Startuje mistrovství světa, také porubský hokej bude mít ve Švýcarsku své zastoupení

Startuje mistrovství světa, také porubský hokej bude mít ve Švýcarsku své zastoupení

Adam Bagar, 23.04.2009
Hokejoví fanoušci jsou již nejen u nás, ale po celém světě, natěšení na další Mistrovství světa v ledním hokeji, jehož dějištěm je tentokrát nedaleké Švýcarsko. Úvodním hracím dnem je pátek 24. dubna, turnaj pak bude zakončen finálovým zápasem 10. května. V dresu české reprezentace se kromě jiných představí také několik hráčů, kteří mají svou hráčskou kariéru určitým způsobem spjatou s porubským hokejem. Do Švýcarska se podívají porubští odchovanci Rostislav Olesz, Martin Prusek a Roman Polák. Skvělými výkony se na MS probojoval také gólman Jakub Štěpánek (na fotografii), který v Porubě nastupoval od svých patnácti let a hokejově zde vyzrál. Dres národního týmu bude oblékat také Marek Kvapil, jenž odehrál za Porubu v uplynulé sezóně několik utkání. Držme našim reprezentantům palce a věřme v zisk cenného kovu.

Rozložení do skupin

SKUPINA A     SKUPINA B     SKUPINA C     SKUPINA D

Kanada       Rusko       Švédsko      ČR
Slovensko     Švýcarsko     USA        Finsko
Bělorusko     Německo      Lotyšsko     Norsko
Maďarsko      Francie      Rakousko     Dánsko

Zápasy české reprezentace

25.4.	20:15 ČR – Dánsko
27.4.	16:15 ČR – Norsko
29.4.	20:15 Finsko – ČR

Další program mistrovství

30.4. 1B-2C, 2A-3D, 2B-3C, 1A-2D
 1.5. 4B-4D, 4C-4A, 1C-3B, 1D-3A
 2.5. 3B-3C, 2D-3A, 1B-1C, 1D-2A
 3.5. 4B-4C, 4A-4D, 2B-2C, 3D-1A, 1B-3C, 2A-2D
 4.5. 4A-4B, 4C-4D, 2C-3B, 3A-3D, 1C-2B, 1A-1D
 6.5. Čtvrtfinále 1, 2
 7.5. Čtvrtfinále 3, 4
 8.5. Semifinále 1, 2
10.5. 16:00 o 3. místo
10.5. 20:30 FINÁLE

Své zastoupení bude mít na mistrovství světa také porubský hokej…

ROSTISLAV OLESZ - narodil se 10. října 1985 v Bílovci, nedaleko Ostravy. Hokej začal hrát právě tady v Porubě a od svých začátků bylo vidět, že jde o velice talentovaného hráče. Jelikož mezi svými vrstevníky natolik vyčníval, odešel již v osmé třídě do známějšího ostravského celku – Vítkovic. Také tam zářil a jak v dorostu, tak i juniorce patřil k tahounům týmu. V neuvěřitelných patnácti letech dokonce naskočil do extraligy, ve které odehrál v sezóně 2000/2001 tři zápasy a připsal si i jednu asistenci. Hned další sezónu, tedy v šestnácti letech, byl k vidění v dresu extraligových Vítkovic hned jedenáctkrát a opět dokázal i bodovat (1+2). V sezóně 2002/2003 již patřil pevně do kádru mužů a po odehraných čtyřiceti zápasech, ve kterých získal devět kanadských bodů (6+3), tak nabral další cenné zkušenosti. Pět mačů sehrál i v následném play off, a to vše ve věku sedmnácti let. Po další vítkovické sezóně nastoupil také v národním dresu své rodné země, a to ve dvacítkách. Jeho bilance byla - šest utkání a pět bodů na svém kontě. V roce 2004 byl draftován týmem Florida Panthers. Sezónu 2004/2005 však odehrál v pražské Spartě. Stále nastupoval v dalších letech i v reprezentaci, a to nejen juniorské, ale později i seniorské. V roce 2005 oblékl dres celku NHL – Floridy Panthers, za kterou hraje až doposud. Z 227 zápasů odehraných v zámoří v dresu Panterů nastřádal 86 kanadských bodů.

MARTIN PRUSEK - narodil se 11.12. 1975 v Ostravě. Tento zkušený třiatřicetiletý gólman rovněž vyrůstal v Porubě, když hrál za Hutní Montáže Ostrava, což byl dávný název porubského klubu. Stejně jako Olesz, tak i Prusek odešel ještě v mládežnickém věku do Vítkovic. Tam chytal prakticky pravidelně až do sezóny 2000/2001. V roce 1999 si jej všimli také reprezentační trenéři, v témže roce byl draftován kanadským týmem Ottawa Senators. Po dlouhé době, kdy působil ve vítkovickém dresu, zamířil na dva roky do zámoří, kde střídavě hrál NHL i AHL. Představil se v dresu Ottawy Senators, ale také v celcích AHL Grand Rapids Griffins a Binghampton Senators. Následoval návrat do české extraligy a hájení branky Vítkovic, ale také Znojemských Orlů. Po ročním působení v ČR zamířil zpět do Ameriky. Prestižní NHL si opět příliš neužil, v dresu Columbusu Blue Jackets nastoupil pouze k osmi zápasům. Alespoň v AHL si zachytal, a to v týmu Syracuse Crunch. Neustálé přesuny nebraly u Pruska konců. Sezónu 2006/2007 strávil v ruské nejvyšší soutěži v týmu SKA St. Petersburg. Odchytal V Petersburgu dvaadvacet zápasů a hned další sezónu působil zase jinde. Vrátil se totiž zpět do Vítkovic. Tam plnil roli jedničky v týmu a vypadalo to tak, že i v sezóně 2008/2009 bude ve Vítkovicích společně s Markem Pincem. Nakonec Prusek odešel do ruské Kontinentální hokejové ligy. V KHL předváděl velice solidní výkony, a to jak v týmu Spartak Moskva, tak i Dinamo Riga.

