Sarezu čeká další těžký soupeř, přivítá doma druhou Olomouc

Adam Bagar, 18.01.2008
Do konce základní části druhé nejvyšší hokejové ligy již zbývá odehrát pouhých osm zápasů, a tak pokud chce Sareza pomýšlet o druhé přímé postupové příčce v tabulce skupiny východ, musí v zápase proti druhé Olomouci bezpodmínečně zvítězit. To však nebude vůbec jednoduchá záležitost, protože Olomouci se v posledních zápasech nesmírně daří. Také v posledním utkání porazila na domácí půdě Duklu Jihlava 4:1. Sareza Ostrava měla v posledním kole mnohem těžšího soupeře, když zavítala na horkou půdu Komety. I přesto, že nakonec prohráli 2:1, tak ostravský lodivod Jan Vavrečka musel být s výkonem svých svěřenců velmi spokojen. Utkání je na programu na Zimním stadióně Sarezy v Ostravě Porubě v sobotu 19. ledna 2008 od 17:00 hod. Pro ty z vás, kteří nemohou navštívit toto utkání osobně, bude připraven tradiční online přenos.

Základní informace

Olomoučtí drží momentálně druhou příčku, která zajišťuje přímý postup do play off, právě před ostravskou Sarezou. Na svém kontě má 65 bodů, což jsou jen čtyři body za vedoucí Kometou Brno. V posledních šesti zápasech získala Olomouc 15 bodů, když podlehla pouze Prostějovu. V posledním utkání přivítala na domácím ledě klub s bohatou tradicí - Duklu Jihlava. Domácí na svého soupeře vlétli jako uragán a již po dvanácti minutách bylo o zápase téměř rozhodnuto, když vedli Olomoučtí 3:0. Nakonec zápas skončil vítězstvím domácích, ale "jen" v poměru 4:1.

Sareza Ostrava ztrácí na svého soupeře již sedm bodů, a tak stejný počet bodů chybí Ostravanům i k vyhnutí se předkola play off. Po dvou výhrách, kterými Sareza začala úspěšně nový rok 2008, přišly v zápětí dvě porážky. Nejprve doma podlehla Prostějovu 3:7 a v posledním zápase taky prohrála po bojovném výkonu v Brně 1:2. V první třetině Sareza brněnské téměř k ničemu nepouštěla, a tak zaslouženě vedla 1:0. Ovšem ve druhé třetině v rozmezí pěti minut dvakrát inkasovala. I přesto, že si ještě dokázala vytvořit nějaké šance, tak Brno si již svůj hubený náskok pohlídalo.

Vzájemné zápasy Sarezy a Olomouce jsou nesmírně vyrovnané, ale přece jen při pohledu na dlouhodobější statistiku je na tom lépe Sareza, která dokázala vyhrát z 22 zápasů rovnou polovinu, sedm zápasů vyhrála Olomouc a ve čtyřech případech rozhodovalo prodloužení. Sareza Ostrava se s Olomoucí letos utkala již dvakrát a dokázala z těchto dvou zápasů vytěžit 4 body. Nejprve doma vyhrála 3:1 a poté na ledě Olomouce podlehla 3:4 po prodloužení, i když ještě deset minut před koncem vedla nad svým soupeřem 3:0. Jednalo se ale o velmi pohledný zápas, který kazil jen svými nepřesnostmi rozhodčí Hribik, který byl poté také hlavním tématem na pozápasové tiskové konferenci.

Nejproduktivnějším hráčem Olomouce je Richrad Brančík, který již nasbíral velmi dobrých 38 bodů za patnáct branek a třiadvacet asistencí. Nejlepším střelcem tohoto celku je však Milan Ministr, který vstřelil branek 16. Nejvíce přesných asistencí, konkrétně 23, rozdal na hokejky svých spoluhráčů Richard Brančík. V bilanci +/- je na tom nejlépe obránce Martin Vyrůbalík, jehož číslo je na obránce téměř neskutečné - má 21 plusových bodů. Nejtrestanějším hráčem Hanáků je jejich nejlepší střelec Milan Ministr, který již stačil nasbírat 94 trestných minut. V brance dostává příležitost nejčastěji Štefan Žigárdy, jehož procento zákroků se drží těsně nad hranicí 93% a průměr branek na zápas je také velmi slušný, a to 2,25.

Utkání bude řídit Robin Šír z Ostravy, který patří do skupiny profesionálních rozhodčích. Tento mladý rozhodčí, kterému je teprve 24 let je velkým talentem pro budoucnost našich hokejových rozhodčích. V této sezóně měl již také možnost pískat několik extraligových střetnutí. Již v jednom případě rozhodoval v letošní sezóně při zápase Sarezy. A to, když do Ostravy zavítali Berounští Medvědi. Ti hráli velmi nedisciplinovaně a vysloužili si tak úctyhodných 84 trestných minut! Na čarách mu budou vypomáhat pánové Marián Poruba z Kopřivnice a Rudolf Vengřín rovněž z Ostravy.

Letošní vzájemné duely

7. kolo: HC Sareza Ostrava – HC Olomouc 3 : 1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Ovšák (Mocek D.), 37. Šebesta (Ovšák), 38. Řípa (Najdek, Hubáček) – 25. Ministr (Žajgla, Janečka).
více o zápase

14. kolo: HC Olomouc - HC Sareza Ostrava 4 : 3 pr. (0:2, 0:1, 3:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 51. Ministr (Bouz, Smejkal), 51. Zbořil (Čuřík), 53. Čuřík (Zbořil), 61. Ministr (Kříž) - 8. Gelačák (Sochorek, Červenka), 19. Glas (Sochorek), 35. Boháč (Tesařík, Holík).

Poslední kolo obou týmů

34. kolo: Kometa Group - HC Sareza Ostrava 2 : 1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 34. Černý (Klimt, Barus), 39. Čech (Černý, Barus) - 14. Kolařík (Svačina).

HC Olomouc

34. kolo: HC Olomouc - HC Dukla Jihlava 4 : 1 (3:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Ondráček (Brančík, Vyrůbalík), 11. Bouz (Ondráček, Bartoň), 12. Vyrůbalík (Brančík), 37. Brančík (Ondráček) – 37. Suk (Staněk, Čachotský)

Sestavy obou soupeřů v posledních zápasech

Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Vajda D., Kolařík, Najdek, Svačina, Holík, Tomis, Červenka, Hubáček, Bartošek, Černák, Vnenk, Dušek, Novák, Mikula, Gelačák, Káňa, Mocek I..

HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Ministr, Koktan, Bouz, Luňák, Jurdič, Brančík, Skácel, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Všetečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
9:0 (Šumperk) / 3:9 (Jihlava) 7:1 (Šumperk) / 2:7 (Mladá Boleslav)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Robert Najdek 24 (8+16) Richard Brančík 38 (15+23)