Výhry nad Drtiči nám pomůžou. A Draci? Jsou to komedianti, říká Tomáš Káňa

Výhry nad Drtiči nám pomůžou. A Draci? Jsou to komedianti, říká Tomáš Káňa

R. Chyla, A. Bagar, 21.01.2018
Tomáš Káňa. Hráč s velkým H, na kterého se v 52. minutě svalila lavina euforie z porubské střídačky i samotných tribun. Dlouho vyrovnaný šlágr mezi Porubou a Hodonínem totiž muž s číslem 79 rozhodl, čímž poslal Drtiče do kolen a HC RT TORAX zase poslal do čela tabulky. „Hodil jsem mu to do bekhendu mezi nohy a naštěstí to prošlo,“ vrací se ke své veledůležité trefě, kdy potrestal chybu Jana Matějky na útočné modré.

NÁVRAT KRÁLE! PORUBA SRAZILA GÓLEM TOMÁŠE KÁNI DRTIČE POPÁTÉ V ŘADĚ A JE ZNOVU V ČELE »

Porubští hokejisté znovu vládnou východní skupině druhé ligy. Díky výhře 4:2 nad hodonínskými Drtiči poskočili opět na vrchol a to právě před svého sobotního soupeře. „V první třetině jsme byli lepší tým, odskočili jsme jim a zaslouženě vedli 2:0. Ve druhé jsme trošku přestali hrát, ale od půlky zápasu jsme zase převzali aktivitu, což se pak projevilo těmi góly a šancemi, které jsme si vytvořili,“ hodnotí parádní bitvu dvou nejlepších, kterou už popáté v řadě zvládl lépe tým kolem trenérského dua Aleš Flašar – Tomáš Sršeň. „Pro nás je strašně důležité porážet takové týmy, je to psychická pomoc do playoff. Pak půjdou do zápasů určitě s větším respektem,“ tuší porubský ostrostřelec, který však ví, že ne vše je ještě ve starých kolejích.

HC RT TORAX prohrál před sobotním mačem dva zápasy v řadě a nechybělo mnoho, aby přišla prohra třetí. V zápase sice Porubští vedli 2:0, náskok ale ztratili a poté porubskou kocábku několikrát nad vodou podržel fantastický Hynek Kůdela. „Nevím, jestli šlo o nějaké podcenění, ale nám se to bohužel poslední dobou stává docela často, že z ničeho nic přestaneme hrát svou hru a z toho pramení šance soupeře. Nevím, čím to může být, ale musíme se na to soustředit, protože za chvíli už je playoff. Musíme se takových chyb vyvarovat, protože nás můžou dost stát,“ přemítá Tomáš Káňa.

Tomáš Káňa číhá na příležitost.

Poruba ale nakonec šlágr východu zvládla a ani tentokrát nedovolila Čechmánkovu mužstvu v Ostravě uspět. Rozhodující byla trefa v čase 51:35, kterou zařídil třicátník v porubském dresu. „Snažil jsem se trošku ujet bekovi, ať mám chvíli času na zakončení, soustředil jsem se na to, ale věděl jsem, že ten bek je za mnou, tak jsem nechtěl dělat kličku do forhendu. Vím, že to byl levák, takže by mi asi sekl do hokejky, tak jsem udělal to, co dělám skoro každý trénink. Hodil jsem mu to do bekhendu mezi nohy a naštěstí mi to tam prošlo,“ oddychl si. Závěr zápasu žádné drama nepřinesl, Porubští plnili nastolenou taktiku a poté brankou do prázdné už tři body jen zpečetili. „V závěru už jsme se snažili nedržet hlavně v našem pásmu, držet to u nich a už si hlídat jenom výsledek, což se nám dařilo,“ souhlasí porubský sympaťák.

