V předposledním kole nadstavby se Poruba představí na ledě Chrudimi

Adam Bagar, 23.01.2009
První liga má již za sebou čtyřiačtyřicet odehraných kol, před vyřazovacími boji tak zbývají odehrát poslední dvě kola. Kromě dalších sedmi zápasů bude v sobotu 24. ledna k vidění v rámci 45. kola souboj mezi pátou Chrudimí a poslední Porubou. V dosavadních třech vzájemných duelech se vždy radovali hosté. Dojde k porušení této tradice nebo si Porubští odvezou z chrudimského ledu cenné body? To se dozvíme po skončení zápasu, jehož úvodní buly je naplánováno na 18:00 hod. Kromě osobní návštěvy zimního stadionu v Chrudimi můžete utkání sledovat také prostřednictvím tradičního ONLINE přenosu.

HC Chrudim

Hokejistům Chrudimi patří v tabulce první hokejové ligy skvělá pátá příčka a společně s Vrchlabím tak patří v letošní sezóně k nejpříjemnějším překvapením. V posledních dnech se musí Chrudimští vyrovnávat s řadou nemocných a zraněných hráčů, přesto stále předvádí vyrovnané výsledky a okrádají favority o cenné body. Stejně tomu bylo v posledním utkání na ledě již jistého vítěze základní části první ligy – Ústeckých Lvů. Střetnutí skončilo v normální hrací době velmi neobvyklým bezbrankovým výsledkem. Bod navíc nakonec získalo domácí Ústí. Chrudim odehrála s Porubou v letošní sezóně již tři vzájemné duely. Zvláštností je fakt, že se ve všech případech radovali ze zisku tří bodů hostující hráči.

Nejproduktivnějším hráčem momentálně pátého týmu tabulky je Tomáš Martinec se sedmatřiceti body (14+23). Na záda mu nebezpečně šlapou s jednobodovým odstupem Lukáš Král a Marek Zadina. Nejvíce vstřelených branek zaznamenali již zmínění Martinec se Zadinou. Přesných gólových přihrávek má na svém kontě nejvíce třetí člen TOP3 chrudimského týmu – Král. Nejtrestanějším hráčem je Michal Šafařík s počtem čtyřiasedmdesáti trestných minut. V brance dostává nejvíce příležitostí Martin Němec, jehož procentuální úspěšnost je na čísle 93,82% a průměr branek na zápas na metě 2,14.

Útočná snaha Poruby, která nakonec přesto prohrála s Východočechy oba domácí duely (1:4 a 0:3).

HC VOKD Poruba

Poté, co hokejisté VOKD Poruby získali ze čtyř utkání v řadě velmi dobrých deset bodů, nastoupili ve středu na domácí půdě proti jihlavské Dukle. Porubští předvedli snad nejhorší výkon v dosavadním průběhu sezóny a po hrubých chybách v obranné fázi, kdy měl soupeř před brankovištěm Štefla volné teritorium, prohráli vysoko 0:6. Poslední Poruba má tak na svém kontě stále jednačtyřicet bodů, v posledních dvou kolech ji navíc čekají týmy z horních pater tabulky. Patnáctý Beroun má náskok čtyř bodů, čtrnáctý Most bodů pět a třináctá Třebíč již desetibodový odstup.

Tabulce produktivity porubského týmu vévodí Robert Najdek s pětadvaceti body (9+16). Za porubským kapitánem je na druhé příčce produktivity Adam Červenka, jenž je s dvanácti brankami také nejlepším střelcem týmu. Nejlepším obráncem je patnáctibodový Milan Ovšák, kterému patří se ziskem sedmdesáti trestných minut také pozice zlého muže prvoligového ostravského týmu. V brance se v posledních pěti zápasech ukázala posila Martin Štefl. Tomu první čtyři mače vyšly dle představ, ale v posledním utkání s Jihlavou ho nechala na holičkách obrana, a tak si své velmi dobré statistiky značně zhoršil – průměr branek na zápas 3,04 a procentuální úspěšnost 91,38%.

Rozhodčí utkání

Sobotní utkání mezi Chrudimí a Porubou bude řídit jako hlavní rozhodčí pan Michal Hrubý z Liberce. Na čarách se představí dvojice Zuzana Arazimová z Veleně a Radek Špringl z Kolína.

Gólman Chrudimi Martin Němec při akrobatickém zákroku.

Letošní vzájemné duely obou soupeřů

15. kolo: HC Chrudim – HC VOKD Poruba 1 : 3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
53. Stavenský (Šeda J., Šafařík) - 9. Kotásek (Gelačák, Vnenk), 13. Červenka, 51. Kotásek (Bartoš, Tesařík).
více o zápase

30. kolo: HC VOKD Poruba – HC Chrudim 1 : 4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
11. Ivan (Zdeněk, Pavelek) - 4. Kolář (Zadina), 6. Semorád (Vyskočil, Král), 41. Žák (Zadina, Toužimský), 54. Toužimský (Martinec, Zadina).
více o zápase

37. kolo: HC VOKD Poruba – HC Chrudim 0 : 3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
26. Zadina (Martinec, Žák), 35. Semorád (Zohorna), 59. Šeda M.
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Chrudim: Šrámek – Toužimský, Vágner M., Vyskočil, Lojek, Suchý, Šafařík, Zukal, Vágner O. – Zadina, Martinec, Šeda – Vaľko, Stoklasa, Žák – Klejna, Stavenský, Bělohlávek – Bláha, Zohorna, Semorád.

HC VOKD Poruba: Štefl (53. Iláš) - Ovšák, Vnenk, Suchý, Tesařík, Kania, Rangl, Vajda - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Bartoš, Mocek - Gelačák, Rehuš, Domian - Kalina, Jelšík, Bartošek.

Z historie chrudimského hokeje hokeje

Vznik týmu Chrudimi se datuje do roku 1931, kdy se při AFK Chrudim ustanovil hokejový oddíl, o tři roky později se celek Chrudimi přihlásil do Východočeské župy hokejové. Konec padesátých let je smutně zapsán v chrudimských kronikách, neboť hokej zde skončil. Na lepší časy se začalo blýskat poté, kdy bylo rozhodnuto o stavbě zimního stadionu. Ten byl slavnostně otevřen 9. listopadu 1975 a od následující sezóny hráli muži, dorostenci a žáci se střídavými úspěchy v krajském přeboru.

V sezóně 1991/92 postoupila Chrudim do druhé hokejové ligy, kde však vydržela jen tři sezóny a odprodala licenci Litoměřicím. Nutno podotknout, že v prvních dvou sezónách obsadila Chrudim přední příčky. Do druhé ligy se Chrudim vrátila v sezóně 2001 a zůstala v ní až do roku 2008, kdy dokázala postoupit společně s Benátkami nad Jizerou do ligy první.