Sareza poprvé v lize doma, hostí Šumperk

Jan Škarpa, 16.09.2007
Po porážce v Havířově čeká Sarezu první letošní domácí utkání, soupeřem bude ostravskému celku nováček soutěže ze Šumperka. V minulém utkání si připsal nejbližší sok Sarezy první body v tomto ročníku a dá se předpokládat, že by nerad odjížděl z Ostravy s prázdnou. Na druhou stranu bude chtít Sareza napravit neúspěch z Havířova. Kdo bude na konci utkání spokojenější? Zápas čtvrtého se šestým začíná na Zimním stadioně v Ostravě Porubě v pondělí 17. září v 17:00. Pro fanoušky, kteří se na zimní stadion nemohou vypravit je připraven tradiční online přenos.

Základní info

Trenér Jindřich Setikovský spoléhá na mladý kádr, jen Roman Meluzín a Dušan Bařica mají více, než 30 let. Celkový věkový průměr týmu je 24 let, což je o rok méně, než u Sarezy. Stejně jako v ostatních týmech, i v Šumperku došlo přes přestávku k částečné obměně kádru, nejcitelnější ztrátou je dozajista ukončení kariéry u zkušeného obránce Oldřich Kališe.

K přesunům hráčů docházelo zejména na linii Šumperk – Brno, do Techniky zamířili Petr Dostál, který hrával i za Sarezu a Martin Loužek. Z brněnské Komety se naopak na sever vydali Petr Obdržálek, Lukáš Špalda a Petr Jurča.

Ke stálicím šumperského útoku patří Dušan Bařica, který hrál za Ostravu v postupové a také první prvoligové sezóně. Dušan Bařica přišel do Šumperka v průběhu minulé sezóny z Prostějova a patřil k tahounům mužstva v boji o postup.

Ve druhém kole první ligy se pondělním soupeřům vedlo rozdílně. Šumperk dokázal na svém ledě porazit Jihlavu 3:1, když jediný gól Dukly padl v 59. minutě. Ostrava sehrála své utkání v Havířově a po první třetině vedla 2:0. Panteři ale utkání otočili a nakonec vyhráli 5:2

Poslední kolo obou týmů

HC Sareza Ostrava

2. kolo: HC Havířov Panthers - HC Sareza Ostrava 5 : 2 (0:2, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Daneček (Velecký), 27. Mikšan (Zdráhal, Klimeš), 29. Seman (Hulva, Zdeněk), 39. Mikšan (Hulva, Galvas), 53. Mikšan (Zdráhal) - 12. Bokroš (Šebesta, Boháč), 15. Pavelek (Šebesta, Mocek D.).
více o zápase

Hokej Šumperk 2003

2. kolo: Hokej Šumperk 2003 - HC Dukla Jihlava 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Meluzín, 12. Stejskal (Ohnutek, Stráňovský), 56. Antonovič (Bařica, Meluzín) – 59. Čachotský (Bakus, Ščerban).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním utkání

Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovčačík, Mocek, Tesařík, Holík, Rimmel, Vnenk, Ovšák, Palík - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Najdek, Svačina - Pavelek, Sochorek, Grygar - Klimek, Novák, Hamrák.

Hokej Šumperk 2003: Tihlář - Kloz, Špelda, Sloboda, Kaltenböck, Stráňovský, Hajas - Bařica, Meluzín, Antonovič - Kratěna, Ohnutek, Stejskal - Martinka, Korotvička, Obdržálek – Čížek

Ligová bilance HC Sareza Ostrava - Hokej Šumperk 2003

Sareza – Šumperk Výsledky Bilance
Celkem 0 – 0 – 0 – 0 – 0 0:0

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA HOKEJ ŠUMPERK 2003
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE - SKUPINA
4. místo (3 body) - Východ 6. místo (3 body) - Východ
SKÓRE
BILANCE
1 – 0 – 0 – 1 1 – 0 – 0 – 1
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
6:2 (Jihlava) / 2:5 (Havířov) 3:1 (Jihlava) / 1:7 (Olomouc)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Daniel Boháč 4 (2+2) Martin Stejskal 2 (2+0)
STŘELEC
Zdeněk Pavelek 3 Martin Stejskal 2
NAHRÁVAČ
Pavel Šebesta 4 David Ohnutek 2
NEJLEPŠÍ V +/-
D. Mocek, Ovčačík, Šebesta, Boháč, Bokroš +3 Sloboda, Stejskal, Ohnutek, Kratěna +2
NEJTRESTANĚJŠÍ
Ctirad Ovčačík, Lukáš Vnenk 6 Lukáš Špelda 6
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Štěpánek 92,55% Radek Tihlář 97, 3%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Štěpánek 3,5 Radek Tihlář 1

Z historie šumperského hokeje

V poválečném období založili příznivci ledního hokeje při TJ Železničár Šumperk svůj oddíl, jenže v roce 1953 dochází k reorganizaci a v Šumperku se vytvářejí hned dva kluby - TJ Lokomotiva Šumperk a TJ Baník Šumperk. Rivalita vést konstruktivně klub ve městě přerostla až v jeho zánik čtyři roky po jeho založení. Až výsledkem dlouhých jednání v roce 1967 bylo znovu založení řádného oddílu TJ Lokomotiva Šumperk. Tým v úvodní sezóně ovládl okresní přebor a přes oblastní přebor a divizi vybojovali počátkem 70. let II. ligu. V ní se ale dlouho neohřáli a následoval na jeden rok pád do moravské divize. Reorganizace československých soutěží poslala Šumperk z ligy opět do krajského přeboru. To se již psála osmdesátá léta.

Teprve v sezóně 1987/1988 se týmu podařilo zvládnout kvalifikaci o II. ligu a postoupit, jenže jen na jediný rok, po němž následoval návrat do přeboru. Zlomovým rokem se dá nazvat ten s pořadovým číslem 1995. HC Šumperk získal od Jaroměře licenci na druhou ligu. Po výborném roce se tým přejmenoval na HC Papíroví Draci Šumperk a výborné výkony vyústili v ročníku 1999/2000 v postup do I. ligy. Tam se Draci Šumperk spíš trápili, nejdříve zachránili ligu v prolínací soutěži a poté záchrana přišla až s fantastickým finišem v posledních kolech.

19. prosince 2001 sehrál Šumperk své poslední utkání, licence se převedla do Hradce Králové a stejně jako týmy v okolí - Prostějov či Olomouc - vymizel na chvíli z hokejové mapy. Fanoušci nezoufali dlouho a po dvou letech se již v Šumperku opět hrálo, sice krajský přebor, ale jen na jediný postupový rok. Ve druhé lize se Šumperk po počátečních peripetiích poměrně rychle stabilizoval a tři odehrané ročníku stačily, aby Draci vyválčili druhou nejvyšší ligu.