RT TORAX čeká derby s Opavou, zůstanou tentokrát body v Porubě?

Adam Bagar, 16.09.2011
V sobotu 17. září je na programu již třetí kolo třetí nejvyšší hokejové soutěže. Mimo další čtyři duely bude k vidění také derby mezi týmy HC RT TORAX Poruba 2011 a HC Slezan Opava. Zatímco hosté v obou předchozích duelech dokázali bodovat, Poruba je stále na nule, když podlehla Prostějovu a střetnutí v Karviné bylo odloženo. Dokáže RT TORAX získat své první letošní body? Pokud chcete znát odpověď na tuto otázku, tak se přijďte od 17:00 podívat. Pro ty z vás, kteří se nemůžete na zápas dostavit bude samozřejmě připraven tradiční online přenos. Vstupné na utkání je pro muže 40 Kč, ženy, studenty, důchodce a ZTP 20 Kč, děti do 15 let mají dokonce vstup zdarma.

Základní informace

Opavští hokejisté vedení novým trenérem Michalem Piskořem sehráli v přípravě osm utkání, v nichž pouze tři dokázali dovést do vítězného konce. Dvakrát se tak stalo právě v duelu s Porubou. Poražen odcházel ze souboje se Slezanem také Přerov. Nejvyšší porážku zaznamenala Opava na půdě Havířova, odkud odjížděla s devítibrankovým debaklem.

V úvodních dvou kolech si však sobotní soupeř Poruby nevedl vůbec zle. Minulou sobotu si dokázal odvést cenný bod z ledu Valašského Meziříčí, když vyrovnával na 3:3 až v poslední minutě utkání. Ve středu pak vysoko zdolal Uherské Hradiště 8:3, když již po osmadvaceti minutách hry vedl 6:0.

RT TORAX v přípravě zdolal pouze polskou dvacítku 8:1 a Karvinou 4:3 po nájezdech. Vstup do soutěže příliš porubským hokejistům nevyšel. Prostějovu sice podlehli 1:3, ale nebýt výborného Michala Gleicha, mohl být rozdíl ještě vyšší. Domácím scházela především častější střelba. "Chyběla nám v utkání střelba, čtrnáct střel by mělo být za jednu třetinu a ne za celý zápas," zlobil se po utkání trenér Martin Smeták. Středeční mač v Karviné byl pak odložen.

Webové stránky soupeře: www.hcslezan.cz

Sestavy posledního kola

HC Slezan Opava: Šafránek (od 41. Novák) - Tichý, Jurčík, Bednárek, Tůma, Kukol, Kysela, Mosler, Faksa - Pavelek, Polok, Mlýnek - Grofek, Měch, Kocián - Černý, Chalupa, Vítek - Wolf, Koschatzký, Baďura.

HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Wolf, Piskura, Goláb, Vnenk, Šindelář, Mládenka - Kotásek, Pavlačka, Chaloupka - Zuber, Zdráhal, Matějný - Kalina, Badžo, Baranyk - Vajda, Galgonek, Bartošek.

Vzájemná utkání z přípravy

HC RT TORAX Poruba 2011 - HC Slezan Opava 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
45. Faksa (Vrábel, Vlašánek).

HC Slezan Opava - HC RT TORAX Poruba 2011 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
3. Pavelek (Tichý, Grofek), 6. Polok (Grofek, Pavelek), 20. Kukol (Chalupa), 25. Měch (Wolf), 53. Wolf (Kysela, Měch) - 40. Šebesta (Vnenk), 46. Vajda R. (Bartošek, Řezáč).

Historie opavského hokeje

Předchůdcem opavského hokeje byl německý klub Troppauer EV. Tým opavských Němců navazoval již na tradici opavského bruslařského klubu, který fungoval už v polovině 19. století. Přírodní kluziště již tehdy stálo na místě dnešního Zimního stadionu. Opavský klub nechyběl ani v prvních dvou ročnících Československé ligy. V sezóně 1936/1937 obsadil pěkné šesté místo, v dalším ročníku již sestoupil.

Po válečném období byl 8. listopadu 1945 založen hokejový klub HC Opava. Prvním předsedou se stal Bedřich Klapetek. Opavští neustále postupovali až v roce 1951 vybojovali účast v nejvyšší soutěži. To vše již pod novým názvem Sokol KP Opava. V roce 1953 Opava sestoupila a další dvě sezóny účinkovala v moravské skupině oblastního mistrovství.

Dnem 20. listopadu 1954 skončily problémy s absencí ledové plochy a byl slavnostně otevřen opavský Zimní stadion. S ním se začal rozvíjet také mládežnický hokej a například opavský dorost patřil v této době k nejlepším u nás. Opavští neustále „pendlovali“ mezi extraligou a druhou nejvyšší soutěží. Postoupit mezi elitu dokázali v letech 1957 a 1960, ale radost v obou případech byla pouze jednoletá.

Nejvyšší soutěž se již v Opavě hrála pod střechou a tamější zimák se tak po Praze a Ostravě stal teprve třetím krytým stadionem v republice. Dnes je již nejstarším krytým zimákem, který stále provozuje vrcholový hokej. Kapacita haly stoupla na neuvěřitelné číslo - 8000 diváků. Od roku 1959 je klub znám pod názvem HC Slezan Opava.

Dlouhá léta působil Slezan na špici druhé nejvyšší soutěže, přičemž neblíže k postupu byl v roce 1977, kdy prohospodařil s Trenčínem vedení 2:0 na zápasy a nakonec v boji o postup podlehl 2:4. O rok dříve se opavský Zimní stadion mohl pyšnit pořadatelstvím světového šampionátu juniorů. Československý tým zůstal bez medaile, vítězem se stala dle předpokladů reprezentace Sovětského svazu.

Postoupit do extraligy se Opavě podařilo až v roce 1996, kdy posílený tým přešel v baráži přes Kometu Brno. Dva roky se však Slezan zachraňoval v baráži, nakonec majitel Radim Masný převedl soutěž do nedalekého Havířova. V sezóně 2004/2005 Opava sestoupila z první hokejové ligy a tým mužů dočasně zanikl. Do bojů, tentokrát druholigových, vstoupil opět až po dvouleté pauze v sezóně 2007/2008. Současná kapacita stadionu činí již „pouze“ 5500 míst.