Sareza jede do Brna

Jan Škarpa, 12.01.2007
V sobotu 13. ledna čeká Sarezu letošní druhý venkovní ligový zápas. Ostravský klub jede do Brna, kde se střetne s domácí Kometou, která nyní okupuje čtvrtou příčku. Zatímco Sareza poslední 2 zápasy prohrála, bilance Brna je zcela opačná, takže Sarezu dozajista nečeká lehký souboj. Utkání začíná v Brně v 17:00 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím online přenosu.

Základní info

Sareza a Kometa mají naprosto odlišnou bilanci v roce 2007. Ostrava sice vyhrála svůj první zápas v Berouně, poté ale podlehla na svém hřišti nejprve Havířovu a následně Prostějovu. To Brno nejprve podlehlo Mladé Boleslavi, po prohře 6:5 však přišly dvě výhry, nejprve doma s Třebíčí a potom v Jihlavě. Brno se nyní nachází na čtvrtém místě tabulky s náskokem jednoho bodu na pátý Chomutov, na třetí Hradec Králové naopak jeden bod ztrácí.

V letošní sezóně se Sareza střetla s Kometou zatím dvakrát a pokaždé odešla poražena. První zápas prohrála v Brně 5:0. Doma byl zápas podstatně vyrovnanější, Ostrava se ujala ve 22. minutě Klimkem vedení, ale Brančík dokázal 2 minuty před koncem třetiny vyrovnat. V závěrečné třetině sice Sareza opět vedla gólem Boháče, Brno však dokázalo góly Černého a Sojčíka vývoj zápasu obrátit.

Klubové soutěži produktivity vévodí Miroslav Barus s 34 (11+23) body, kterého těsně stíhá Daniel Hodek 32 (12+20). Nejlepším střelcem týmu je David Appel, který rozvlnil síť za gólmany soupeře celkem patnáctkrát. Bodově nejúspěšnějším obráncem je Alexandr Lhotský s 12 body za 4 branky a dvojnásobný počet asistencí. Lhotský je zároveň nejtrestanějším hráčem týmu se 74 body. V bráně se Brno již třetím rokem spoléhá na Pavla Maláče, který má letos průměr inkasovaných gólů 2,18 na zápas a úspěšnost zásahů 93,51%.

Letošní vzájemné zápasy

10. kolo: HC Kometa Brno - HC Sareza Ostrava 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Černý, 22. Moskal (Černý, David), 22. Appel (Hruška, Šúrek),25. Moskal (Hodek), 39. Brančík (Hodek, Moskal).
více o zápase

23. kolo: HC Sareza Ostrava – HC Kometa Brno 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 22. Klimek (Janečka, Holuša), 47. Boháč (Mocek D., Šebesta) – 38. Brančík (Hodek, David), 52. Černý (Appel), 58. Sojčík (Hodek, Barus).

Poslední kolo obou týmů

HC Kometa Brno

35. kolo: Dukla Jihlava – Kometa Brno 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. Kaňkovský - 2. Sojčík (Appel), 8. Hruška R. (Lhotský, Černý), 19. Moskal (Sojčík, Appel), 50. Hruška R. (Černý, Barus), 57. Staněk (Hodek).

35. kolo: HC Sareza Ostrava – HK Jestřábi Prostějov 3:5 (1:2, 0:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 18. Glas (Sochorek), 43. Gelačák (Badžo), 59. Valušiak (Gelačák, Mocek J.) - 9. Hlouch (Říha, Pavelek), 18. Říha (Všetečka, Hlouch), 44. Kukla (Korčák), 54. Sedlák (Říha, Pavelek), 58. Říha (Hlouch, Sedlák).

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Kometa Brno: Maláč - Martínek, Vyhlídal, Mikel, Lhotský, Malena, Špelda, Karlíček - Barus, Hruška R., Černý - Sojčík, Moskal, Appel - Staněk, Hruška J., Hodek - Šúrek, Zábranský, Obdržálek.

Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, D. Mocek, Palík, Vnenk, Holík, J. Mocek, Tesařík, Vajda -Šebesta, Boháč, Bokroš - Klimek, Sochorek, Glas - Gelačák, Badžo, Valušiak - Dušek, Janečka, Červenka.

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
9:2 (Jihlava) / 1:3 (Hradec Králové, Chomutov) 8:2 (Kadaň) / 0:5 (Brno)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Miroslav Barus 34 (11+23) Pavel Šebesta 31 (17+14)

Z historie brněnského hokeje

Jeden z nejvýznamnějších týmů české hokejové historie vznikl v roce 1953 a prakticky už od začátku své existence klub patřil k tomu nejlepšímu v republice. Pod hlavičkou Rudá hvězda Brno také záhy vyhrál první titul. Psala se sezóna 1954/1955 a Rudá hvězda se radovala poprvé. Později se ze zisku titulu radovala ještě celkem desetkrát. Čtyři tituly získala pod názvem ZKL Brno, poslední v roce 1965/1966, což byl také poslední titul v historii klubu. Kometa tedy za svou historii získala celkem jedenáct titulů. V sezóně 1966/67 převzala nadvládu nad hokejem v republice Dukla Jihlava. Pomyslné žezlo Jihlava předala v sezóně 1974/75 Kladnu. V 80. letech přišly problémy, které znamenaly první pády Brna do nižší soutěže.

Kometa hrála druhou nejvyšší ligu pravidelně od roku 1996. Poté následovaly problémy, které znamenaly pád do II. ligy, kde se Kometa setkávala i se Sarezou. V sezóně 2002/2003 jsme s ní odehráli tři utkání, ve kterých jsme jednou vyhráli a dvakrát prohráli. Ke čtvrtému utkání již Kometa nenastoupila, koupila totiž prvoligovou licenci od Žďáru nad Sázavou. Brno svou II. licenci prodalo do Vyškova, který odehrál čtvrté utkání místo Komety. Vyškov měl vysoké ambice. Mezi nejvýraznější hráče patřil nynější gólman Prostějova Martin Vojtek. Od té doby je Kometa účastníkem I. ligy. Kometa však bojovala dva roky po sobě v baráži o I. ligu, ve kterých vždy dokázala svou příslušnost udržet. Baráž v sezóně 2003/2004 znamenal postup i pro náš tým. Střetli jsme se však jen jednou, jelikož druhé utkání, které se mělo hrát v Brně bylo zrušeno, oby týmy již totiž měly postup(udržení) jistý. Sareza Kometu v baráži porazila 4:3 v prodloužení a od té doby svádí své souboje v I. lize.