štefl - Ovšák, Vnenk, Voráček, Tesařík, Vajda, Rangl - Červenka, Zdeněk, Mikula - Kolařík, Rehuš, Domian - Gelačák, Bursík, Šedivý - Bartošek, Jelšík, Mocek.

Ligová bilance HC VOKD Poruba - SK Horácká Slavia Třebíč

Poruba – Třebíč Výsledky Bilance
2004/2005 I. liga 3:2, 1:0, 2:7, 3:4 2 – 0 – 0 – 0 – 2 9:13
2005/2006 I. liga 4:1, 2:1, 2:5, 1:2 2 – 0 – 0 – 0 – 2 9:9
2006/2007 I. liga 0:2, 3:0, 2:1, 3:4 2 – 0 – 0 – 0 – 2 8:7
2007/2008 I. liga 2:1, 1:2, 4:2, 2:3sn 2 – 0 – 0 – 1 – 1 9:8
2008/2009 I. liga 1:3, 1:4 0 – 0 – 0 – 0 – 2 2:7
Celkem 8 – 0 – 0 – 1 – 9 37:44

Z historie třebíčského hokeje

Město Třebíč se může pochlubit jednou z nejstarších hokejových tradic v zemi, první hokejové utkání sehráli 25. prosince 1926, kdy DSK Třebíč remizoval 1:1 s celkem Brünner EV. Horácká Slavia Třebíč vznikla v roce 1928 a společně s DSK Třebíč dosahovala významných sportovních úspěchů. V sezóně 1930/1931 se Slavia stala mistrem Západomoravské župy. Pro Horáckou Slavii byla nejúspěšnější sezóna 1939/1940, kdy se stala mistrem župy a vybojovala si postup do první ligy. Hned v následující sezóně skončili hokejisté Slavie v československé nejvyšší soutěži na čtvrtém místě jako nejlepší moravský oddíl, ale v sezóně 1941/1942 sestoupila opět do nižší soutěže.

Po konci II. světové války si klub po triumfu v Horácké župě opět zahrál I. ligu, ve které se udržel dvě sezóny. Hráči se pak rozprchli především do Brna, kde dosahovali největších svých úspěchů. V roce 1955 se v Třebíči sloučily hokejové týmy do jednoho s názvem Spartak Třebíč a ten tři roky poté zvládl kvalifikační boje o II. ligu. V 70. letech přešel klub pod Západomoravské strojírny - TJ Elitex Třebíč a tým po reorganizaci soutěží nestačil na I. NHL a hrával v krajském přeboru. Následující dekáda přinesla herní vzestup, který vyvrcholil zaprvé v roce 1991 přejmenováním týmu na Horácká Slavia Třebíč a hlavně postupem v sezóně 1996/1997 do I. ligy.

Největšího úspěchu v ní dosáhli v ročnících 1999/2000, kdy tým obsadil druhou příčku po základní části, ale ve čtvrtfinále nestačil na hokejisty Mělníku, a 2001/2002 - to se Třebíči podařilo zopakovat výborné umístění z před dvou let a co víc, přes Opavu postoupila do semifinále, kde nestačila na Duklu Jihlava. Třebíč, ač má kádr složen převážně z mladých hráčů, hrává stabilně na příčkách zaručujících závěrečné boje, důkazem například ročník 2006/2007, kde obsadil šestou příčku. O rok později obsadil tým 6. místo v moravské části tabulky, ale neprošel přes Hradec Králové do čtvrtfinále a sezónu ukončil již v půli února.