Ve středu začíná první liga, Sareza jede do Jihlavy

Jan Škarpa, 11.09.2007
Příznivci druhé nejvyšší hokejové soutěže se dočkali, již ve středu 12. září mohou poprvé v nové sezóně vyrazit na prvoligová klání. Sareza Ostrava začíná sezónu stejně jako v minulém ročníku, na ledě jihlavské Dukly. Vloni se Sareze vstup do sezóny vydařil, jak se Ostravskému celku povede nyní? Utkání začínána Horáckém stadionu v 17:30 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím online přenosu, odkaz na něj naleznete na našich stránkách.

Sareza odehrála v přípravě 15 utkání, z nichž 9 vyhrála a v 6 odešla poražena. To Jihlava odehrála o 3 utkání méně s bilancí 5 výher a 7 porážek. Dukla si v přípravě zahrála také s ruským celkem Gasprom Orenburg, z tohoto utkání vyšla vítězně 4:1. Na druhé straně jihlavské určitě netěší bilance na hřištích soupeře, kde letos ještě nevyhráli.

Velkou změnou v Jihlavě je přechod Petra Kaňkovského z ledu do manažerské pozice, jeho zkušenosti by mohl nahradit zkušený obránce Bedřich Ščerban, který přichází do Dukly z Horácké Slavie Třebíč. Jihlava jde do nové sezóny také s novým trenérem, který se stal Aleš Tomášek. Krom obránce Ščerbana zamířilo v přestávce do Jihlavy množství dalších hráčů, z Mladé Boleslavi získala Dukla Lukáše a Martina Krupku, ze Sparty Radka Míku, ze Znojma se vrátil Vladimír Říha, ze Švýcarského Bielu přišel brankář Kaspar Zgraggen. To je jen částečný výčet všech příchodů. K citelným odchodům určitě krom Petra Kaňkovského patří přesun brankáře Suchana do Havlíčkova Brodu, Jiřího Řípy do Sarezy, Mariana Moravy do Brna, či Tomáše Čachotského do Znojma.

Ligová bilance HC Sareza Ostrava - HC Dukla Jihlava

Sareza – Jihlava Výsledky Bilance
2005/2006 I. liga 2:5, 0:1, 2:1, 2:5 1 – 0 - 0 - 0 – 3 6:12
2006/2007 I. liga 6:4, 6:4, 5:3, 2:3 3 – 0 – 0 - 0 - 1 19:14
Celkem 4 – 0 - 0 - 0 – 4 25:26

Poslední přípravné utkání obou týmů

HC Dukla Jihlava

HC Znojemští Orli – HC Dukla Jihlava 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Čachotský (Meidl), 6. Svoboda (Padělek), 37. Procházka (Beroun)
více o zápase

HC Sareza Ostrava

HC Oceláři Třinec - HC Sareza Ostrava 9 : 1 (1:1, 4:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 7. Stals (Hampl), 28. Peterek (Martynek), 32. Kolusz (Hampl), 37. Zálešák (Peterek), 38. Steber (Skořepa), 41. Peterek (Zálešák), 49. Tomas (Kroupa), 52. Malec, 59. Tomas (Andersons) - 5. Řípa (Najdek)
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním utkání

HC Dukla Jihlava: Řehoř - Ščerban, Balčík, Kuchyňa, Staněk, Míka, Duben, Martinka, Plch - Krupka L., Rytnauer, Říha, Hradecký, Suk, Nekvasil, Hanzal, Krupka M., Kubát, Slavík, Hrbatý.

HC Sareza Ostrava: Štěpánek (od 31. Masný) - Ovčáčík, Vnenk, Ovšák, Vajda, Holík, Palík, Buček, Grygar - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Najdek, Řípa - Pavelek, Sochorek, Svačina - Dušek, Novák, Da Costa.

Z historie jihlavského hokeje

Od roku 1956, kdy vzniklo hokejové mužstvo HC Dukla Jihlava, uběhlo mnoho let. Vojenský klub v prvních letech své existence hodně těžil z přílivu mladých a talentovaných hráčů z celého Československa a tak není divu, že v 60. letech, ovšem i díky výborné práci trenérů Stanislava Neveselého a Jaroslava Pitnera. Dukla převzala od Brna žezlo zaručující hokejovou nadvládu a k šesti po sobě jdoucím titulům z let 1967 - 1974 přidala v následujících letech dalších šest, poslední v roce 1991 ještě ve společné lize.

Armádní klub slavil řadu úspěchů také na mezinárodní scéně - například dokázali Jihlavané pětkrát zvítězit na prestižním Spenglerově poháru. Hráči Jihlavy v minulosti tvořili základ reprezentace. Lví podíl na úspěších Dukly měla armáda, neboť spousta nejlepších hráčů si zde odsloužila základní vojenskou službu a mnozí z nich již Dukle, potažmo armádě, zůstali. Pro Duklu byla „Sametová revoluce“ začátkem chudých let. Nejlepší hráči již nemuseli chodit sloužit svou službu do Jihlavy, a tak musela Dukla začít hledat hráče i jiným způsobem.

Od zisku posledního titulu šel jihlavský hokej každoročně níž a níž. Jeden rok Duklu v lize zachránila úspěšná baráž, podruhé rozšíření ligy. V sezóně 1998 – 1999 již Jihlava opustila extraligu, když Dukla podlehla v sedmizápasové baráži Znojemským Orlům. Jihlavští dokázali postup do nejvyšší soutěže v sezóně 2003 – 2004 vybojovat, když porazili tým Českých Budějovic. Jihlavským se v extralize nedařilo a vrátili se po jedné sezóně zpět do I. ligy. V baráži nestačila Dukla na posilami nabité České Budějovice, které se tak pomstily za předchozí baráž. Následující dvě sezóny dokázala Dukla v I. lize vybojovat play-off, ale dále než do čtvrtfinále se nedostala.