Uvidí diváci v Třebíči souboj o první místo?
Základní info
Horácká Slavia Třebíč odehrála v loňské sezóně ročník ne nepodobný ostravskému týmu – celek se probojoval do prvního kola play-off, kde jeho pouť za úspěšným rokem skončila. V letošním ročníku jistá paralela mezi oběma středečními soupeři pokračuje i nadále, dvě vítězství a jedna porážka, tři body z venkovního utkání a tři body z domácího utkání. Jediné, v čem se týmy od sebe navzájem prozatím liší, je umístění v tabulce – Ostravané se po debaklu 9:0 nad Šumperkem vyšvihli na špici prvoligové tabulky a Třebíčští po porážce 3:1 proti domácí Dukle Jihlava sídlí na stupínku o tři patra níž.
Třebíč získala v letním přestupním období do brankářských řad Michala Nedvídka z Liberce, jenž by měl společně s Filipem Luňákem opět potvrzovat, že Horáci mají jednu z nejlepších defenzív v lize. Právě obrana doznala citelné posily rovněž v mladoboleslavském Bořku Slámovi, který by měl zacelit mezeru po veteránu Bedřichu Ščerbanovi. Ten nabral směr Jihlava a stále dokazuje, že i ve svých třiačtyřiceti letech stále nepatří mezi staré železo. Útočnou fázi Horácké Slavie doplnil Petr Kukla z Havlíčkova Brodu (byť minulý ročník dohrával v dresu Prostějova), Sareze dobře známí Lubor Dibelka s Michalem Oliveriusem, či Jan Bula ze Zlína.
Sareza Ostrava dosáhla vítězstvím 9:0 ve třetím kole historicky nejvyššího úspěchu v I. lize. Prvně v ligovém ročníku 2007/2008 do hry zasáhl Adam Červenka a své premiérové trefy do sítě soupeře poslali Ivo Mocek s Petrem Grygarem. Jakub Štěpánek se blýskl vychytanou nulou a i díky tomu trůní minimálně do středečního podvečera svěřenci Jana Vavrečky na prvním místě tabulky. Dalo by se již téměř říci „tradičně“, neboť úvody ligy Sareze povětšinou vycházejí na výbornou.
Pakliže by se v rámci I. ligy hledaly týmy, které mají zcela vyrovnanou bilanci, určitě by se mezi ně zahrnuly vzájemné duely Sarezy s Třebíčí. V I. lize se utkaly celky celkem dvanáctkrát, přičemž každý zvítězil šestkrát a vždy v základní době. A nebýt porážky Severomoravanů 2:7 z úvodní sezóny ve druhé nejvyšší soutěži, nebylo by snad ani rozdílu ve skóre, který je nyní 26:29.
Poslední kolo obou týmů
SK Horácká Slavia Třebíč
3. kolo: HC Dukla Jihlava – SK Horácká Slavia Třebíč 3 : 1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. Slavík (Hradecký), 30. Rytnauer (Bakus, Čachotský), 60. Bakus (Čachotský, Rytnauer) - 48. Roháčik (Kukla)
více o zápase
HC Sareza Ostrava
3. kolo: HC Sareza Ostrava - Hokej Šumperk 2003 9 : 0 (2:0, 3:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 4. Boháč (Šebesta), 15. Ovšák (Rimmel, Najdek), 25. Mocek I. (Novák, Mocek D.), 29. Bokroš (Šebesta, Mocek D.), 36. Šebesta (Novák, Mocek I.), 45. Najdek (Svačina), 52. Rimmel (Najdek), 52. Grygar (Sochorek, Pavelek), 58. Boháč (Šebesta, Bokroš)
více o zápase
Sestavy obou soupeřů v posledním utkání
Horácká Slavia Třebíč: Nedvídek - Hrbáček, Cunik, Roháčik, Sláma L., Sláma B., Bulička, Dvořák - Přibyl, Dolníček, Dibelka - Čech, Oliverius, Kukla - Matušík, Zahradník, Kubica - Burian V., Krätzer, Burian J.
Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovčačík, Mocek D., Rimmel, Ovšák, Tesařík, Palík, Holík, Vajda - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Najdek, Svačina - Pavelek, Sochorek, Grygar - Červenka, Novák, Mocek I.
Ligová bilance HC Sareza Ostrava - SK Horácká Slavia Třebíč
|
Statistiky soupeřů
|
Z historie třebíčského hokeje
Město Třebíč se může pochlubit jednou z nejstarších hokejových tradic v zemi, první hokejové utkání sehráli 25. prosince 1926, kdy DSK Třebíč remizoval 1:1 s celkem Brünner EV. Horácká Slavia Třebíč vznikla v roce 1928 a společně s DSK Třebíč dosahovala významných sportovních úspěchů. V sezóně 1930/1931 se Slavia stala mistrem Západomoravské župy. Pro Horáckou Slavii byla nejúspěšnější sezóna 1939/1940, kdy se stala mistrem župy a vybojovala si postup do první ligy. Hned v následující sezóně skončili hokejisté Slavie v československé nejvyšší soutěži na čtvrtém místě jako nejlepší moravský oddíl, ale v sezóně 1941/1942 sestoupila opět do nižší soutěže.
Po konci II. světové války si klub po triumfu v Horácké župě opět zahrál I. ligu, ve které se udržel dvě sezóny. Hráči se pak rozprchli především do Brna, kde dosahovali největších svých úspěchů. V roce 1955 se v Třebíči sloučily hokejové týmy do jednoho s názvem Spartak Třebíč a ten tři roky poté zvládl kvalifikační boje o II. ligu. V 70. letech přešel klub pod Západomoravské strojírny - TJ Elitex Třebíč a tým po reorganizaci soutěží nestačil na I. NHL a hrával v krajském přeboru. Následující dekáda přinesla herní vzestup, který vyvrcholil zaprvé v roce 1991 přejmenováním týmu na Horácká Slavia Třebíč a hlavně postupem v sezóně 1996/1997 do I. ligy.
Největšího úspěchu v ní dosáhli v ročnících 1999/2000, kdy tým obsadil druhou příčku po základní části, ale ve čtvrtfinále nestačil na hokejisty Mělníku, a 2001/2002 - to se Třebíči podařilo zopakovat výborné umístění z před dvou let a co víc, přes Opavu postoupila do semifinále, kde nestačila na Duklu Jihlava. Třebíč, ač má kádr složen převážně z mladých hráčů, hrává stabilně na příčkách zaručujících závěrečné boje, důkazem například ročník 2006/2007, kde obsadil šestou příčku.