Už třetí skalp Jestřábů! Chce to obrovskou trpělivost a zkušenosti, hlásí kapitán Javín

Redakce, 19.01.2014
Po dvou těsných porážkách čekala na porubské hokejisty náročná bitva na ledě vedoucího Prostějova, který v domácím teritoriu jen tak neprohrává. Divácky atraktivní šlágr kola, na nějž si našly cestu takřka dvě tisícovky fanoušků, přinesl vyrovnaný boj, v němž každý chvilku tahal pilku. V závěru se zdálo, že Jestřábi těsný náskok uhájí, ovšem RT TORAX při hře bez brankáře ukázal svou pravou tvář a v podstatě za pět minut dvanáct poslal zápas do prodloužení, v němž dokonal parádní obrat. Porubští tak na největšího favorita soutěže vyzráli už potřetí v sezoně! „Prostějov se dá porazit, ale nedá se porážet pořád,“ myslí si kapitán Miroslav Javín.

Právě zkušený pětačtyřicetiletý zadák rozhodl o tom, že šedesát minut hry vítěze nenašlo. Do konce utkání zbývaly necelé dvě minuty, když se Porubští usadili v útočné třetině a snažili se o vyrovnání. Trenér Tomáš Sršeň si vyžádal oddechový čas, odvolal gólmana a do hry poslal šest bojovníků. A vyplatilo se! „Trenér vsadil hlavně na zkušenost a také na trenérský šestý smysl. Na led poslal hráče, kterým věřil, a vyšlo to,“ hlásí Miroslav Javín.

Ten dostal přihrávku na modrou a pouhých dvaašedesát vteřin před třetí sirénou rozveselil porubský hlouček fanoušků šikovnou střelou nad beton bezmocného Kociána. Nechybělo ale mnoho a Porubští odjížděli z Hané s prázdnou. Venkrbec se totiž předtím řítil směrem k prázdné brance, ale trestuhodně volil místo střely přihrávku na obsazeného hráče. „To byla obrovská chyba útočníka. Kdyby jel sám na branku, tak je to s velkou pravděpodobností gól,“ přikyvuje Javín.

Na kdyby se však nehraje a Poruba výhrou nad Jestřáby, kterou navíc korunovala velmi dobrým výkonem, nechala zapomenout na předešlá zaváhání. „Obzvláště po minisérii dvou těsných porážek jsou to pro nás velice cenné dva body. Chtěli jsme s tím něco udělat, hrát hlavně dobře do obrany, protože Prostějov má v týmu vynikající bruslaře, nehrát žádný hurá hokej a povedlo se,“ prozrazuje zkušený obránce, který má za sebou třináct extraligových sezon.

Za rámeček si svěřenci trenérů Tomáše Sršně a Romana Kotaly rozhodně nedají velký počet vyloučení. V následných přesilovkách pak Jestřábům zbytečně narůstala křídla. „Vyloučených bylo skutečně extrémně hodně, ale rozhodčí byl neoblomný a viděl to po svém. Dokonce jsme dostali trest za to, že se domácí hráč zranil v podstatě sám. Cítili jsme velkou křivdu, ale s tím se musí každý tým vyrovnat,“ uvědomuje si, že jakékoliv protesty jsou spíš na škodu.

Ačkoliv měli Hanáci v početních výhodách velký tlak, gól v nich vstřelit nedokázali. A to ani ve dvou dlouhých přesilovkách pět na tři. „Měli to výborně nacvičené a hlavně v první třetině jim to šlo skvěle. Měli jsme obrovské štěstí, ale podařilo se nám to vše ustát,“ říká s patřičnou úlevou. V závěru už se domácí příliš do útoku nehrnuli a výborně bránili střední pásmo. „Stále nás napadali, bylo dost obtížné se dostat k nim do třetiny,“ přiznává Javín.

Porubští nakonec porazili silný a ambiciózní Prostějov už potřetí v sezoně, což se asi nepodaří jen tak každému. „Jsme za to rádi. Myslím si, že Prostějov se dá porazit, ale nedá se porážet pořád. Je to o obrovské trpělivosti a zkušenosti našeho týmu,“ prozrazuje jedna z předsezonních posil. Porubští aktuálně ztrácejí na hanácký soubor už jen dva body, situaci na čele tabulky však příliš neřeší. „Nemyslíme na to, chceme vyhrát každý zápas,“ uzavírá odhodlaně.