Vánoční svátky zpříjemní další vložená kola, Porubu čeká derby s Opavou

Adam Bagar, 26.12.2012
I v období vánočních svátků pokračuje východní skupina II. hokejové ligy dalšími zápasy. Tentokrát jsou na programu tradiční derby. Poruba se tak ještě před příchodem nového roku dvakrát v řadě střetne s nedalekou Opavou. RT TORAX s ní nemá příliš dobrou bilanci a prohrál všech posledních šest ligových utkání. Aktuálně jej však zdobí dobrá forma, dokáže ji potvrdit i na půdě Slezanu? Utkání je na programu ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin. Odveta pak přijde na řadu v sobotu na porubském ledě. V případě vaší neúčasti můžete duel tradičně sledovat i prostřednictvím textového online přenosu.

Základní informace

Hokejistům Opavy patří v druholigové tabulce skupiny Východ pátá příčka. Svěřenci trenéra Karla Suchánka mají na kontě rovných 40 bodů a udržují si tříbodový náskok právě na šestou Porubu. Opavští byli v úvodu sezóny bráni jako typicky domácí mužstvo. Ve své pevnosti body rozdávali jen zřídka, naopak na cizích kluzištích působili jako beránci. To se však změnilo a doma již soupeř Poruby pro následující dvojutkání třikrát padl, naopak venku třikrát naplno bodoval.

Poslední vystoupení si však opavský mančaft za rámeček příliš nedá. Přivítal v něm beznadějně poslední Valašské Meziříčí. Opava byla po celý zápas aktivnější, ale branky stříleli Bobři. Dušan Šafránek, jenž si nedávno v kravařské Buly aréně zachytal i proti Jaromíru Jágrovi, kapituloval celkem čtyřikrát a Valaši, kteří ještě přidali další gól do opuštěné opavské klece, se mohli po výsledku 2:5 radovat z teprve třetí tříbodové výhry v sezóně.

Branku Slezanu hájí velezkušený Dušan Šafránek, jehož průměr inkasovaných branek činí 3,18. Své gólmanské kolegy letos do branky ještě nepustil. Na kontě má i dvě vychytané nuly a jednu asistenci. Z beků si nejlépe vedou David Galvas (4+11), Josef Tichý (5+9) a Jaromír Bednárek (4+10). Nadále tak platí, že opavští zadáci jsou produktivní a pravidelně bodují.

V útočné fázi se Opava nejvíce spoléhá na schopnosti Petra Chalupy (13+10). Zdárně mu sekunduje se ztrátou jednoho bodu Tomáš Měch (8+14) a na hranici dvaceti bodů se dostal i Bohumil Herman (7+13). V kádru nadále můžeme vidět i extraligou ostříleného Zdeňka Pavelka, jehož bilance činí čtyři góly a jedenáct asistencí.

Ve vzájemných zápasech si lépe vede Slezan. Ten již v uplynulé sezóně ovládl všechna čtyři utkání a daří se mu i letos. Nejprve ve svém stánku zvítězil ve vyrovnané bitvě 3:2 po prodloužení a loupil i v Porubě, která tehdy sehrála pravděpodobně nejhorší duel letošní sezóny. Opava si v něm připsala snadné vítězství 5:1. V přípravě pak oba celky využily výhody domácího prostředí.

Poruba by již ráda tuto sérii nezdarů ukončila. A formu k tomu má dobrou. Před vánočními svátky si totiž nejprve vyšlápla na silný Prostějov, který zdolala 4:2, a zvítězila i na ledě největšího překvapení této sezóny – Frýdku-Místku – 4:1, když byla po celý zápas lepším týmem, ale o vítězství rozhodla až v závěrečné desetiminutovce. Trenéru Tomáši Sršňovi přitom scházeli zkušení Luděk Krayzel, Marek Pavlačka a Rudolf Wolf.

V útoku se nejvíce daří Martinu Bučkovi (16+12), jenž si nadále udržuje bilanci více než bodu na zápas. Za ním se vytvořilo trio devatenáctibodových hráčů – Michal Holuša (7+12), Rostislav Vaněk (7+12) a Petr Seidler (6+13). Z obránců je nejproduktivnější mladík Lukáš Prokop (2+7). V brance se střídají Radek Tihlář (2,85) s Michalem Gleichem (3,66).

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

27. kolo: HC Slezan Opava – HC Bobři Valašské Meziříčí 2 : 5 (0:0, 1:4, 1:1)
Branky a nahrávky:
27. Pavelek (Mlýnek, Kocián), 45. Mlýnek (Mosler, Vítek) – 21. Ambruz (Schejbal, Slovák), 26. Heža (Varga Dav.), 31. Lehečka (Varga Dav., Heža), 37. Heža (Lyzák, Lehečka), 60. Coufal (Ambruz).

27. kolo: HC Frýdek-Místek – HC RT TORAX Poruba 2011 1 : 4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky:
22. Gogolka (Gajda) – 19. Holuša (Vaněk, Mládenka), 51. Buček (Slavík, Prokop P.), 54. Holuša (Galajda, Šindelář), 60. Vaněk (Galajda, Holuša).

Sestavy obou celků v posledních zápasech

HC Slezan Opava: Šafránek – Vrábel, Galvas, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Bednárek – Mlýnek, Džemla, Měch, Herman, Vítek, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Wolf P., Černý, Svoboda, Chalupa.

HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Mládenka, Axman, Šindelář, Prokop P., Vychodil, Prokop L., Slavík, Zientek – Chomič, Seidler, Buček, Galajda, Chaloupka, Vaněk, Holuša, Vrána, Hašek, Piják.

Vzájemná utkání v sezóně 2012/2013

7. kolo: HC Slezan Opava – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 pr. (0:1, 1:0, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky:
30. Galvas (Bednárek, Pavelek), 49. Tichý (Měch), 63. Wolf P. (Chalupa) – 2. Pavlačka (Prokop), 50. Holuša (Vaněk, Krayzel).

Více info: Vyrovnané utkání v Opavě rozhodlo až prodloužení, Poruba si odváží cenný bod

18. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC Slezan Opava 1 : 5 (0:3, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
26. Hašek (Holuša) – 1. Mlýnek (Pavelek, Kocián), 8. Herman (Černý, Polok), 16. Polok (Herman), 26. Chalupa (Vítek), 60. Wolf (Vítek, Mosler).

Více info: Poruba nestačila na Opavu, o výsledku rozhodla již první třetina

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V duelu mezi Opavou a Porubou by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit prvoligový Jan Schmejkal z Ostravy. Na čarách mu bude vypomáhat dvojice Michal Vengřín z Ostravy a Tomáš Záviský z Březové.

Ostatní duely 28. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

27.12. 17:30 VHK Vsetín – HC Bobři Valašské Meziříčí