V případě neúspěchu by však Hodonín poprvé od září vedl ligu na delší dobu a navíc by Porubským odskočil už na šest bodů. Měli něco podobného hráči v hlavách? „Vůbec neměli, máme tam tři zápasy k dobru, nad tím jsme vůbec nepřemýšleli, my se snažíme hrát svou hru a pomalu už se chystáme na playoff. Dá se říct, že je jedno, jestli skončíme první nebo druzí, stejně oba týmy budou mít skoro dva týdny pauzu, takže se pomalu soustředíme na to, abychom vylepšili naši hru do playoff,“ pokračuje dále autor vítězné branky. V sobotu se na rozdíl od středy podařilo Ostravanům krotit emoce. Zatímco v Šumperku schytal porubský tým 137 trestných minut, v sobotu se zastavil na osmi. „V Šumperku to je, a vždycky asi bude, vyhrocené. Nechci nikoho hanit, ale jsou to podle mě komedianti,“ kroutí hlavou.

Euforie Tomáše Káni po vstřelené brance proti Drtičům.

Tomáš Káňa se také po několika letech potkal ve stejném mančaftu se svým bratrem Janem. „Určitě je to super být spolu v jednom týmu, víc se teď s bráchou vidíme, víc jsme pohromadě a já jsem jenom rád, že tu je a doufám, že nám pomůže co nejvíc, do playoff a k postupu do první ligy.“ Cesta do první ligy je ovšem ještě velmi dlouhá a navíc lemována trním v podobě nepředvídatelného playoff a ještě nepředvídatelnější baráže. „Já si nic jiného než postup do WSM Ligy nepřipouštím. Chtěl bych moc poděkovat také našim fanouškům, kteří nám vytvořili výbornou kulisu a snad to tak bude pokračovat,“ doufá Tomáš Káňa. Ten se navíc neživí pouze jako hokejista, ale také i jako rozhodčí. Své si odbyl již také v krajské lize mužů, když před týdnem pískal na čáře B-mužstvo Poruby v Krnově.

„Jako hokejista musím říct, že to je fakt rozdíl. Sem tam se řve na rozhodčí, tak jsem si to zažil i z té druhé strany a je to fakt něco jiného. Myslím, že rozhodčí, kromě toho zápasu v Šumperku, odvádějí opravdu dobrou práci a odvedli ji také i v zápase s Hodonínem,“ porovnává obě strany. A změnil se nějak jeho pohled na rozhodčí? „Emoce tam někdy jsou, ale určitě si myslím, že jsem se zklidnil, vnímám to už i z té druhé strany. Když si to člověk zkusí, tak pochopí, co se děje na tom ledě z opačné strany,“ usmívá se. A je pro něj obtížné sledovat hokej i z úplně jiného pohledu? „Je to obtížné. Měl jsem na zápase delegáta a říkal mi, že je na mně strašně vidět, že hraju hokej, že se snažím ty puky chytat. Přesný opak toho, co bych měl dělat. Je to strašně jiné. Myslím, že mám teď větší respekt k rozhodčím,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ KÁŇA #79
Věk: 30 let, narozen 29. listopad 1987 Výška: 183 cm Váha: 93 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera Další kluby: BK Mladá Boleslav (2006-2007), HC Slovan Ústí nad Labem (2007-2008), Alaska Aces/ECHL (2007-2010), Peoria Rivermen/AHL (2008-2009), Columbus Blue Jackets (2009-2010), Syracuse Crunch/AHL (2009-2010), Springfield Falcons/AHL (2010-2011), HC Energie Karlovy Vary (2012-2013), Piráti Chomutov (2012-2013), H Orlová (2013-2014), Arystan Temirtau (2013-2014), LHK Jestřábi Prostějov (2014-2015), EHC Klostersee (2014-2015), MsHK Žilina (2014-2015), Swindon Wildcats (2014-2015), HC Frýdek-Místek (2015-2017), HC Oceláři Třinec (2015-2016), SC Csíkszereda (2016-2017) Úspěchy: draft NHL (2006), postup do WSM ligy (2016), stříbro SC Csíkszereda (2017)

×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC RT TORAX Poruba
HC ZUBR Přerov