Výsledek je trochu i zklamání, krčí rameny Vladimír Svačina

Lucie Hromádková, 16.01.2008
První utkání brněnské Komety pod taktovkou Vladimíra Kýhose a jeho asistenta Vladimíra Petrovky se prvoligovým hokejistům povedlo. Po třech novoročních prohrách se jim podařilo zvítězit nad ostravskou Sarezou. Výhra to sice byla těsná, 2:1 po gólech Černého, Čecha a Kolaříka. Krom trenérů obou soupeřů středečního podvečera se k utkání vyjádřil Vladimír Svačina, asistent jediné ostravské branky, a brněnský veterán Miroslav Barus.

První hodnocení zápasu v brněnském působišti si odbyl nový kouč Komety Vladimír Kýhos: „První třetinu jsme byli v křeči, kluci hodně chtěli, ale moc se nám nedařilo. Před druhou částí hry jsme si rozebrali chyby a po zbytek zápasu jsme hráli lépe.“ Prvního tréninku se kouč zúčastnil v úterý, premiérové utkání pak vedl o den později.

„Zápas mi ukázal, že kluci jsou bojovníci, že chtějí vyhrávat a že na ledě nechají všechno, když o něco jde. Ten mančaft třikrát za sebou prohrál, což není na psychiku příjemné. Proto ta první třetina vypadala tak, jak vypadala. Nenahráli jsme si puk, létal nám vzduchem, ale motivace tam byla,“ vidí pozitiva trenér Kýhos. „Zapracovat musíme na hodně věcech, taky musíme posílit, alespoň jednoho beka a dva útočníky, protože ten kádr je pro play-off příliš úzký,“ je si vědom. „Chtěl bych poděkovat fanouškům, že nás s asistentem přivítali, doufám, že jsme jim udělali radost tím, že jsme vyhráli,“ uzavřel Vladimír Kýhos.

Jeho ostravský protějšek, Jan Vavrečka, byl se hrou svého mužstva i přes prohru spokojen: „Musím Kometě poblahopřát k vítězství. Já jsem ale s naším výkonem také spokojen, protože máme stále marodku a chybějí nám hráči. Myslím, že kluky musím pochválit.“ Utkání pak shrnul do hlavního bodu: „Byl to zápas dvou drobných chyb, kdy jsme trošku zapomněli na hráče za sebou a Brno toho, jakožto kvalitní tým, využilo. Kdyby k chybám nedošlo, mohlo to být i 0:0.“

Přesto však jedno negativum ve hře ostravské Sarezy našel. „Nebyli jsme moc aktivní ve střelbě. Jinak jsme ukázali, že i s takovým mančaftem, jaký teď máme k dispozici, se dá hrát dobrý hokej,“ oceňuje Vavrečka. „Kometa byla psychicky dole, protože je to jednoznačný adept na vítězství ve východní skupině. Ty tři porážky ji trochu srazily, proto byl ten dnešní duel pro ni hodně důležitý,“ ví ostravský kouč.

Dlouhodobým tahounem brněnských hokejistů je Miroslav Barus. Zkušený hráč zhodnotil novou situaci Komety: „Dnes to bylo takové poznávací, kouč byl včera poprvé na tréninku, on poznává nás, bude to ještě chvíli trvat, než začneme hát to, co po nás vlastně chce. To nejde ze dne na den.“ V zápase hubeném na góly nebyla příliš vidět nějaká změna v řešení přesilových her: „Přesilovky byly úplně stejné jako za trenéra Čady, na změnu ještě nebyl čas. Nový kouč nás nabádá k pohodě a klidu. I když to nebylo v první třetině vidět, tak se snaží vytvořit pohodu bez stresu a nervů. My i on víme, do čeho jsme vstoupili. Devět zápasů před play-off je opravdu malá porce, abychom změnili všechno podle přání pana Kýhose. Určitě se dá ale udělat ještě kus práce.“

Barus, stejně jako ostatní v brněnském klubu, ví, že na změny zatím nebylo příliš času. „Kouč nám na tréninku nastínil, co po nás bude chtít. Jeden trénink moc nevyřeší, takže jsme hráli to, co jsme měli zažité. Akorát se tam udělala malá změna v napadání,“ popisuje. Hodnocení celého klání pak uzavírá stručně: „Ulevilo se nám po našem prvním gólu. To nás nakoplo a pak se nám hra začala více dařit.“

U jediného gólu Sarezy byl dvacetiletý útočník Vladimír Svačina. Po jeho asistenci otevřel skóre utkání Jan Kolařík. Branka v Jarinově kleci z 14. minuty byla však zároveň i posledním střeleckým kouskem hostů. „Byli jsme přesvědčeni, že můžeme v Brně vyhrát, pokud budeme hrát odzadu a nebudeme blbnout. Pak by to mohlo být otevřené na obě strany,“ říkali si Ostravští před zápasem. „Zahráli jsme letos asi nejlepší utkání proti Kometě, takže je výsledek nakonec trochu i zklamání. Měli jsme možná i smůlu, nedali jsme několik šancí,“ vidí příčiny těsné prohry útočník, jehož tým nedávno oslabilo mnoho odchodů. „Oslabení jsme sice byli, ale do hry se zase dostávají mladí a to není na škodu,“ uzavírá mladý Svačina.