Třetí kolo play - out zavede Porubu do Berouna

Vladimír Vronka, 10.02.2009
VOKD Poruba zavítá v dalším zápase play - out na led Berouna. V boji o záchranu potřebují všechny týmy co nejčastěji bodovat. Oběma soupeřům se to povedlo v minulém kole, ve kterém Medvědi zvítězili v Třebíči 1:3. Porubští dokázali doma přestřílet Most 6:5, když vítěznou branku zaznamenal ve čtvrté sérii samostatných nájezdů Robert Najdek. Utkání se odehraje ve středu 11. února od 18:00 hod. a můžete jej sledovat prostřednictvím tradičního online přenosu.

Play - out

Oba středeční soupeři mají odehrané dva zápasy skupiny o záchranu. Oba se střídavými výsledky. Domácí Medvědi nejprve podlehli na svém ledě Mostu 3:5, aby si o pár dní později připsali tři body za výhru 3:1 v Třebíči. Poruba v prvním utkání play - out nestačila na Třebíč, které podlehla 2:4. Druhé utkání Poruby se nevyvíjelo pro domácí dobře, po první třetině plné oslabení 3 na 5 prohrávala 1:3, ale v následujících třetinách dokázali Porubští dostat Most pod tlak, který ale vedl "jen" ke stavu 5:5 po třetí třetině, druhý bod Poruby zařídili, autor jediného gólu z osmi samostatných nájezdů, Robert Najdek a s nájezdovým čistým kontem Martin Štefl.

Kdo s koho?

HC Berounští Medvědi

Beroun trápí celou sezónu, podobně jako Porubu, koncovka a celkem průchozí obrana. Nejproduktivnějším hráčem je David Švagrovský, který ovšem nasbíral většinu letošních bodů v Kometě Brno. Nejproduktivnějším Medvědem je tedy Ladislav Vlček, jenž nastřádal prozatím 21 kanadských bodů, z nichž tvoří dvě třetiny vstřelené branky. Před ním se nachází ještě Vladislav Slížek, který však odehrál deset střetnutí v dresu Olomouce, připsal si v nich sedm z celkových třiadvaceti bodů. Největší osobností týmu je bezesporu kapitán Jaroslav Nedvěd, ostřílený matador převážně Sparty Praha, jenž i v necelých čtyřiceti letech dokazuje, že hokej není jen hra pro dravé a bezesporu rychlejší mládí. Druhá celebrita má jméno Martin Altrichter, brankářský světoběžník, který pomohl Zlínu k triumfu v extraligovém play - off.

Jaroslav Nedvěd s bolestivou grimasou

HC VOKD Poruba

Pomýšlí-li Porubští na záchranu prvoligové příslušnosti, musejí v každém utkání play - out bodovat, každá bodová ztráta znamená přiblížení se druhé lize. Jedenáctibodová propast by se mohla v případě úspěchu v Berouně snížit.

Poslední utkání obou celků

2. kolo play - out: SK Horácká Slavia Třebíč – HC Berounští Medvědi 1 : 3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
6. Čaloun (Macháček, Šaffer), 15. Klobouček, 36. Hanzl (Havlíček) - 23. Vlček (Nedvěd, Vaněček).
více o zápase

2. kolo play - out: HC VOKD Poruba – HC Most 6 : 5 sn. (1:3, 2:1, 2:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky:
15. Červenka (Ovšák, Holík), 28. Domian (Červenka, Tesařík), 31. Červenka (Mlynář, Najdek), 42. Bursík (Ovšák, Holík), 47. Zdeněk, 65. Najdek (s.n.) - 6. Vrtek (Zíma), 16. Bauer Jakub (Bauer Jan, Pospíšil), 19. Chmelíř (Vrtek, Poživil), 40. Bauer Jan (Bauer Jakub, Urban), 49. Poživil (Chmelíř, Zíma).

Letošní vzájemná utkání

6. kolo: HC Berounští Medvědi – HC VOKD Poruba 1 : 2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
3. Balázs (Mazanec) - 19. Palík (Holuša), 34. Mocek (Holuša).
více o zápase

21. kolo: HC VOKD Poruba – HC Berounští Medvědi 4 : 3 (3:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
2. Červenka (Pavelek), 7. Kotásek (Boháč, Holuša), 15. Klimek (Pavelek, Vnenk), 26. Kvapil (Gelačák) - 33. Frolík, 35. Kubica (Vlček, Vaněček), 48. Kubica (Kupec).
více o zápase

33. kolo: HC VOKD Poruba – HC Berounští Medvědi 1 : 4 (0:0, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky:
40. Červenka (Zdeněk) - 25. Šinágl (Novotný, Horčička), 28. Kubica (Nedvěd), 29. Šinágl (Nedvěd), 60. Horčička.
více o zápase

33. kolo HC Berounští Medvědi – HC VOKD Poruba 3 : 5 (0:1, 2:1, 1:3)
Branky a nahrávky:
39. Vlček (Martinec, Bessonov), 40. Horčička (Šinágl), 52. Bessonov (Nedvěd) - 16. Zdeněk (Ovšák, Najdek), 26. Ovšák (Voráček, Najdek), 49. Červenka (Ovšák, Najdek), 52. Najdek (Červenka), 55. Rehuš (Gelačák, Janečka).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Berounští Medvědi: Altrichter - Gudas, Braniš, Vojta, Mazanec, Nedvěd, Martinec, Malý, Vejvoda - Horčička, Slížek, Tvrzník - Mrňa, Šinágl, Novotný - Kupec, Švagrovský, Vlček - Zykin, Besonov, Pavel.

HC VOKD Poruba: Štefl - Ovšák, Holík, Suchý, Tesařík, Vajda, Vnenk, Mlynář - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Bartoš, Mikula - Gelačák, Rehuš, Domian - Káňa, Bursík, Šedivý.

Z historie berounského hokeje

Berounský tým vznikl v roce 1933, kdy měl v názvu jiné zvíře - Český lev Beroun. V předválečných letech mělo středočeské město Beroun i druhý celek a tím byl jim Sokol Beroun a kluby hrály Podbrdskou župu. Když se slučovaly tělovýchovy v roce 1953, sloučily se oba celky v jediný a to TJ Lokomotivu Beroun. Lokomotiva postoupila do 2. NHL, ale první velký úspěch přichází v sezóně 1992/1993, kdy se podařilo berounským hokejistům v baráži o postup do I. NHL na třetí pokus ligu vyválčit.

Název Lokomotiva vydržel dnešním medvědům celých čtyřicet let, v roce 1993 přišla změna na H+S Beroun hokejový klub. Nakonec se však celek inspiroval znakem města, kde městskou bránu střeží medvěd a přejmenoval se na HC Berounští medvědi. O svou prvoligovou příslušnost se Medvědi strachovali jen jednou. V sezóně 2002/2003 si museli zajistit účast v I. lize až v baráži. V následující sezóně se Medvědi dočkali největšího úspěchu - vyhráli totiž základní část ligy a v následném play-off podlehli až ve finále Dukle Jihlava 2:3 na zápasy. V sezoně 2005/2006 obsadili Medvědi až desátou příčku, bod za Sarezou, další rok zaznamenali další pád - na konečné 12. místo. A i to nebylo konečné, rok nato následovaly boje v takzvaném play-out, které sehrály celky na 13. – 16. místě ligy, a i přesto, že Medvědi skupinu ovládli, pád až na druhé nesestupové místo nelze považovat za úspěch.