Vzpomínky na hromadnou bitku žáků Sarezy a Olomouce

Adam Bagar, 19.07.2011
Od oné události sice uběhly již téměř čtyři roky, ale stále se o tom mezi jednotlivými přímými aktéry i kluby hovoří. Jedná se o hromadnou bitku žáků deváté třídy. A v hlavních rolích jsou porubští a olomoučtí hokejisté, v tomto případě spíše boxeři. Trio rozhodčích určitě tehdy nemělo vůbec jednoduchou úlohu. Přitom po celou dobu mače nic nenasvědčovalo, že by mělo dojít k takovému výraznému sporu. Potyčky pravděpodobně dopadly remízou, ale na ledě tehdy zvítězila Sareza 6:4. Na utkání vzpomínali obránce Ondřej Lužný a útočník Tomáš Němec. V těle článku naleznete také videa z této události.

HC Sareza Ostrava – HC Olomouc 6 : 4 (2:1, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky Sarezy:
4. Palkovič (Gonda), 6. Gonda (Němec), 29. Němec (Gonda), 36. Gonda (Řehulka, Palkovič), 47. Palkovič (Franek), 54. Němec.

Sestava Sarezy: Konvička - Franek, Jasiok, Lužný, Puškár, Radosta, Dusík, Telička - Palkovič, Chaloupka, Řehulka, Štefek, Gonda, Němec, Dominec, Otawa, Šindelka, Sochorek.

16. prosince roku 2007 sehrála devátá třída ještě tehdejšího celku HC Sareza Ostrava klasické ligové střetnutí se stejně starými hráči Olomouce. Vše probíhalo naprosto normálně, jenže závěr utkání se stal doslova památným, když na ledě vznikla hromadná bitka obou táborů, na kterou se dodnes stále vzpomíná.

„Bitka vznikla tím, že olomoučtí hráči neunesli prohru,“ říká útočník Tomáš Němec a doplňuje jej také spoluhráč Ondřej Lužný. „Na první bitku si už vůbec nepamatuji, ale tu druhou vyprovokoval Michal Franek. Jenom proto, že mu vjel olomoucký gólman do cesty a už se to zase mlelo,“ směje se dnes již osmnáctiletý obránce.

A kdo v té době porubskou devítku trénoval? „V té třídě jsme měli, myslím, dva trenéry. Na začátku pana Rambouska, ale ten šel potom do dorostu a k nám přišel pan Trojan. Takže myslím si, že nás při tom utkání trénoval pan Trojan“ pátrá Lužný ve své paměti. „Trenérovi se to samozřejmě nelíbilo a říkal, že jsme blázni nebo něco takového,“ doplňuje Němec.

Po zápase šel hokej a jakékoliv fair play stranou a hokejové kluziště se změnilo v rozsáhlý boxový ring, o čemž svědčí i slova Tomáše Němce. „Všichni se mlátili hlava nehlava, pamatuji si, že například naši tři hráči mlátili jednoho Olomoučáka, bylo tam dost vyšších trestů.“ A kdo byl v porubském dresu nejaktivnějším bijcem? „Za nás hrál, pokud se nepletu, Petr Chaloupka, tak určitě on,“ myslí si junior Ondřej Lužný.

Na serveru youtube video, které má dvě části, zhlédlo již téměř čtyřistatisíc lidí. „Na youtube je to již dlouho, tak proto to má tolik zhlédnutí,“ domnívá se Němec. „Spíše je škoda, že lidé ani pořádně neví, které týmy na videu figurují,“ mrzí Lužného.

„Určitě se čas od času na to video kouknu, připomenu si "staré“ časy a zavzpomínám na kluky, kteří už ukončili kariéru nebo hrají někde jinde,“ říká Lužný na závěr krátkého povídání. „Někdy se to objeví u někoho na facebooku, tak se na to rád podívám a připomenu si to,“ odpovídá téměř shodně také Němec.

Upozornění: Následující videa obsahují množství neslušných výrazů z úst přítomných rodičů.

Bitka HC Sareza Ostrava – HC Olomouc - 1. část

Bitka HC Sareza Ostrava – HC Olomouc - 2. část