Sareza jede podruhé do Havířova

Jan Škarpa, 10.11.2006
Již podruhé v této sezóně se Ostrava utká s Havířovem na jeho ledě. Poprvé si Sareza z ledu nejbližšího soupeře odvezla jeden bod a náš celek bude určitě chtít bodovat i nyní. Sobotní termín dává možnost mnoha fanouškům zajet se do Havířova na utkání podívat, pokud se však na hokej nechystáte, můžete sledovat snažení Ostravy prostřednictvím online přenosu. Utkání je na programu v sobotu 11. litopadu, začátek utkání je naplánován na 17:30.

Základní info

Po středeční porážce s Berounem narazí Sareza na Havířov, který má stejný počet bodů jako ostravský celek. Útěchou může Ostravě být, že má jeden zápas k dobru a navíc odehrála před vlastním publikem nejméně zápasů ze všech účastníků první ligy.

V prvním letošním měření sil se střetli oba soupeři na havířovském ledě a po základní části se rozešli smírně 1:1, když vyrovnání přinesl Panterům Jaroslav Mareš v 57. minutě. Z bonusového bodu se nakonec radovali domácí – Petr Lipina překonal Jakuba Čecha v bráně Ostravy a rozpoutal tak havířovskou radost z výhry.

Ve 20. kole se vítězství oba nejbližší soupeři nedočkali. Sareza podlehla na ledě Berouna 4:3, když sice vedla po gólech Petra Janečky a Lukáše Klimka na počátku druhé části 2:1, domácí ale brzy vyrovnali a poté také otočili vývoj utkání. Daniel Boháč sice v závěru snížil, další gól Sareza však ve finálním náporu ani při hře bez gólmana nevsítila a tak odjela z Berouna bez bodu. To Havířov si jeden bod připsal – za domácí prohru v prodloužení s Jihlavou. Celé utkání bylo jako na houpačce, Havířov častěji tahal za kratší konec, nakonec však pár sekund před koncem vyrovnal na 4:4. Druhý bod Jihlavě přinesl gól Čachotského.

Havířov se pyšní 4. nejproduktivnějším hráčem druhé nejvyšší soutěže – Petrem Lipinou, jenž k sedmi gólům přidal již 20 asistencí, což z něj dělá nejlepšího nahrávače první ligy. Nejúspěšnějším střelcem Panterů je Přemysl Sedlák, který překonal soupeřovy gólmany celkem dvanáctkrát. Celkem dva obránci si připsali 10 bodů – Ctirad Ovčačík (5+5) a Tomáš Klimeš (3+7). Nejvíce trestných minut dostal od rozhodčích David Galvas – 40. Brankářská opora týmu Marek Novotný si svými výkony zasloužila epizodní návrat do extraligy, v první lize má průměr inkasovaných branek 2,91.

Letošní vzájemné zápasy

8. kolo: HC Havířov – Sareza Ostrava 2:1pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Mareš (Rozum), 62. Lipina (Mikšan) - 47. Bokroš (Tesařík).

Poslední kolo obou týmů

Havířov Panthers

20. kolo: HC Havířov - Dukla Jihlava 4:5pp (1:2,2:1,1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Steber (Sedlák), 31. Steber (Seman, Zdeněk), 38. Ovčačík (Mikšan, Sedlák), 60. Mikšan (Ovčačík, Lipina) - 16.Čachotský (ba), 18. Padělek (Chvátal, Kuchyňa), 39. Kuchyňa (Chvátal, Říha), 53. Lazorišák (Vlk, Morava), 62. Čachotský

Sareza Ostrava

20. kolo: Berounští Medvědi – Sareza Ostrava 4 : 3 (1:0, 3:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Besser (Rýgl, Nedorost), 26. Nedorost (Křesťan, Čížek), 29. Čížek (Filip, Nedorost), 34. Šinágl (Tvrzník, Rýgl) - 22. Janečka (Najdek), 24. Klimek (Janečka, Najdek), 55. Boháč (Vnenk, Baranyk).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Havířov Panthers: Novotný - Galvas, Štach, Ovčačík, Klimeš, Chmelíř, Vavruša -Rozum, Fadrný, Fink - Mikšan, Lipina, Sedlák - Steber, Zdeněk, Seman - Heider, Sikora M., Brynecký

Sareza Ostrava: Čech - Rimmel, Mocek, Brincko, Vajda, Holík, Tesařík, Kubala, Vnenk - Šebesta, Boháč, Baranyk - Klimek, Najdek, Janečka - Gelačák, Badžo, Glas - Valušiak, Pavlačka, Bokroš.

Statistiky soupeřů

HAVÍŘOV PANTHERS SAREZA OSTRAVA
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
11. místo (23 bodů) 10. místo (23 bodů)
SKÓRE
BILANCE
6 – 1 – 3 – 9 5 – 3 – 2 – 10
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
7:3 (Jihlava) / 0:6 (Kadaň) 5:1 (Prostějov) / 0:5 (Brno)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Lipina Petr 27 (7+20) Pavel Šebesta 13 (7+6)
STŘELEC
Sedlák Přemysl 12 Pavel Šebesta 7
NAHRÁVAČ
Lipina Petr 19 Dalibor Sochorek 7
NEJLEPŠÍ V +/-
Lipina Petr . Mikšan David +5 Dalibor Sochorek +3
NEJTRESTANĚJŠÍ
Galvas David 40 David Mocek 48
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Novotný Marek 91% Jakub Štěpánek 91,2%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Novotný Marek 2,91 Jakub Štěpánek 3,16

HAVÍŘOV PANTHERS SAREZA OSTRAVA

Z historie havířovského hokeje

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Panterů dlouhých dvacet dva roků. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ(podle tehdejšího „generálního“ partnera Dolu Antonín Zápotocký.) Havířov. Tým hned rok na to postoupil do 2. národní ligy.

Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných 17 let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov Extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na nynější HC Havířov Panthers. V extralize vydrželi Panteři čtyři roky, po kterých je v extralize vystřídalo Kladno. Po dvou letech, kdy se Panteři umístili až na desáté příčce přišel vloni výkonnostní skok, Havířov skončil v základní části na páté příčce, ze které ve čtvrtfinále porazil Brno a postoupil tak do semifinále. Na tento počin chtějí letos Panteři určitě navázat. Leč zatím se to nedaří.