První liga pokračuje v rychlém tempu, VOKD Poruba hostí Most

Vladimír Vronka, 13.01.2009
HC VOKD Poruba přivítá na svém ledě, v další důležitém zápase, třináctý celek prvoligové tabulky HC Most. První liga sehrává po novém roce zápasy v rychlém sledu a nezadržitelně se blíží k finiši. Oba soupeři budou mít v Porubě oč hrát a budou si chtít na své konto připsat důležité tři body. Ve středu 14. ledna v 17:00 na Zimním stadionu v Ostravě - Porubě bude vhozeno úvodní buly. Pro všechny, kteří nebudou mít možnost vidět zápas přímo v porubské hale bude přenášen tradiční online přenos.

Mostečtí hokejisté spadli po minulém kole na příčku, která znamená skupinu o záchranu. Pro tým, který v úvodu sezóny byl překvapivě na špici, to jistě není optimální situace.Mostečtí dokázali v posledním společném měření sil zvítězit 3:1. Z posledních osmi zápasů vydoloval Most devět bodů. Minulé kolo přivítal Most na domácím ledě s Ústí nad Labem, které bylo jasným favoritem. Hosté dokázali ve třetí třetině zlomit mostecký odpor a zvítězit 1:4.

Poruba okupuje poslední příčku se ztrátou pěti bodů na příčky, které znamenají možnost hrát první ligu i příští rok a devíti bodů na svého středečního soupeře. Porubští získali v posledních osmi zápasech sedm bodů, z toho šest v posledních dvou zápasech.

Kanadskému bodování momentálně třináctého týmu tabulky vévodí Julius Šinkovič s pětadvaceti body za dvanáct branek a třináct asistencí. Žádný hráč Mostu nezeznamenal letos více branek a ani nikdo z mosteckých hráčl na více branek nepřihrál. Nejvíce za katrem si odseděl Jakub Bauer, na trestné lavici pobyl celkem šestašedesát minut. Pozici mostecké jedničky zaujímá karlovarský gólman Lukáš Sáblík, který m průměr 3,58 a procentuální úspěšnost 91,56 %.

Nejproduktivnějším mužem porubského týmu je kapitán Robert Najdek s dvaadvaceti body na svém kontě (8+14). Čtrnáct asistencí dělá z Roberta Najdka i nejlepšího nahrávače Poruby. Nejčastěji rozvlnil síť za soupeřovými gólmany Adam Červenka, jenž se trefil desetkrát. Statistice +/- vévodí Radek Hubáček, který má ve svých statistikách čtyři plusové body. Nejtrestanějším hráčem VOKD je již tradičně obránce Milan Ovšák, který obdržel od hlavních rozhodčích osmašedesát trestných minut. V brance odchytal nejvíce zápasů David Iláš. Poslední dva zápasy však kryl záda svým spoluhráčům Martin Štefl. Ilášovy statistiky jsou následující – procentuální úspěšnost zákroků 90,42 % a průměr branek na zápas 3,19.

Web soupeře: HC MOST
Online přenos: HC VOKD PORUBA - HC MOST

Rozhodčí

Utkání by měl řídit pan Jan Skoupý z Brna, kterému by měli na čarách pomáhat Karel Machálek z Kunovic a Jiří Škach ze Zlína.

Takto v letošním prvním vzájemném měření sil otevřel skóre utkání útočník Michal Holuša. VOKD nakonec porazilo Most 4:2.

Poslední utkání obou celků

41. kolo: HC Most - HC Slovan Ústečtí Lvi 1 : 4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Havlůj (Urban, Černý) - 17. Špirko (Heřman, Tůma), 46. Hanzl (Havlíček, Pazourek), 49. Zeman (Sklenička, Šaffer), 51. Heřman (Špirko).
více o zápase

41. kolo: HC Berounští Medvědi - HC VOKD Poruba 3 : 5 (0:0, 1:3, 0:1)
39. Vlček (Martinec, Bessonov), 40. Horčička (Šinágl), 52. Bessonov (Nedvěd) - 16. Zdeněk (Ovšák, Najdek), 26. Ovšák (Voráček, Najdek), 49. Červenka (Ovšák, Najdek), 52. Najdek (Červenka), 55. Rehuš (Gelačák, Janečka)..
více o zápase

Jak dopadla letošní vzájemná měření sil?

12. kolo: HC VOKD Poruba – HC Most 4 : 2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 16. Holuša (Holík, Szturc), 32. Hubáček (Kotásek, Rozum), 39. Bartoš (Šebesta, Pavelek), 60. Pavelek (Bartoš) - 51. Nedrda (Havlůj, Nekvinda), 55. Stříteský (Martínek, Bauer Jan).
více o zápase

27. kolo: HC Most - HC VOKD Poruba 5 : 2 (2:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Budínský (Stříteský, Šinkovič), 10. Černý (Šinkovič), 52. Böhm (Vrtek), 56. Machulda (Poživil), 60. Havlůj (Vrtek) - 25. Mikula (Vnenk, Suchý), 55. Gelačák (Strapáč, Tesařík).
více o zápase

34. kolo: HC Most - HC VOKD Poruba 3 : 1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 11. Hlubuček (Charousek), 46. Bednařík (Machulda), 59. Bauer Jan (Charousek, Zucker) - 53. Najdek (Ovšák)..
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Most: Sáblík - Charousek, Hlubuček, Poživil, Gýna, Černý, Schmidt - Šinkovič, Budínský, Zíma - Havlůj, Nedrda, Urban - Vrtek, Bauer Jan, Bauer, Jakub - Sláma, Salač, Mach.

HC VOKD Poruba: Štefl - Ovšák, Vnenk, Voráček, Tesařík, Vajda, Rangl, Falter, Palík - Červenka, Najdek, Zdeněk - Domian, Hubáček, Šedivý - Gelačák, Janečka, Rehuš - Bartošek, Jelšík, Mocek.

Z historie mosteckého hokeje

Oddíl ledního hokeje byl v Mostě založen v roce 1946, ale až o šest let později nastoupil tým v krajském přeboru pod hlavičkou "hokejový oddíl UHLOMOST". V šedesátých a sedmdesátých letech se tým střídavě nazýval SHD či Báňské stavby Most. Ročník 1976/1977 přinesl do Mostu II. ligu tehdejšího Československa, ale reorganizace soutěží poslala tak jako v případě mnoha jiných týmů Severočechy do divize.

Muži se v krajském přeboru drželi dlouhé roky a teprve v roce 1991 postoupili do II. ligy. Pět let poté byla založena společnost HC Most, s.r.o. a tým pod tímto názvem se snaží čtyřikrát neúspěšně projít baráží o I. ligu - v jedné z nich se střetl také se Sarezou Ostrava, po remíze na mosteckém ledě si soupeř přijel do Ostravy pro porážku. V ligovém ročníku 2006/2007, tedy v době, kdy tým slavil 60 let od svého založení a 10 let od vzniku HC Most, s.r.o., postoupil na pátý pokus do druhé nejvyšší soutěže ČR. V úvodní prvoligové sezóně obsadil Most poslední příčku západní skupiny a musel se utkat v bojích tzv. play-out o záchranu v soutěži, vybojoval nakonec první nesestupové místo a na úkor Šumperku a Prostějova se udržel v lize.