Rozhodujícím faktorem byly přesilové hry, shodli se všichni aktéři zápasu

Adam Bagar, 16.12.2008
Hokejisté VOKD Poruby předvedli jeden z nejhorších výkonů v sezóně, čehož využili Berounští Medvědi k lovu tří bodů. Velký vliv na výhře hostujícího týmu 4:1 měly přesilové hry. Zatímco domácí nevyužili ani jednu ze sedmi výhod, Berounští právě dvěma góly z těchto herních situací odskočili domácím na 0:3. Poruba tak poněkolikáté v sezóně nedokázal vstřelit více než jeden gól, a to je asi největší problém současného porubského kádru. K utkání se vyjádřili spokojený hostující trenér Jindřich Setíkovský, domácí, naopak zklamaný, lodivod Kamil Kašťák a do hodnocení zápasu se pustil také útočník a střelec jediné branky Poruby Adam Červenka.

Berounští Medvědi si dokázali odvést z porubského ledu zasloužené tři body, ale nutno říci, že jim v tom domácí svým výkonem velmi pomohli. „Věděli jsme, že hra Poruby je hodně založená na hře Klimka a Kvapila. Právě ten nás tady v prvním zápase porazil. Už fakt, že tady ti dva hráči, kteří jsou na první ligu velmi kvalitní, nehráli, nám hodně vypomohl. Tak jsme si řekli, že bychom zde mohli zabodovat a uhrát dobrý výsledek. Byli jsme dvě třetiny jasně lepší, měli jsme více šancí a více střeleckých pokusů. To málo, co soupeř měl, nám výborně vychytal gólman Altrichter. Ale tím nechci říci, že by Štěpánek chytal špatně. Určitě zachytal standartně, ale my jsme dneska byli lepší, lépe jsme se pohybovali a vyhrávali jsme osobní souboje, což je v hokeji nejdůležitější. Podstatně jsme také více stříleli oproti minulým zápasům,“ shrnul příčiny úspěchu hostující asistent trenéra Jindřich Setíkovský.

Průběh utkání brzdila častá vyloučení. Nakonec rozdal sudí Jaromír Vampola 64 trestných minut. „Nechci si stěžovat na rozhodčího, ale myslím si, že z jeho strany bylo utkání odpískáno velmi necitlivě. Mohlo se to obejít bez takového množství vyloučených.“ Důležitým faktorem v zápase tak byly přesilové hry. Zatímco domácí nedokázali využít jedinou, hosté se v početní výhodě radovali hned dvakrát během jediné minuty, čímž prakticky rozhodli pondělní mač. „Souhlasím, že rozhodly přesilovky, které jsme na rozdíl od soupeře proměnili. I když měli jsme tam i přesilovou hru pět na tři, nastřelili jsme dvě tyčky, tam se mohl ten zápas úplně zlomit. Nakonec jsme si naopak nechali dát zbytečný gól a pak jsme se trochu v úvodu třetí části báli o výsledek.“ Berounští mají velmi zajímavou bilanci, když teprve dvakrát v sezóně dokázali vstřelit více než tři branky, a to má první liga odehraných již třiatřicet kol. Podruhé se tak stalo právě v utkání na ledě VOKD. „Ty body, co jsme prozatím udělali, jsme udělali na dva, maximálně tři góly. To, že jsme dnes dali čtyři góly, navíc na hřišti soupeře, možná svítá na lepší časy,“ zakončil optimisticky své hodnocení utkání sympatický berounský trenér.

Na druhé straně taková spokojenost po prohře a především nedobrém výkonu panovat nemohla. „Musím říci, že dnes byl na ledě úplný jiný mančaft než v zápase proti Brnu. Té hře chybělo nasazení, střelba, bojovnost. Prostě jsme sehráli velmi špatný zápas. Nevím proč ten mančaft tak zahrál.“ Také na porubské straně si byl hlavní trenér Kamil Kašťák moc dobře vědom, že o osudu zápasu rozhodly přesilové hry. „Ano, rozhodujícím faktorem byly jednoznačně přesilové hry. Na začátku jsme měli hned přesilovku pět na tři, ale sehráli jsme ji velmi špatně. Naopak soupeř využil přesilovky, ta zkušenost u nich byla.“ Neustálým problémem Poruby je střílení branek. V posledních sedmi zápasech skončilo za zády soupeřových gólmanů pouhých deset střel. „Nedáme góly ani do prázdné branky, to se pak těžko hraje. Každý zápas dáme jeden, dva góly. I než jsem přišel, ten tým góly nedával, to se pak opravdu těžko vyhrává.“

Zajímavým tahem nového porubského trenéra je odvolání gólmana již čtyři minuty před koncem zápasu, což předvedl jak v utkání v Benátkách, tak i v domácím souboji s Medvědy. „Musíme zariskovat, jako trenér musím s tím mančaftem něco udělat. Měli jsme při power play tlak, ale bohužel ten gól nedáme. Každý zápas dáme jeden, dva góly.“ Další utkání čeká Porubské na ledě Mostu, který trenér Kamil Kašťák velmi dobře zná. Co udělat pro to, aby Poruba na severu Čech uspěla? „Musíme se zmobilizovat, hrát poctivý hokej dozadu a především dát více než jeden či dva góly, jinak nemůžeme vyhrávat. To opravdu nejde hrát na jeden gól,“ sdělil zklamaný trenér VOKD Poruby.

Poslední dvě utkání se sousedními týmy v tabulce. Výsledek? 0 bodů a děsivě vypadající skóre 2:9. „Není to optimální ty výkony. Benátky i Beroun jsou týmy, které musíme porážet. To, co jsme dnes předvedli, bylo opravdu hrozné z naší strany. S takovým výkonem nemůžeme vyhrát. Nedáváme góly. Dáváme jeden, maximálně dva. Je to hodně o gólech.“ Hra v početní výhodě byla v utkání s Berounem pro domácí spíše trestem než výhodou. „Přesilovky nám dlouhodobě nejdou. Ani nevím, kdy jsme z nich dali naposledy gól. Musíme se více tlačit do brány. Možná nám chybí i troška potřebného štěstí.“ Adam Červenka se stal jediným úspěšným střelcem Poruby. Jeho gól padl dvě vteřiny před koncem druhé třetiny a byl velmi kuriózní. Červenka využil toho, že je Altrichter mimo branku a v signalizované výhodě, když byl předtím faulován, dokázal touš dopravit z velmi krkolomné pozice, z leže, do zcela opuštěné branky. „Já si myslím, že takový gól jsem ještě nedal. Pro mě je to určitě světlý moment zápasu, ale vzhledem k tomu celkovému dojmu z toho, jak se nám nedaří, to je jen taková malá náplast.“ Porubu čekají v dalších zápasech Most a Havířov. „V Mostě jsme byli v posledním zápase jasně lepší, jedeme tam jednoznačně vyhrát. Havířov všichni známe, to je derby, tam se o výhru taky samozřejmě pobijeme.“