ROMAN POLÁK - narodil se 28. dubna 1986 v Ostravě. Rovněž Roman Polák, jmenovec extraligového sudího z Rosic, začínal s hokejem v Porubě. Porubskému hokeji zůstal věrný až do sezóny 2002/2003. Hned sezónu následující totiž hrál za juniorku Vítkovic. V dvaapadesáti zápasech tam jako obránce získal dvanáct bodů (4+8). Od roku 2004 nastupoval tři roky pravidelně také za českou reprezentaci do osmnácti, respektive dvaceti let. V téže době byl draftován týmem St. Louis Blues. V osmnácti letech odešel do zámořské WHL, kde nastupoval za tým Kootenay Ice. Tam se příliš neohřál, po odehraných čtyřiasedmdesáti zápasech, včetně play off, se vrátil zpět do České republiky, a to hned do extraligového mužského týmu Vítkovic. Sedmatřicet zápasů v základní části a šest v bojích play off, taková byla vizitka vytáhlého mladého vítkovického obránce. Pak již odešel definitivně do zámoří. Sezóny 06/07 a 07/08 hrál střídavě, stejně jako Prusek, NHL a AHL v týmech St. Louis, respektive Peoria Rivermen. Až v této sezóně dostal konečně více prostoru v kádru Blues a sehrál devětašedesát zápasů, ve kterých získal slušných patnáct bodů (1+14).

JAKUB ŠTĚPÁNEK - narodil se 20. června 1986. S hokejem začal na Valašsku, ve Vsetíně, který měl v jeho mládežnických dobách po celé republice věhlasné jméno. V patnácti letech byl ze Vsetína vyhozen a právě na Valašsku mu nepředpovídali žádnou budoucnost. Přišel tedy do celku Sareza Ostrava. Nastupoval téměř pravidelně jak za dorost, tak později i v juniorce. Do první ligy poprvé nahlédl ve svých osmnácti letech. Šest zápasů v základní části a dokonce tři v play off byly pro mladičkého gólmana skvělým nabráním nových zkušeností. V sezóně 2005/2006 již odehrál v první lize zápasů dvanáct, nadále také hájil branku juniorky v pozici jasné jedničky. Sezónu nato si jeho výkonů všimly také Vítkovice, ve kterých nastoupil k pěti utkáním. K těmto pěti startům v nejvyšší soutěži přidal dalších jednadvacet v lize první. Štěpánek dostával stále více a více prostoru a tím se také zlepšovaly neskutečným způsobem jeho výkony. Sezóna 2007/2008 se nesla rovněž ve stejném duchu, a to „pendlování“ mezi Vítkovicemi a Sarezou Ostrava. V první lize měl v základní části průměr branek na zápas na čísle 2,17, třikrát nastoupil také k utkání play off, sedmkrát pak do branky extraligových Vítkovic. Na sezónu 2008/2009 bude zajisté vzpomínat vždy nejvíce. Ještě před sezónou to vypadalo tak, že ve Vítkovicích bude krýt záda zkušené dvojici Prusek-Pinc a tudíž bude nastupovat především v první lize za Porubu. Jenže Prusek odešel do KHL a Pince postupně Štěpánek svými fantastickými výkony postavil do role dvojky v týmu. Za Porubu tak nastoupil pouze v pěti případech, naopak do branky Vítkovic se dostal v základní části hned třicetkrát a jeho statistiky byly nejlepší v rámci celé extraligy. K tomu když se přidá skvěle odchytané play off, tak nám vyjde povolání trenérem Růžičky do reprezentačního týmu. Také v něm přiváděl Němce, Švédy, ale i Rusy k zoufalství a právem si tak zajistil letenku do Švýcarska. Nedávno byl také oceněn jako "Nováček roku". Opravdu pohádkový příběh…

MAREK KVAPIL - narodil se 5. ledna 1985 ve slovenské Ilavě. Kvapil sice není odchovancem porubského hokeje, ale alespoň zde odehrál několik zápasů v této sezóně a tudíž je potřeba se i o něm zmínit. Ve starších mládežnických kategoriích nastupoval v dresu pražské Slavie. V roce 2005 byl povolán i do juniorské reprezentace českého národního týmu. Od sezóny 2004/2005 byl v Americe, kde si zahrál OHL, AHL a ECHL v týmech Saginaw Spirit, Springfield Falcons, Johnstown Chiefs, Norfolk Admirals a Mississippi Seawolves. V roce 2005 byl draftován týmem Tampa Bay Lightning. Zpět do Česka se vrátil právě až před rokem a sezónu 2008/2009 tak odehrál především v kádru Vítkovic, ale také prvoligové Poruby. Ve Vítkovicích odehrál šestačtyřicet zápasů a získal v nich 22 bodů (10+12). V Porubě pak čtyři zápasy s šesti body (4+2). V play off ELH posbíral navíc dalších sedm bodů z deseti zápasů. Svými skvělými výkony si rovněž řekl o pozvánku do reprezentace. Na posledním turnaji EHT i v přípravných zápasech trenéry jednoznačně přesvědčil o svých kvalitách a rovněž tedy míří s národním týmem až do Švýcarska.