V pondělí derby v Havířově

Vladimír Vronka, 18.09.2005
Blíží se další ligový zápas, a v něm zajíždí Sareza na led nejbližšího konkurenta z Havířova. Sareza zaznamenala v posledních dvou kolech výborné výsledky a to v Ústí 2:2 a doma s Berounem 3:1. Havířov si však v lize vede také velmi dobře. Havířovští budou hájit domácí neporazitelnost. Doma zdolali Kadaň 5:1 a Třebíč 3:1. V minulém kole získali velmi cenný bod, který přivezli z ledu favorita I. ligy Mladé Boleslavi. V dresu Havířova nastoupí opět Jan Vrtík, který hrál v našem dresu loni a letos jej oblekl v jednom přípravném zápase, ale v I. lize již bojuje v dresu Pantherů. Zápas v Havířově začíná v 17:30

Sareza odehrála loni s Havířovem celkem šest zápasů, z nichž byly dva přípravné a čtyři ligové. Havířov dokázal zvítězit jednou, zbylých pět zápasů vyhrála Sareza. Všechny tyto zápasy však byly, jako každé správné derby, vyrovnané a měly náboj. Proto by se měli přijít podívat všichni hokejoví fanoušci, ať jsou z Ostravy a nebo z Havířova.

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Pantherů dlouhých dvacet dva roků. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ(podle tehdejšího „generálního“ partnera Dolu Antonín Zápotocký.) Havířov. Tým hned rok na to postoupil do 2. národní ligy. Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných 17 let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov Extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na nynější HC Havířov Panthers. V Extralize vydrželi Pantheři čtyři roky, po kterých je v Extralize vystřídalo Kladno. V uplynulých sezónách skončil Havířov shodně na 10. místě. Letos budou chtít Pantheři hrát určitě výše.

Do Havířova přišli před sezónou útočníci Pavel Zdráhal z Třince, obránce David Galvas z Opavy, který hrál slovenskou extraligu ve Skalici. Další posilou je zkušený gólman Marek Novotný, který přichází z Třince. I druhý brankář Radek Masný je posilou, přichází ze Vsetína. K nejlepším útočníkům týmu by měl patřit Petr Lipina (Ústí nad Labem). Obranu posílil Ján Vrtík (Sareza Ostrava) dále přišli Ondřej Malínský (Sparta Praha), Antonín Sprušil (Přerov), Jaroslav Koma (Slovensko), Daniel Brynecký (Nový Jičín). Havířov také bude spoléhat na vlastní odchovance. Z juniorky Havířova posílili tým Martin Balčík, Lukáš Zientek, Ivo Peštuka, Filip Seman, Jakub Sikora

Odchody: Michal Mařík (Vítkovice), Adam Vrba (Lotyšsko), Pavel Mareček(Polsko), Karel Šefčík (Třebíč), Adam Štěpán (Přerov), Lukáš Zátopek(Lotyšsko), Petr Dvořák (bez angažmá), Ondřej Syřínek (ukončil hok. kariéru), Milan Volák (bez angažmá)

Pravděpodobné sestavy:

HC Havířov Panthers: Masný – Galvas, Balčík, Vrtík, Divíšek, Vavruša, Malinský, Zientek - Seman, Zdráhal, Žůrek – Sedlák, Lipina, Mikšan – Heider, Rozum, Zdeněk – Lichý, Sprášil, Brynecký.

HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Kramný - Šebesta, Sochorek, Janeček - Baranyk, Boháč, Polák - Holuša, Badžo, Dušek - Heřman, Mleko, Gelačák