Začátek nového ligového ročníku je tady! Poruba v sobotu vyzve Šumperk

Pavlína Vítková, 09.09.2021
Už v sobotu 11. září odstartuje nový ročník Chance ligy. A Poruba v prvním kole vyzve na domácí půdě šumperské rivaly. Hostující celek navíc aktuálně vede kouč Martin Janeček, který v podstatné části minulé sezony trénoval i porubský výběr. Utkání tak dozajista nabídne zajímavou podívanou.

Vzájemné zápasy v minulé sezoně

Před rokem (v sobotu 26. září) slavila Poruba výhru na domácím ledě. Po gólech Špačka, Korkiakoskiho, Pořízka a Kanka zvítězila rozdílem 4:1. Za Draky se trefil Spratek. Ve středu 20. ledna pak RT TORAX zamířil do Šumperka. Zde opět vyhrál, tentokrát rozdílem 3:1. Ostravskými střelci byli Žolobov, Korkiakoski a Szathmáry, na opačné straně skóroval Baláž.

Šumperské posily

Do Šumperka se před letošní sezonou vrátilo hned několik bývalých hráčů. Konkrétně návraty hlásí odchovanci Tomáš Drtil, Lukáš Žálčík, Denis Kindl či Daniel Vachutka. Kromě toho získali Draci také brankáře Vojtěcha Mokrého nebo útočníka Tomáše Vildumetze.

Letní příprava Šumperka

Draci zahájili zápasovou šňůru 29. července s Novou Pakou (výhra 4:1). Následně se utkali s extraligovými Vítkovicemi (prohra 4:5) a plzeňskými Indiány (výhra 3:1). Z prvoligových týmů narazili na Přerov (prohra 2:3p a výhra 3:1), Vsetín (výhra 4:1 a remíza) a Frýdek-Místek (výhra 2:3sn).

Nejproduktivnějším šumperským hráčem byl v přípravě Rok Macuh (5+2), dále Denis Kindl (3+4) a Lukáš Žálčík (2+5). Poslední jmenovaný se pro zajímavost v sezonách 2018/2019 a 2019/2020 dokonce stal druhým nejlepším kanonýrem Chance ligy. Nejčastějším střelcem byl Tomáš Drtil (27 střel), nejpřesnějším Rok Macuh (21,7 %). Na vhazování pak dominoval Denis Kindl (58,7 %). Kindl měl rovněž nejlepší průměr bodu na zápas (1 bod/zápas). Kategorii plus/mínus ovládl Martin Pěnčík s výsledkem +9, následovali Daniel Vachutka a Lukáš Kučera (oba shodně +6).

Naopak nejtrestanějšími hráči Draků byli Macuh a Drtil, oba si vykoledovali 10 minut. Šumperskou slabinou pak byly přesilové hry - Draci si je totiž otestovali hned dvaatřicetkrát, využili však pouze tři z nich.

Šumperk v sezoně 2020/2021

Draci v minulé sezoně obsadili 17. místo v prvoligové tabulce. Ve 34 zápasech vyválčili 24 bodů za 7 výher a 27 proher. Jejich nejproduktivnějším hráčem uplynulého ročníku byl Tadeáš Jaroš (12+16). Ten už ale zamířil ze Šumperka do nejvyšší francouzské soutěže (konkrétně do klubu Anglet). Za ním v produktivitě skončili Jozef Baláž (10+10) a Jan Milfait (6+14). Milfait si však také našel nový tým, posílil konkurenta z Ústí nad Labem.

V průměru Šumperk vyslal na bránu 27,62 střel za zápas (oproti tomu Poruba 32,09). Jeho hráči pak v průběhu sezony museli 126 krát hrát v oslabení. To ubránili jen v 70,63 procentech případů, v tomto ohledu byli nejhorší v celé soutěži (např. Poruba zvládla ubránit 86,47 %).

Shrnutí porubské přípravy

RT TORAX v letní přípravě odehrál 8 zápasů, ve kterých vyzval Kopřivnici, Jastrzębie, Prostějov, Zvolen a Tychy. Na konto si připsal 5 výher a 3 prohry. Nejlepším střelcem přípravy se stal Dominik Hrníčko (5 gólů), následovali Tomáš Guman a Marek Špaček (oba 4 góly). Nejčastějšími nahrávači byli Michal Vachovec, Sam Bitten, Dušan Žovinec a Šimon Szathmáry (všichni zapsali 4 asistence). Dlouhodobou ofenzivní oporou je pak finský kanonýr Markus Korkiakoski, který však letos nenaskočil do tolika přípravných zápasů. Za poslední tři sezony, tedy od jeho příchodu do Chance ligy, však ve 144 odehraných zápasech posbíral už 151 bodů. Chlubí se tedy průměrem 1,049 bodu na zápas.