Smete rozjetá Poruba ve slezském derby také Havířov?

Lukáš Bajgar, 15.01.2009
Tři zápasy, devět bodů, situace pro porubský tým v letošním ročníku zcela nevídaná, přesto skutečná. Svěřenci Kamila Kašťáka popadli v závěrečném sprintu před cílovou páskou druhý dech a snaží se před boji v play-out vylepšit svou pozici. A s kým jiným, než s právě nedalekým Havířovem, může porubský tým otestovat svou formu? Všichni příznivci pěkné podívané, urputného hokeje a adrenalinu z derby jsou (a nejen ti) zváni v sobotu 17. ledna 2009 od 17 hodin na Zimní stadion v Ostravě – Porubě, kde hostí domácí VOKD v posledních zápasech spíše trápící se Pantery. Pro fanoušky virtuálního hokeje bude připraven tradiční online přenos.

Havířovská hokejová společnost

Hokejisté Havířovské hokejové společnosti poslední tři utkání prohráli a v tabulce se povážlivě přiblížili místům zaručujícím boje o záchranu prvoligové příslušnosti. Od třináctého Mostu je dělí pouhých pět bodů a v případě další porážky by jim mohli takříkajíc začít téct také do bot. Jenže proti Porubě se svěřencům Kaňkovského daří, v letošních třech duelech pokaždé naplno bodovali, přitom dvakrát divoce – 6:4 a 7:5. Kanadskému bodování vévodí Petr Vala se ziskem 27 bodů za dvanáct branek a 15 nahrávek. Jistotu v bráně v sobě skýtá někdejší gólman Sarezy Jakub Čech, jenž do kasy své kolegy příliš nepouští.

Momentka z utkání Poruby s Havířovem

HC VOKD Poruba

Porubští borci, jak je již výše zmíněno, v posledních zápasech notně zabrali a vybojovali za tři utkání tolik bodů, co jindy za celý měsíc ne. Nutno podotknout, že narozdíl od Havířova sehráli utkání s celky absolutního spodku tabulky, sobotní soupeř válčil zase se špičkou. Hrdinou posledních dní se stává kapitán Robert Najdek, sedm kanadských bodů za tři utkání je více než jen úspěšná bilance. Na bodové vlně první řady se notnou dávkou podílí taktéž nejlepší střelec týmu Adam Červenka, který zaznamenal tři góly a jednu asistenci v témže období, a ofenzivní bek Milan Ovšák se ziskem pěti bodů. V bráně prozatím čaruje Martin Štefl, co zápas, to vítězství.

Rozhodčí utkání

Hlavním arbitrem sobotního klání bude Jakub Smitka z České Lípy, jenž již letos Porubské dvakrát pískal – výhru v Berouně a prohru v Mostu. Na čarách mu budou asistovat pánové Jiří Chocholouš z Brna a David Rittich z Jihlavy.

Branislav Rehuš na buly při druhém utkání Poruby s Havířovem v letošní sezóně

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Štefl - Ovšák, Vnenk, Suchý, Tesařík, Vajda, Rangl - Červenka, Najdek, Zdeněk - Domian, Hubáček, Bartoš - Káňa, Rehuš, Szturc - Gelačák, Mocek, Šedivý.

Havířovská hokejová společnost: Čech - Štefanka, Hegegy, Evan, Lašek, Kolarz, Klimeš, Novák, Lukačovič - Seman, Vala, Kotásek - Pavelek, Piecha, Přeučil - Sikora, Zeliska, Brynecký - Říčka.

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či současný vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin). První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy přesně čtyřicet let před sobotním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Ligová bilance HC VOKD Poruba - Havířovská hokejová, a.s.

Poruba – Havířov Výsledky Bilance
2004/2005 I. liga 2:1, 2:4, 4:2, 4:3 3 – 0 – 0 – 0 – 1 12:10
2005/2006 I. liga 1:5, 6:4., 1:3, 0:4 1 – 0 – 0 – 0 – 3 8:16
2006/2007 I. liga 1:2pp, 4:3, 0:3, 5:4 2 – 0 – 0 – 1 – 1 10:12
2007/2008 I. liga 2:5, 4:3pp, 4:5, 2:4 0 – 1 – 0 – 0 – 3 12:17
2008/2009 I. liga 4:6, 1:3, 5:7 0 – 0 – 0 – 0 – 3 10:16
Celkem 6 – 1 – 0 – 1 – 11 52:71

Z historie havířovského hokeje

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již do roku 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Panthers dlouhých dvaadvacet let. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ Havířov (podle tehdejšího generálního partnera Dolu Antonín Zápotocký). Tým hned rok nato postoupil do 2. národní ligy.

Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných sedmnáct let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na HC Havířov Panthers. V nejvyšší soutěži vydržel tým čtyři roky, po kterých je vystřídalo Kladno. Od sezóny 2003/2004 nastupuje regionální soupeř pravidelně v zápasech I. ligy, do play-off se poprvé podíval ve svém třetím ročníku (2005/2006) této soutěže a hned zaznamenal obrovský úspěch v podobě postupu do semifinále a zisku pomyslného bronzu. Jenže v ročníku následujícím zaznamenali Pantheři návrat ke starým pozicím druhé nejvyšší soutěže, neboť i do třetice obsadili konečné 10. místo. Sezóna 2007/2008 přinesla třetí příčku ve východní části I. ligy, ale také neúspěch v předkole play-off s Rebely z Havlíčkova Brodu.