V úterý s Havířovem

Redakce, 07.08.2005
Blíží se další přípravný zápas, a v něm čeká Sarezu nejbližší konkurent z Havířova. Sareza zaznamenala v minulém týdnu dva výborné výsledky s Duklou Trenčín. Havířov si v přípravě vede také velmi dobře. Havířovští vyhráli nad Osvětimí (Polsko) 6:2 a remizovali s Olomouci (4:4) a Třincem (3:3). Do Ostravy by měl přijet i Jan Vrtík, který hrál v našem dresu loni a letos jej oblekl v jednom přípravném zápase, ale bude již bojovat v dresu Havířova. Utkání je na programu 9.8 v 17:00 na Zimním stadionu v Ostravě – Porubě.
Sareza odehrála loni s Havířovem celkem šest zápasů, z nichž byly dva přípravné a čtyři ligové. Havířov dokázal zvítězit jednou, zbylých pět zápasů vyhrála Sareza. Všechny tyto zápasy však byly, jako každé správné derby, vyrovnané a měly náboj. Proto by se měli přijít podívat všichni hokejoví fanoušci, ať jsou z Ostravy a nebo z Havířiva.

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Pantherů dlouhých dvacet dva roků. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ(podle tehdejšího „generálního“ partnera Dolu Antonín Zápotocký.) Havířov. Tým hned rok na to postoupil do 2. národní ligy. Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných 17 let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov Extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na nynější HC Havířov Panthers. V Extralize vydrželi Pantheři čtyři roky, po kterých je v Extralize vystřídalo Kladno. V uplynulých sezónách skončil Havířov shodně na 10. místě. Letos bodou chtít Pantheři hrát určitě výše.

Do Havířova přišli před sezónou útočníci Pavel Zdráhal z Třince, Jan Barna z Vítkovic a obránce David Galvas z Opavy, který hrál slovenskou extraligu ve Skalici. Další posilou je dvacetiletý Miloš Schejbal, který přišel ze Sparty.

Pravděpodobné sestavy:

HC Sareza Ostrava: Čech(Štěpánek) – Pazdera, Chatrnúch, Kramný, Brincko, Holík, Vnenk, Ovšák, Tesařík, Mocek – Gelačák, Sochorek, Šebesta – Baranyk, Boháč, Polák – Polášek, Badžo, Janeček – Heřman, Holuša, Mléko

HC Havířov Panthers: Masný (Novotný) -- Balčík, Prokop, Malinský, Vrtík, Vavruša, Peštuka, Zientek, Koma -- Rozum, Zdeněk, Lichý - Seman, Sprušil, Sedlák - Sikora, Brynecký, Martiník - Sztefek, Heider